Králova dcera

Králova dcera https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177061/bmid_kralova-dcera-cUl-177061.jpg 4 53 16

Alžběta z Yorku se jako jediná královna v anglických dějinách mohla pochlubit tím, že byla manželkou, dcerou, sestrou, neteří a matkou anglického krále. Toto imponující pokrevní příbuzenství však vysoce převážila její láska k vlasti. Sedmnáctiletá Alžběta z Yorku, vášnivě oddaná milovanému otci a králi Eduardu IV., věřila, že si na smrtelné posteli přál zanechat Anglii v rukách spravedlivého panovníka, který toho bude hoden. Následník trůnu Eduard V. byl na vládnutí příliš mladý, a tak moc spadla do klína Alžbětinu strýci Richardovi z Gloucesteru, jemuž Alžbětina matka nedůvěřovala. Brzy se Alžběta začala obávat, že její víra je pošetilá. Za Richardova vládnutí totiž její rodina zažívala jednu pohromu za druhou – zesnulého otce prohlásili za bigamistu, z ní i ze sourozenců se stali levobočci, bratři zmizeli a nakonec se rozšířily zvěsti, že byli zavražděni. Přemýšlela, jak mohl otec důvěřovat člověku schopnému takových věrolomností. Jedné osudové noci však Alžběta zažila otřes, který ji přinutil své předsudky přehodnotit. Očima Richardovy nemocné manželky uviděla muže úctyhodného, který si zaslouží nehynoucí obdiv. Jeho oddanost lidu v ní probudila zakázanou lásku a nakonec jí dodala odvahu přijmout svůj osud, provdat se za Jindřicha Tudora a stát se královnou. Alžbětina duše možná pořád tajně patřila jinému, své srdce však navěky věnovala Anglii. Skvěle napsaný historický román ze dvora Tudorovců o kdysi opomíjené, avšak nezapomenutelné panovnici.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Brána

The King´s Daughter. A Novel of the First Tudor Queen , 2011

SumýšIrena
15.02.2023 2 z 5

Čekala jsem něco podobného tetralogii Válka růží a tak mě kniha hodně zklamala. Alžběta po sňatku s Jindřichem je vykreslená jako ušlápnutá, ukňouraná puťka, která teskní po tom, co už dávno minulo a nebo se nikdy nestalo.

VendulaB
25.01.2022 4 z 5

Ne úplně špatný román, ale spíše nežli historický bych jej označila za romantický. Kniha je více zajímavá svým tématem než způsobem zpracování. Ale jako první seznámení s první generací Tudorovců mi to přišlo dostatečné.

galinek
25.07.2021 5 z 5

Moc krásná knížka..... doporučuji !

zuzana2599
05.06.2019 5 z 5

Román o anglické královně Alžbětě z Yorku, manželce Jindřicha VII., matce známého krále Jindřicha VIII., román o první tudorovské královně. Čtenář sleduje její životní cestu od dětských let až po smrt, která přišla po porodu dcery v roce 1503. Vítr tehdy skučel a kvílel kolem Toweru a ke královně doléhaly hlasy z temnoty noci... Byla to milá královna, laskavá, dobročinná a soucitná. Lidé ji milovali. Byla to Dobrá královna ! A já knihu vřele doporučím všem milovníkům historie !

nikca0568
05.02.2019 3 z 5

Knihu jsem četla více než rok poté co jsem dočetla autorčinu trilogii Růže z Yorku. Velmi dobře se mi tato kniha četla, byla přehlednější a plynulejší než předchozí trilogie. V mnoha ohledech jsem však byla zklamaná, nejvíce asi tím, že autorka zde má naprosto stejné pasáže a neobtěžovala se je změnit. Druhý problém, který jsem tedy měla už předtím, je silná subjektivní zaujatost knihy (proti Jindřichu VII), která mě vadí, jelikož jsem doufala ve více objektivní názor jako někdo, kdo se skutečně zajímá o Bosworth a postavu Jindřicha VII, zde mi to připadá příliš černobílé. Postava Alžběty je až neskutečně pasivní, i když milá lezla mi na nervy tím, jak se pořád vracela do minulosti a její stylizace spíše do role mučednice. Po knize od Phillipy Gregory (a seriálu Bílá princezna), která se snaží spíše udělat příběh zajímavý, si musím přečíst určitě další knihu o ní, protože s těmito dvěma pohledy prostě nejsem spokojená, nejspíš zkusím Alison Weir. Od této autorky nejpspíš už nic nepořídím, protože u jejich knih nemám pocit, že mám prostor na osobní názor. Ale zkoumat tuto dobu bude určitě dál.

tereza1198
09.12.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila víc než předchozí Růže z Yorku. Alžběta byla strašně bezmocná. Vězení, plození dětí a odporná tchýně. Moc radosti si v životě neužila. Její stoická odevzdanost mě ničila. Já bych asi někoho zabila nožem na dopisy nebo vyskočila z okna. Nemám tu správnou středověkou výchovu. Tudorovci se nakonec udrželi tři generace. Ukazuje to, že na trůnu, který je kluzký krví se těžko drží.

