Král Šumavy

Král Šumavy https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22855/kral-sumavy.jpg 4 157 42

Příběh z poúnorového života dřevařské vesnice u bavorských hranic a ze života pohraničníků, kteří dlouho bezvýsledně pátrají po nepolapitelném muži, „Králi Šumavy“, a snaží se překazit jeho protizákonnou činnost, vyplývající z nenávisti k novému politickému a státnímu zřízení.

Ellen16
26.04.2020 1 z 5

Jestli je tohle i jen z části podle pravdy, tak to teda potěš...

Kopretina
01.03.2020 2 z 5

Pokud bychom na děj knihy pohlíželi jako na fikci, pak je kniha čtivá, má spád a držíme hrdinům palce. Pokud však na ni pohlížíme jako na reálný historický fakt, pak nám naskakuje husí kůže, že se toto mohlo dít. Po přečtení jsem shlédla film o útěku J. Štěpničkové - zde je to popsáno v celé své hrůznosti, doporučuji.

Bangadang
13.02.2019 5 z 5

Tahle kniha je mi velice blízká už jenom tím prostředím kde se odehrává. Líbí se mi ten poutavý děj.

kalinka99
11.02.2019 1 z 5

Kniha mě absolutně nezaujala. Film jsem viděla a musím říci, že byl zajímavější. V knize jsem se často ztrácela.

haki34
11.02.2019 4 z 5

film jsem zatím neviděla :) knížku (vydání z r.1979 v paperbacku) jsem našla v knihobudce a název mi už cosi říkal....před nějakou dobou jsem přečetla Návrat krále Šumavy o Josefu Hasilovi, takže prostředí a poměry mi nebyly neznámé...tentokrát příběh Kiliána a jeho následníků podán očima pohraničníků...
(mimochodem, na Hasila je krátký odkaz - stať o prchnuvším kuchařovi, který nedá klukům spát :)))

Auotorovi se atmosféru ponurých blat, zejména na podzim, v zimě, povedlo dokonale vykreslit..úplně vidím borce ze SNB na číhané, jak se někde v křoví motají do "voděvzdorných a neprofoukavých" kabátů, natahují uší a číhají na kroky v mlze...
Detektivka napsaná opravdu čtivě, rychle si postavy zažijeme, a rychle se snažíme spolu s nimi zapojit i do normálního života - jelikož přechody ggradují, dovolené se ruší..na rok, či dva.-..a co na to rodiny ? přítelkyně ? manželky ? děti ?
Mimomanželské vztahy, protože někdo stres vybíjí láskou, hudba - kapelka vzniklá z místních i SNBáků,..a co má dělat i osamělá prodavačka v konzumu (pár kartonů cigaret, nějaká ta lahvinka, rohlík a paštika..) když muž zmizel za kopečky ? slaměná vdova vydrží taky jenom dočasu...(útěk Marie přes močál je velmi silná scéna..)

ať je jak chce, zas jde o lidi proti lidem, o mašinerii drtící rodiny, osudy..každý nějak pracovat musí, hoši se rozhodli dělat pohraničníky, tak jim pak nezbylo, než makat..v rámci zachování svých životů..které dávali všanc nejen pašerákům, ale i vedení a vládě. Svým způsobem jsem jim fandila, protože to byli lidi jako každý druhý...otcové, bratři, milenci. Někteří poměrně mladí (Mařenka...), kteří ani vlastně nestihli zjistit, co je ten život zač...Špatná doba to byla, tak snad se z ní lidi poučí...

p.s. a asi by to chtělo na Šumavu na výlet...pokochat se přírodou osobně !

xvladv
02.09.2018

Každý doba má své,a proto se hlídali hranice,kniha vzdala hold všem ochráncům hranice,jen ted se na vše plive.Kniha bezvadně vystihuje situaci na západní hranici.Na ta místa sem se dostal ke konci 60 let,tehdy to byla pořád drsná Šumava.

