Král Richard III. / King Richard III.

Dvojjazyčné vydání.

https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75910/richard-iii-75910.jpg 4.1115
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno, Romeo

King Richard III.

Kniha Král Richard III. / King Richard III.

boxas
16.11.2019

Za svůj život jsem Richarda III. viděla a četla mnohokrát. Nikdy ale nezapomenu na svoje první setkání s ním -sir Laurence Olivier je prostě DOKONALÝ!
Jsou možná mnohem známější a oblíbenější Shakespearovy hry, ale tato hra o podlosti, krutosti, zradě a vášnivé touze po moci je jen jedna. Je nadčasová.
A je mi úplně fuk, jestli skutečný Richard III. byl, nebo nebyl takový zmetek (ve všech významech tohoto slova), jako píše starý dobrý William!
P. S. Richardu III. se vyrovná snad jen Hamlet, nejlíp opět v podání Laurence Oliviera.

NEGR
23.09.2017

Není mnoho tak ďábelských a bezskrupulózních postav, jako je královský intrikář Richard III. Ze hry vytušíme, proč je jeho duše skrz naskrz černá, ale sympatizovat s jeho činy asi nebudeme. Především jeho výmluvnost je však fascinující - Annu i Alžbětu ukecá jak nikdo druhý; i zde se potvrzuje, že "kdo si věří, dostane". Nevídané je i jeho odhodlání vždy vše vsadit na jednu kartu - království za koně už ale nevymění... Síla kletby v této hře je podobně mocná jako síla proroctví v Macbethovi.
V divadelní podobě zhlédnuto v HK v Klicperově divadle. Štorková válí (už nevidím důvod, proč by nemohl být ženský Bond), Drábek těžce, leč příhodně aktualizuje. Mnohé z textu pochopitelně chybělo, leccos bylo navíc (např. "Šťastný princ" Oscara Wildea), dohromady však hra drží jako kompaktní a působivý celek. Chválím připomenutí některých reálií - v jedinečné scénce s Marlowem a samotným Shakespearem se dozvíme, že hra byla napsána na objednávku Tudorovců a že tedy Richard ve skutečnosti takový zloduch nebyl... Ještě že nám jde o umění a ne o realitu!

ZajDa37
14.11.2016

Ještě před Richardem III. něco bylo. Několik dílů Jindřicha VI., kdy se řeší konec války ve Francii a průběh války růží. Je zajímavé, že ve škole mne tohle téma nikdy nezajímalo. Ale když přišel Shakespeare, tak to téma uchopil, přidal mu plastické hrdiny, rozdělil to do tří dílů a udělal z toho nesmrtelný příběh.
A ten zakončil opravdu monumentálně. Richard III. je totiž opravdu fantastickým a více než důstojným zakončením toho období historie. A co na tom, že si ho William "trochu" přibarvil. Vždyť vy ho máte rádi i přes to. Nemůžete mu odolat, když s ďábelským pohledem v očích svádí lady Annu, když se tváří ctnostně při nabízení koruny a když volá zdrcený na bojišti po koni.
Čím to je? Myslím, že tím, že Richard má v sobě nějaké zvláštní charisma. Něco neotřelého, čím vás zhypnotizuje. A to proto, že si z vás všech dělá srandu. Nepokrytě se vám vysmívá tím, že vám předem prozradí, co udělá a pak se mu to bez uzardění daří. Vidíte, jak stoupá ke koruně i když všem lže, podvádí je, vraždí, ale vás to tak morbidně baví, protože vám nejdřív řekne co udělá a všechno se mu podaří.
Geniální.

Jane007
11.07.2016

Skvělá hra. Dokonce jsem viděla i divadelní záznam z Londýna s Ralphem Fiennesem (skvělé). Dost mě překvapilo, kolik toho má Harry Potter a Richard III. společného.

Aaron Lewis
16.01.2015

Na hry prostě moc nejsem a Shakespeare mi nic neříká. Čerpá z historie, což je samo o sobě zajímavé, ale ten jazyk mi je úplně cizí, prostě jako každá stará kniha.

Jinak všichni mrtví, což je úplně normální.

Kormorán
03.01.2015

"Já předurčen byl stát se zločincem..." Richard z Glostru je Shakespearovým nejzrůdnějším a zároveň nejzábavnějším padouchem. Jeho odporné činy z něj činí slizkého padoucha, zároveň však diváka fascinuje svým černým humorem a brilantně naplánovanými intrikami, které mu až do půlky hry bez výjimky vycházejí. Vedlejší postavy jsou v podstatě komparz, celá hra stojí na Richardovi. A jako jedna z autorových nejbrilantnějších her je stále fascinující.

Wolfinek11
12.12.2014

,,Špatný je svět a brzo celý zvlčí, když známe zlo, a přesto každý mlčí.´´

Lodja
05.03.2014

Vím, že Shakespeare je génius a samozřejmě tomu odpovídá i kvalita jeho her, ale já to prostě nějak nedokážu docenit. Po dvouhodinové četbě, ehm, teda spíš tupému zírání do knížky, musím jenom říct, že konec je jasný už na začátku a u žádné z postav jsem neviděla žádný vývoj - Richard je prostě zlý a všechny zabíjí a ostatní jsou postavičky papouškující nesrozumitelná historická moudra. No, některé věci prostě nikdy nepochopím.

A to jsem ještě nespustila o divadelní hře, kterou měla tu čest zhlédnout!

Višňový sad
Višňový sad