orinka3
13.08.2017 5 z 5

Taková kniha uvede na pravou míru představy o královnách, jaké si člověk utvoří pod vlivem různých pohádek. Málem by jim záviděl! A zatím...jak jen to ta žena mohla všecko snést? Přijímat v loži člověka tak odlišného, nepříjemného a krutého. Být pod dozorem panovačné tchyně, nesmět se bránit a jen se podřizovat. Život ve zlaté kleci, a to ještě ne zcela - když je král lakomý. Jsem ráda, že jsem získala jiný pohled na Richarda III., kterého romanopisci příliš nešetřili. Stejně tak mě překvapil fakt, že už malý Jindřich VIII. vykazoval znaky krutosti a bezcitnosti. No, a jako čtenářku mě zpočátku mátly zástupy Jindřichů a Eduardů, do toho ještě nějaký ten Richard....neměli moc velkou fantazii ti monarchové, když si vystačili s jedním jménem, táhnoucím se generacemi:)

lapagerie
19.05.2017 5 z 5

Knížka se moc pěkně čte, má spád, napětí, nějakou tu romantiku - prostě od všeho kousek. O Alžbětě z Yorku jsem toho moc nevěděla, tedy kromě toho, že byla matkou JIndřicha VIII. Zaujal mě její románový postoj k Richardovi III., většinou je tento panovník postavou ne zrovna sympatickou.

vlkcz
20.05.2016 4 z 5

Velice dobrá kniha, která má jen jeden nedostatek. Je z období, které bylo v Anglii velmi turbulentní a, alespoň pro mě, poněkud nepřehledné. Spousta postav, velmi propletené rodinné vztahy jednotlivých hrdinů, to všechno místy vyvolává v mysli čtenáře zmatek.
Kniha je vyprávěna optikou málo známé matky pozdějšího krále Jindřicha VIII. Sledujeme její dětství a dospívání v období válek mezi Yorky a Lancastery, i její krušné soužití se zakladatelem tudorovské dynastie Jindřichem VII. Tudorem. Hlavním motivem knihy jsou střety Alžbětiny dobroty s krutostí tehdejšího světa. Zajímavou postavou, i když spíše vedlejší, je král Richard III., který je ale vykreslován výrazně jinak, než v dramatu tudorovského apologety Shakespeara.
Dojemná kniha, která ale i poučí.

Madelisi
29.09.2015 5 z 5

Velmi dobrá knížka o královně, kterou historie upozaďuje ve prospěch její matky, tchyně a šesti snach. Líbí se mi zde Richard III., je pěkně vykreslený. A Alžbětiny obavy o syna Jindřicha, který je už v dětství krutý a líbí se mu trestat své protivníky, ještě že se toho Alžběta nedožila.

Sandra Worth napsala velmi čtivý příběh, co jsem si po přečtení různých "tudorovských" románů ověřovala, tak i historicky přesný. Třeba to zatmění prý nastalo po smrti Anny Nevellové, ne jak je to v jiných románech ještě za její nemoci.

Lucy2211
02.03.2015 5 z 5

Nádherná kniha, která mě mile překvapila. Jako milovnice historických románů jsem hledala nenáročné čtení, které by mi ukázalo něco "nového" z anglické historie. Když jsem knížku poprvé spatřila, řekla jsem si, o čem asi je?, ale po přečtení několika stránek jsem byla naprosto unešená. Tato byla moje první od této brilantní autorky a rozhodně si okamžitě kupuji její další knihy.Sandra Worth umí čtenáře přesunout o několik staletí dozadu a zde předvedla to, jak moc se vyzná v panovnickém rodě a anglické historii. Kniha se mi moc líbila a řadím jí k těm nejlepším, co jsem kdy četla. Alžběta z Yorku to neměla jednoduché, ale kdo v té době ano, že? :) Rozhodně jí všem doporučuji.

1casper
26.11.2014 4 z 5

Zajímavá, moc hezky napsaná knížka. Dozvěděla jsem se nové věci z anglických dějin.

Kamiliana
13.09.2014 4 z 5

Ideální kniha pro toho, koho zajímají anglické dějiny. Velice detailně je popisován počátek tudorovské dynastie a místo je věnováno i "záhadám" historie, jako např. dvěma malým princům, které údajně Richard III. nechal v Toweru zavraždit či uchazeči o trůn Perkinu Warbecku. Osobně mi vadila Elizabethina poddajnost, přílišná pokora a nebojovnost zejména vůči tchýni. Jak by historie vypadala jinak, kdyby si Elizabeth prosadila, že chce dbát na výchovu svého syna Jindřicha (budoucího Jindřicha VIII.) sama, stejně jako se poctivě věnovala Arthurovi (který zemřel velice mladý a králem se nestal). Jednou z nejlepších knih vůbec pro mě ale zůstává autorčin první román.

Bezantina
13.09.2014

Zajímavá kniha o osudu a životě málo známé matky tak nechvalně proslulého Jindřicha VIII.

Nereovna
14.04.2014 5 z 5

První kniha od této autorky, co jsem četla. Moc se mi líbila, byla zde spousta pro mě nových informací. Těšila jsem se, až si k ní zase sednu a něco přečtu, jen mě trochu zmátl konec. Musela jsem se ujistit na internetu, jestli jsem ho správně pochopila :-D Ale rozhodně doporučuji. Je skvělá ;-)

Daffodila
10.04.2014 5 z 5

Skvěle napsaná kniha. Tohle dílo se mi četlo moc dobře, nenudila jsem se. Jsem velmi mile překvapena a ráda bych si přečetla i druhou knihu této autorky. :)