Pavelpi
15.08.2018 5 z 5

Z mého pohledu je to výborně napsaná detektivka.Z hlediska ideologie to také není tak hrozné.Vždyť to bylo v těchto letech normální.Že na hranicích stály ozbrojené složky,to bylo také ve všech státech normální (ať to byl stát tzv.Kapitalistický nebo socialistický).A ti kluci na hranicích tam stáli s tím,že to tak musí být a musí hlídat,protože je tam poslali.Znal jsem spoustu kluků,kteří na čáře sloužili a nijak zvlášť si nestěžovali.Copak si to tenkrát mohl někdo vybírat.A ty,kteří to odmítli by člověk v republice na prstech spočítal.Prostě taková byla doba a tak se žilo.

susu
05.09.2017 2 z 5

I když jsem věděla, do čeho jdu, doufala jsem, že na mě dýchne Šumava, kterou mám ráda, a její tajemná atmosféra. Ale dýchl na mě spíš stalinismus s jeho praktikami. Byla to hrozná doba, kterou Kalčík zdokumentoval vlastně paradoxně dobře, i když ze svého vlastního pohledu přesvědčeného komunisty. Jen je nutné být při čtení "v obraze".

Bublinka78
02.09.2017 4 z 5

Těžko hodnotit takovou knihu. Pokud budu hodnotit knihu: Velmi dobře se čte, děj má spád, jazyk je však jednodušší, což je u tohoto žánru spíš žádoucí. Celkově, velmi dobře napsaná kriminálka. Obsahově: ideologická masírka od začátku do konce. "Kopečkáři" budí úsměv, ale nikdo ze strážmistrů se nepozastavuje nad tím, proč vlastně nesmí odejít. Prostě vůbec si nekladou otázky. Je tam jen jediná Beranova otázka a proč teda ti lidé odchází? Doteď nechápu autorovu zaslepenost a zápal. A nejen jeho. Lidí jako byla Polednová, Vaš a ti další. Je to děsivé.

zdennyrakky
14.08.2017

Nejsem schopen hodnotit počtem hvězd. Opravdu čtivě napsaná kniha, možná i celkově docela dobře, vlastně velice příjemné prázdninové dobrodružné čtení, ale o to víc je mi z ní zle - "vysvětluje" lidem "Únor", lakuje zvěrstva s ním spojená na růžovo, dělá z vrahů Rychlé šípy. Podobně by třeba mohla vzniknout knížka ze života esesáků, taky jistě měli své dobré stránky, slabosti, bolesti, epizody se ženami... Prostě hnus. A podle toho, jak se všeobecně líbí a obdivuje ten film, mi připadá, že jde o dodnes skvěle fungující komunistickou propagandu. Podle mě by se to mělo promítat jedině s nějakým rozumným komentářem (tak jako na cigaretách je napsáno, že škodí zdraví), a pokud by se uvažovalo reedici knihy, tak třeba s nějakými reportážemi, dokumenty a fotkami o tom, jak to bylo doopravdy...

Dáma s hrnstjm
10.08.2017 2 z 5

Propaganda v koncentrované podobě... až by člověku bylo těch pohraničníků líto - nasazení na 200%, probdělé noci ve službě vlasti, v ohrožení života, bez odpočinku, dovolené a rodinného života. Jenže v šiřších souvislostech jde lítost stranou. Vedlejší dějové linie (osobní strasti mužů) jsou vykonstruované tak, aby hrály na city čtenáře/diváka. Knihu je třeba číst s kritickou myslí a nezapomínat na "druhou stranu mince." A co mi vyloženě vadilo, byl popis Šumavy: nehostinné místo na konci civilizovaného světa, kde už vlastně nikdo nechce žít, místo plné mlhy, bláta a obtížného hmyzu. Že by to mělo odradit potenciální kopečkáře? V době vydání knihy (1960) už byl stejně všude ostnatý drát...

konicekbily
11.07.2017 4 z 5

Filmový příběh sloužící ve své době propagandě se stal hitem díky chytře vymyšlenému scénáři, dobré režii a skvělému hereckému obsazení a následně vydaná kniha to jenom umocnila.

