Král Lávra

Král Lávra https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2324/kral-lavra-2324.jpg 4 1979 188

Irská lidová pověst o králi s tajemstvím. Králův holič Kukulín nesmí nikomu prozradit co při holení vídá na jeho hlavě. Toto tajemství řekne vrbě. Muzikant Červíček si udělá z vrby kolíček k base. Basa na bále vše prozradí a král již nemusí před lidem dál skrývat pod vlasy to, co už všichni od Červíkovské basy slyšeli.

PohadkyNovyVek
27.10.2020 4 z 5

Výborné lyrické dílo až pohádkového rázu, stručné a dobře čitelné se zajímavým závěrem. Šlo snad o autorovo přemítání, o kolik by život byl snazší, kdyby se býval nepouštěl do boje se státním aparátem?

Cortegos
27.10.2020 4 z 5

Hezky a vtipně zpracované téma. Dílo, které nepotřebuje hlubší literární znalosti. Proto je příhodným dílem k maturitní zkoušce.

Gweny
28.09.2020 5 z 5

Snad Irská pověst, snad satyra na české dění?! O příčině, proč tento básnicky laděný příběh vznikl, se můžeme jen přít. Nicméně jedná se o zdařilé dílko, rýmy jsou melodické, příběh letí kupředu a tak máte za pár minut přečteno. A pokud by vás cokoliv trápilo:
"... Když tě co na jazyku svrbí,
našeptej to jen do staré vrby."

hroneczek
22.09.2020 5 z 5

Opět kniha, které jsem se kvůli školním létům vyhýbala. A opět jsem byla velmi překvapená. Rychlé, vtipné, poučné. Vhodné určitě i pro maturanty, kteří toho chtějí přečíst co nejméně...

Knišíl
19.09.2020 5 z 5

Opravdu, ale opravdu, musím dohánět resty v české literatuře, které jsem si nadělal v posledních letech. Jaká to ostuda, opomíjet naše největší básníky, a přitom se považovat za sečtělého mudrce. Vím, nedá se přečíst vše. Avšak v případě Borovského, snad se nelze vymlouvat na nedostatek času, Král Lávra je ukázkou geniální úspornosti a přesto hutného obsahu. Lakonický jazyk, který přesto dokáže podat mnohé. Kéž by dnešní grafomani dokázali psát jako Borovský, pak by snad bylo méně knih a labyrint čtení by se omezil jen na opravdu ty kvalitní literáty, jež stojí za naši čtenářskou pozornost a čas, protože skutečně je mnoho výborných knih a ty často zůstávají skryty za pestrými obálky knih nových razících heslo, co je nové je i lepší, jak troufalé. Borovský předčí většinu dnešní produkce, protože psal nadčasově. V jeho Králi Lávrovi se potkává minulost se současností i budoucností, a proto ono tvrzení, že jeho tvorba neumírá, ale zraje a dá se číst kdykoliv.

Orange8knihomol
08.09.2020 4 z 5

Král Lávra se četl velice snadno a rychle, děj byl poučný a vtipný. Námět vychází z řecké a irské mytologie, dílo lehce připomíná pohádku (Byl jednou jeden... + poučení). Myslím, že by se knížka četla dobře i mladším čtenářům, ti by však v básni jistě nehledali Borovského záměr (kritika Habsburské monarchie). DOPORUČJI - především k povinné četbě.

Terezka05
05.09.2020 3 z 5

Báseň se mi špatně četla, ale její děj byl dobrý a poučný. K maturitě ideální svou délkou.

VAnna
16.08.2020 4 z 5

Ideální jako povinná četba - krátké a nenáročné čtení.

Monika1717
26.07.2020 5 z 5

Nejlepší Havlíčkova báseň.

theMarty
25.06.2020 5 z 5

Vzpomínám si, že tahle básnička byla jak v základkovské, tak ve středoškolské čítance, a já ji četla pořád dokola, jak se mi líbila.
Tak teď oficiálně pro Databázi knih.
Havlíček umí.

n.ezn.amy
25.06.2020 4 z 5

Pověst o králi, který měl oslí uši a aby se o tom lid nedozvěděl, tak každého holiče, který toto zjistil nechal popravit, než přijde řada na holiče Kukulína, jehož matka vyprosí u krále milost a ten se stane jeho dvorním holičem, ovšem udržet tajemství, je více než těžké a tak vymyslí plán komu se svěřit. Krátká a vtipná kniha, kterou máte přečtenou za chvilku

vaclav9688

2.vtipné okénko do tehdejší doby
3.poučné, s přesahem dodnes

kaja77
05.05.2020 3 z 5

Klasika ze zš... taková dětská zdá se... ale člověk by tam i lecos moudrého našel

verka5083
14.04.2020 5 z 5

Tahle knížka se mi hodně líbila. Stále jsem si říkala, co by se dělo, kdyby se celý svět dozvěděl o tajemství krále. Čekala jsem, že se král bude hodně zlobit a bude velké zle, ale konec mě mile překvapil. A jsem ráda, že knížka takhle dopadla.

safarikmartina
07.04.2020 5 z 5

Báseň s vtipným příběhem, který je jednoduchý, ale poučný.

jelad
05.04.2020 4 z 5

Ta propojenost irské legendy, řecké mytologie a českého „švejkovství“ a jakési zemitosti a surovosti jazyka je okouzlující. KHB je zabiják satirou, není divu že ho Habsburkové nenáviděli tak, že ho poslali do exilu. Monarchie jako Absurdistán, kde platí děsivě směšné zákony a nařízení, které mají zakrýt „oslí uši“ - tedy nesmyslnost a nepřizenost celého – jinak mocného a na první pohled neochvějného - systému.

„Než co platí hvězdy, zlaté třepení,
když srdéčko trápí ostré hryzení:
nevyjevit nic po věčné časy,
co vidívá králi pod vlasy
vždy při holení!

Husy štěbetají, tichá je labuť:
kdo chce tajnost smlčet, holičem nebuď:
holičovi vědomosti škubou,
než je poví, přenáramně hubou:
jazejček je rtuť!“

Babsie
30.03.2020 3 z 5

Zábavné, krátké čtení, vhodné do povinné četby

Michalka98
22.03.2020 5 z 5

Příjemné čtení na pár minut.

chaera
14.03.2020 5 z 5

Přečteno během chvilky - a nutno podotknout velmi příjemné chvilky. Fajn na odreagování, děj mě bavil, a já si můžu odškrtnout další knihu ze seznamu povinné četby. Moc milé verše.