Král Lávra

Král Lávra https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476743/mid_kral-lavra-kt0-476743.png 4 1975 186

Irská lidová pověst o králi s tajemstvím. Králův holič Kukulín nesmí nikomu prozradit co při holení vídá na jeho hlavě. Toto tajemství řekne vrbě. Muzikant Červíček si udělá z vrby kolíček k base. Basa na bále vše prozradí a král již nemusí před lidem dál skrývat pod vlasy to, co už všichni od Červíkovské basy slyšeli.

Ešína
Ešína
25.07.2021 2 z 5

Moc pěkné , usměvavé .

Munchkin451
Munchkin451
30.06.2021 4 z 5

Jednoduchá básnička s ponaučením. Moc pěkně

ninano
ninano
02.05.2021 5 z 5

Krásná kniha, i když dnešní době poněkud vzdálená.

Lucyk01
Lucyk01
18.04.2021 4 z 5

Knížku jsem přečetla za jedno odpoledne a chtěla bych ji doporučit všem, kteří příští rok nebo někdy v budoucnu budou maturovat. Teda jestli ji budou mít v literárním seznamu četby k maturitě. Je to nejlepší volba na výběr z poezie, protože kniha se dobře čte a myslím si, že se kniha dá snadno pochopit, co autor chtěl říci a vyjádřit. Má to jednotný děj a smysluplnou myšlenku. A dá se o tom dobře mluvit. Knihu vřele doporučuji nejenom maturantům, ale i čtenářům, kteří mají rádi poezii. Nebo nemají rádi, ale stejně tuhle knihu si oblíbí. Nemám, co bych knize vytkla. Proto dávám plný počet hvězd, protože je to jedna z mála knih v žánru poezie, kterou jsem pochopila a přečetla knihu celou.

baruna74
baruna74
14.04.2021

Přestože nejsem vášnivou čtenářkou knih tohoto žánru, Krále Lávru jsem si přečetla ráda. A stálo to za to. Dílo má patrně základ v řecké mytologii – král Midas. Přestože se jedná o poměrně krátké dílo, navíc veršované, je nabité dějem, který postupuje rychle kupředu a čtenář se opravdu nenudí. Celá skladba vyznívá jako pohádka – Byltě jednou jeden starý dobrý král.
Hlavním hrdinou je, už podle názvu, Král Lávra, dobrosrdečný, citlivý, vlídný k poddaným, oblíbený mezi prostým lidem, ale zároveň trpící strachem, že by se mu lidé vysmáli, kdyby bylo vyzrazeno jeho tajemství. To se nakonec ukáže jako liché, lidé si u krále váží jiných důležitějších vlastností, než je jeho vzhled.
Zajímavá je promluva vdovy, která krále vlastně kárá a promlouvá mu do duše, což je představa poměrně naivní, nicméně vidíme zde podobnost např. s klasickou českou pohádkou - Byl jednou jeden král, v hlavní roli s vynikajícím Janem Werichem, kde se také objevuje prostořeká vdova – pradlena, tedy žena z prostého lidu.
Kniha poukazuje na to, že člověk nemusí schovávat své nedostatky, protože se stejně nic neutají. Báseň působí velmi mile a je přitažlivě napsána. Bylo by velmi jednoduché ji zhudebnit.

DomArt
DomArt
25.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Král má oslí uši!
Král je ušatec!!!

Hermiona419
Hermiona419
24.03.2021 5 z 5

To je tak nádherná a čtivá báseň! Jedním slovem, miluju!!

SydBarrett
SydBarrett
02.03.2021 5 z 5

K. H. je tuze pohledný a tudíž mi jeho dílo nemohlo uniknout. Báseň je to velmi čtivá a zábavná, přesně ten typ veršů vhodných i pro lidi, které básničky z jakéhokoliv důvodu nebaví.

Listy
Listy
30.01.2021 5 z 5

Havlíček Borovský mě prostě baví. Jednak je jeho styl náramně čtivý, jednak má v dílech vždy alespoň nádech ironie a silnou satiru.
Toto dílo krásně vystihuje, jak mohou naše obavy zcela zbytečně znesnadňovat život.
Nepřestává mě bavit, jak byl H. B. rýpavý.

jahnovaz
jahnovaz
15.01.2021 5 z 5

kraťounká básnička a navíc zábavná.

VeruMalfoy
VeruMalfoy
06.01.2021 4 z 5

Jeden příběh z povinné četby na školách. Bylo příjemné si ho znovu připomenout. Opět jsem se pobavila!

osman111
osman111
03.01.2021 4 z 5

Je to prostě milé a víc už asi nelze říct.
Asi jen, že doporučuji.

rencovav
rencovav
07.12.2020 5 z 5

Dnes bychom řekli, že králi Lávrovi chybělo zdravé sebevědomí a nedokázal se přijmout i se svým nedostatkem. Ale ten příběh je známý, jen jsem nevěděla, že to byla basa, kdo písničku vyzpíval. Nicméně co mi přišlo zajímavé - narážky na to, že Čechů je všude ve světě plno a jsou šikovní a uznávaní - jenom doma ne. To má jistou historickou výpovědní hodnotu...

Kontryhelka
Kontryhelka
02.12.2020 5 z 5

K. Havlíčka B. mám ráda a vždycky jsem jeho knihy s radostí přečetla.

kotasbk
kotasbk
29.11.2020 3 z 5

V poezii se nevyznám. Naposled mě nejvíce zaujal Rytíř smil, který nasadil laťku velmi vysoko. Každá sloka se mi líbila a bavila. Naopak tadyk u Lávry byly některé části slabší. Přemýšlím, jestli v tom není ukrytá nějaká kritika tamního režimu.

Terrez93
Terrez93
24.11.2020 5 z 5

přečteno kvůli čtenářské výzvě, jinak bych se k tomu asi nedostala.. a vůbec nechápu, proč jsem si to nepřečetla už ve škole.. super, pochopitelné a přečtené za pár minut :)

PetraBery
PetraBery
01.11.2020 4 z 5

Krátká známá pověst o králově tajemství zašeptaném do duté vrby. V povinné četbě ideální i pro nečtenáře, přečtení nezabere víc než pár minut.

boeink
boeink
29.10.2020 3 z 5

V rámci Čtenářské výzvy jsem hledala báseň, kterou bych dokázala přečíst a pochopit. Tahle vzpomínka na školní čítanku mě ale náhodou baví.

PohadkyNovyVek
PohadkyNovyVek
27.10.2020 4 z 5

Výborné lyrické dílo až pohádkového rázu, stručné a dobře čitelné se zajímavým závěrem. Šlo snad o autorovo přemítání, o kolik by život byl snazší, kdyby se býval nepouštěl do boje se státním aparátem?

Cortegos
Cortegos
27.10.2020 4 z 5

Hezky a vtipně zpracované téma. Dílo, které nepotřebuje hlubší literární znalosti. Proto je příhodným dílem k maturitní zkoušce.