Atanone
29.06.2017 4 z 5

Tož pro nás "předrevolučňáky" asi klasika. Vážně nemůžu dát *5,ale na druhou stranu- na dobu,ve které kniha vznikla,to je dobrý a napínavý příběh. Dokonce jsem tam našla několik buřičských a těžce "nesocialistických" myšlenek.
Film jsem viděla několikrát,knihu jsem četla poprvé. Okamžitě mi při čtení naskočila vzpomínka na dobrého kamaráda,který se v rámci povinné vojenské služby dostal na rakouskou "čáru" . Říkal mi tehdy,jak to bylo pro něj strašné trnout,aby se ve službě k něčemu nepřimíchal,protože by se musel v okamžiku rozhodovat,jestli nebude střílet a tím pádem riskovat,že třeba ten druhý je ozbrojený a že bude terčem on - a navíc za svou nečinnost pak vyfasuje prokurátora,nebo jestli bude střílet a pak bude žít s vědomím,že třeba někoho zabil.

Riccia
05.06.2017 4 z 5

Hrome, kam ho to dali? Touto větou kniha začíná a výborně tak splňuje požadavky jedné z položek letošní Čtenářské výzvy. Vůbec ale nelituji, že jsem se do ní pustila. Je to sice knížka "své doby", ale přesto je to výborné čtení, které vřele doporučuji všem, kdo se na svět nedívají jen černobíle z jedné jediné - v té době "správné" strany.

JarsonvonBrzek
21.03.2017 2 z 5

Máte rádi detektivky a propagaci komunismu? Jestliže ano, je to kniha přímo pro Vás :) Opravdu mi vadily opakující se urážky válečných veteránů z Anglie, věřících, skautů atp.
Kdyby se autor narodil v jiné době, mohl napsat pěknou knihu. Styl psaní není špatný, ale téma a propaganda režimu z knihy tvoří spíše kroniku, kterou je dobré si přečíst a připomenout jak za socíků "bylo dobře".

Lili2
30.09.2016

Čtivé detektivní dílo, ovšem pokud si člověk při této knize odmyslí politické a historické události, které toto všechno spustily.

marcela6183
18.08.2015 3 z 5

Viděno optikou autorovy další tvorby, nijak se to nevymiká. Viděno optikou malého českého člověka, je to docela masakr. Naštěstí vlastním dík odičům předlistopadové vydání a opravdu je to nebe a dudy - myšleno ušetřeme si pesuchytré komentáře o zvěrstvech éry a zločinnosti režimu.
Především - král Šumavy je lidský příběh. Nevidím ho jako heroismus - spíš hyenismus doby na lidech a lidech na jiných lidech. A zároveň jedno velké kdyby a memento. Nebylo by třeba střílet na hranicích lidi, kdyby se jim ukázalo, že i za hranicemi je chleba o dvou kůrkách.
Poučení? Špatně nastavený režim s ducha vymývající ideologií plodí zrůdy.
Nechci už číst nikdy znova, jedno stačilo, ale byl to dechberoucí zážitek na úrovni trojky.

woodward
15.08.2015 odpad!

Pořád si říkám, jakej řev by se asi rozléhal po světě, kdyby v Německu vyšla kniha o tom, jak hrdinní příslušníci gestapa honí zpropadené Židy, prchající do Švýcarska. Nebo kdyby německá televize dávala film natočený za Adolfa podle takového románu. Ale když se na místo gestapáků nastrčí "lidová" armáda a na místo Židů nepřátelé socialismu, tak to zřejmě nikomu nevadí. Tomu se říká pokrytectví, přátelé!

dadako
31.12.2014 4 z 5

Velmi čtivá a napínavá knížka. Jen je potřeba si odfiltrovat ideologii.
Hned po ní jsem sáhl po Návratu Krále Šumavy a pohledu z druhé strany.

rasputin
22.05.2014 4 z 5

Když si člověk odfiltruje ten komunistický slang, imperialistické štváče a reakční živly, tak je to pěkný detektivní příběh.