Král Lear / King Lear

Král Lear / King Lear

Kniha vychází jako pátý svazek dvojjazyčné shakespearovské edice. V úvodní studii se překladatel Martin Hilský zabývá vznikem hry a její interpretací v kontextu evropské renesance. Následují anglický originál hry a jeho český překlad, které jsou uspořádány na stránkách proti sobě a vybaveny poznámkami pod čarou. Anglické poznámky fungují jako malý shakespearovský slovníček, české poznámky upozorňují čtenáře na klíčové souvislosti. Svazek uzavírá studie Bohuslava Mánka o českých inscenacích a překladech Krále Leara. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/69_/698/kral-lear-king-lear-698.jpg 4308

King Lear

Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno:, Atlantis

rarášek

Skvělá tragédie. Po zkušenostech s Romeem a Julií a Hamletem ani tohle rozhodně nebyla chyba číst. :)

,,A může mi být ještě hůř. Není nám nejhůř, dokavad říci můžem : ,,Teď je nejhůř.""

Nita17

Co čekat od tragédie? - v tomto případě totální rozklad rodiny a hodnot. A je-li to z pera "labutě avonské", tak snad není co dodat.

Ketesh

Shakespeare je zkrátka záruka kvality a jistoty, pokud nevíte, kterou knihu vzít do ruky.

ZajDa37
15.11.2016

Ta hra je depresivní, apokalyptická, černá. A všechno utrpění těch postav a poloviny úmrtí pochází z rozhodnutí jednoho nešťastného krále. Vždyť kdyby byl trochu mírnější, trochu moudřejší, tak by se to nemuselo stát.
Hra je i symbolická. Nastupující nová generace, co se žene za úspěchem za mocí a za penězi, zatímco ta starší ustupuje, odchází do pozadí a umírá.
"Nikdo nikdy nenapíše lepší tragédii, než je Lear." G. B. Shaw

A na závěr ještě jeden citát:
"Leare, Leare, na bránu bouchej, kterou jsi vpustil hloupost dovnitř a rozum ven."

Džena
30.03.2016

Na Rómea a Júliu/ Hamleta to teda nemá...

Hermoso Risa
13.03.2016

Když jiní s námi nesou utrpení,
náš vlastní kříž už tak moc těžký není.
Kdo trpí sám, ten strádá nejkrutěji,
starost ho tíží, žije v beznaději.
Pro naši duši nejlepší je lék,
když s někým sdílíme svůj zármutek.

Kariol
07.02.2016

Krále Leara mám radši než Hamleta.

Daniel.95
25.04.2015

První polovinu jsem se hodně ztrácel v textu a v postavách až druhou polovinu jsem se pořádně zorientoval, moc mi to nezaujalo.

Petkon
17.12.2014

Nadčasová, geniální hra na opakované pročítání a promýšlení. Není třeba nic dalšího dodávat.

ladyfromskye
20.06.2014

Už jen precizní zpracování tohoto kritického vydání (Atlantis, 2005) by si samo o sobě zasloužilo pět hvězdiček. Ale Král Lear je zároveň snad největší tragédie Shakespearova, plná poučení, která bychom si k srdci měli brát i dnes. Osobně bych řekla, že patří do povinné četby spíše než tolik oblíbená tragédie Romeo a Julie (ačkoliv i ona má samozřejmě své kouzlo a svou hodnotu).

Pawlisman
04.02.2014

Jakou knihu si vzít na pustý ostrov? Krásné básně nebo Shakespeara. Dá se číst dokola a užívat a znovuobjevovat tu krásu jazyka. Je to skutečně génius, který předběhl dobu a dal světu tolik motivů, které se následně stále opakují. 8/10

kacaabba
02.10.2013

Tolik mrtvol!! Tolik zla! A jeden hloupý král...

Belatris
21.07.2013

Můj nejoblíbenější Shakespeare. Totální rozvrat nejen rodiny a společnosti, ale celého světa. Nádherné a silné.

Niki
12.06.2013

Celkem těžké čtení, často jsem se v textu ztrácela a pletly se mi postavy. Hlavní myšlenka z díla ale byla jasně pochopitelná.

bonifacka
14.05.2013

Nejlepší Shakespearovská tragédie.

AnneEyre
02.05.2013

Pro mě velmi slabé, zbytečně zmatené, ale nutí mě uvažovat, jak hráli to vyšlapání očí. Nemluvě o tom, že věta „Nechoď mi na oči“ nabývá s přečtením tohohle nový význam...

KateCullen
28.11.2012

Trochu méně známá hra, ale i tak dobrá. Sice nemá tak silnou katarzi jako u Romea a Julie nebo Hamleta, ale i tak se skvěle čte :)

Tuffy
08.08.2011

Mno... rozhodně nepatří mezi mé oblíbené Shakespearovky. Nebylo to špatné, ale k nejlepším dílům bych tuto knihu neřadila.

La Fiera
07.07.2011

Pro mě osobně, jedna ze slabších Shakespearových her.