Král Lávra

Král Lávra https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2324/kral-lavra-2324.jpg 4 1978 188

Irská lidová pověst o králi s tajemstvím. Králův holič Kukulín nesmí nikomu prozradit co při holení vídá na jeho hlavě. Toto tajemství řekne vrbě. Muzikant Červíček si udělá z vrby kolíček k base. Basa na bále vše prozradí a král již nemusí před lidem dál skrývat pod vlasy to, co už všichni od Červíkovské basy slyšeli.

Korsika
20.07.2019 3 z 5

Audiokniha. Recituje Ladislav Mrkvička, režie Markéta Jahodová. 2008

Ferry9
13.06.2019 4 z 5

Kniha se mi vcelku líbila. Čteno kvůli výzvě.

Veveerka_123
27.05.2019 5 z 5

Král Lávra je velmi zajímavá kniha i báseň.

PetuliX
06.05.2019 3 z 5

Skvělá kniha do povinné četby pro všechny čtenáře i nečtenáře. Těch pár stran přečte (snad) každý.. povídat se o tom rozhodně dá, jak o díle, tak o Borovském :)

kristyn3833
09.04.2019 3 z 5

Co víc od povinné četby čekat, byla to taková od dechovka, která splnila svůj úkol.

Jarmila97
08.04.2019 5 z 5

Od borovskeho se mi tato kniha líbila.asi nejvíce je zajímavá sice se špatně čte ale jako povinná četba dobra :)

Angelika92
21.03.2019 3 z 5

Četla jsem jako povinnou četbu na škole. Moc mě to nenadchlo, ale je to klasika.

Twinny
16.02.2019 5 z 5

Tyrolské elegie, Křest svatého Vladimíra a teď Král Lávra. Ten Borovský má něco do sebe. Jeho básně mají kouzlo, vtip a poselství. Nemůžu jinak než doporučit.

Damato
15.02.2019 5 z 5

Trošku ironie, trošku satira, trošku pohádka a ve finále úúúúžasný Borovský, rebel a věčný prudič rakousko-uherské policie. Mám ho ráda, byl prostě dokonalý český novinář, spisovatel, úžasný politik a co je důležité, byl ve své době vlastenec a dával to na odiv , nestyděl se za to. Byl prostě dokonalý. Život s ním pro manželku Zdenu asi nebyla procházka růžovým sadem, ale myslím, že i jako člověk se držel svých zásad – v jeho knihách tak často zmiňovaných- nebýt srab, držet se svých zásad a život prožít tak, aby se za sebe člověk nemusel stydět.

oblakaknih
14.02.2019 3 z 5

Nijak zvlášť mě to nenadchlo, ale je to krátké, nečte se to dlouho... Jako maturitní četba super.

DuncanIdaho
01.02.2019 4 z 5

Optimisticko-pesimistická kniha, která se rychle a snadno přečte. Poukazuje na to, že vše krásné může mít i drastickou černou šmouhu. Když se chce, tak se dá i tato šmouha odstranit. Také pokazuje na to, že se lidé nemají soudit podle vzhledu, ale podle toho, jací jsou. Na tak malém prostoru, kterou kniha má, je to dobrý počin.

HannyC
26.01.2019 5 z 5

Nadčasový epos ... arogance moci proti duševnímu osvícení ... neuvěřitelně aktuálně i dnes ... kdy je exil sladší pobytu v "policejních" Čechách ...

OniDourou
13.01.2019 4 z 5

Upřímně, dílo jsem přečetl jen pro to, abych měl něco k povinné četbě.. :D
V podstatě první poezie kterou jsem přečetl celou a musím říct, že jsem nadšen..
Nakonec mě mrzí i, že to není delší.. :/

CleoXandra
06.01.2019 3 z 5

Král Lávra a Křest sv. Vladimíra jsou moje nejoblíbenější věci od brixenského šviháka lázeňského. Vtipně napsané, až břitké satiry dovedou pobavit i přes velkou propast času.

ViktorieMars
28.12.2018 2 z 5

Měla jsem ji jako povinnou četbu. No, alespoň že není moc dlouhá...

tereza5413
22.12.2018 5 z 5

Krásná kniha, plná metafor a poučení.

Kvinma
10.12.2018 4 z 5

Kniha byla krátká a měla dobře zapamatovatelný děj, super knížka k maturitě.

freddy18
08.10.2018 5 z 5

Maturitní kniha :) Rád se k ní vracím. Milá a poučná báseň. Neznám nikoho kdo by ji neměl rád.

Lauralex
08.09.2018 4 z 5

Pěkných 12 minut, které jsem si s radostí vyslechla cestou na zastávku tramvaje. Je to takové milé a má to pěkné rýmy, a i když je to možná trochu morbidnější, nebo jak to říct, tak se mi to líbilo. Rychle to utíká a rozhodně v tom něco je, když čtete i mezi řádky.

milan1935
25.07.2018 3 z 5

Pěkně rýmované bavilo mě to.