Králíci ve vysoké trávě

Králíci ve vysoké trávě https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343158/bmid_kralici-ve-vysoke-trave-FOh-343158.jpg 4 10 3

Králíci ve vysoké trávě - Hra na třetího. První z novel, vydaná poprvé r. 1962, se odvíjí v době poválečných společenských změn, druhá v letech pozdějších. Jejich hrdiny jsou kluci, kteří ztrácejí svůj dětsky bezelstný pohled a začínají se kriticky dívat na svět dospělých.

los
16.02.2022 3 z 5

z dnešního pohledu je to vlastně příběh týraného dítěte: malý chlapec je vystaven politickému sváru dospělého světa v padesátých letech na venkově, kde se o výchovu nejmladší generace přou dvě strany, nově nastupující komunistická (Pionýr, JZD) a tradiční církevní (výuka náboženství, ministrování v kostele, pravidelná návštěva mše a zpověď), na dítě je tu kladen nátlak nejen institucionální (škola x církev), ale i v rodině, kde nepanuje názorová shoda

netradičním dětským vypravěčem a poetikou mi Hofmanova novela připomněla tvorbu Jana Čepa (např. závěr u Hofmana je velmi podobný jako v Čepově povídce Do města)

Sheldon
17.05.2020 4 z 5

Zřejmě nejosobnější kniha Oty Hofmana, která je dozajista vzpomínkou na dětství i na rodinné zázemí ve kterém vyrůstal, ostatně postavy v knize mají jména skutečných lidí! Ota Hofman v této knize považuje dítě za rovnocenného partnera a vypráví mu o velice podstatných věcech v lidském životě. Na této knize je dost podstatné jestli jí čtete v deseti, dvaceti, třiceti nebo padesáti. Pokaždé v ní najdete něco jiného.

Sněžková
28.11.2017 2 z 5

Knížka mě nebavila. Je napsána zajímavým způsobem přemýšlení jedenáctiletého kluka, ale příběh ani doba mi nic neříkají.

pokrytectví dětství citové vazby

Ota Hofman
česká, 1928 - 1989
1987  66%Útěk
2009  77%Chobotnice z Čertovky
1998  80%Lucie, postrach ulice
2008  83%Návštěvníci
1990  78%Pan Tau a tisíc zázraků

Kniha Králíci ve vysoké trávě je v