Král Krysa

Král Krysa https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1154/bmid_kral-krysa-yMo-1154.jpg 4 214 25

Každá legenda má svůj počátek… …najděte počátek legendy zvané China Miéville. Něco se probouzí v londýnské temnotě, v prachu a krvi se dere ze svého území. Něco zabilo Saulova otce a Saul teď má za tento zločin zaplatit. Ale do Saulovy cely vnikne stín městského odpadu a odvede ho na svobodu. Stín jménem Král Krysa. V temné území za fasádou Londýna, ve stokách a slumech a pustých prohnilých místech, se musí Saul naučit svou opravdovou přirozenost. Groteskní vražedný rock města jako výuka. Mysteriózní síly se připravují na rozhodující boj. S drum'n'bassem dunícím v uličkách Saul konfrontuje svůj bizarní odkaz – ve vykřičených částech jižního Londýna, v srdci temnoty, na shromáždění Junglist Terroru. Jak říkají DJs? Je čas Zlýho! Román Král Krysa je svěžím a nestárnoucím debutem Chiny Miévilla, podle mnohých nejdůležitějšího spisovatelského objevu na fantastické scéně počátku 21. století. Po zásluze získanou pověst stvrzuje i rané dílo z roku 1998, kritika již tehdy nešetřila chválou na tento ponurý fantastický příběh, jehož děj se odehrává v ulicích nočního Londýna. Město zde ožívá a dýchá temnou atmosférou, lákavou a nebezpečnou, prodchnutou dávnými mýty, na které nelze zapomenout. S knihou raději nevycházejte ven po setmění, v okolních stínech by vás mohlo potkat cosi děsivého…... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , Laser-books (Laser)

King Rat , 1998

n.ezn.amy
15.04.2024 2 z 5

Když se Saul vrátí z kempování domů, zničeho nic vtrhne do jejich bytu policie a on je obviněn z vraždy svého otce. Z cely mu pomůže uprchnout krysa spíše řečeno Král krysa a tak Saula čeká objevování dávno zapomenutých záhad, tajemství jeho rodiny, ale hlavně někdo usiluje o jeho život a Saul neví proč. Přiznám se, hodně mě nalákala anotace této knihy, začátek knihy se skvěle rozjede, ovšem poté přišlo pro mě velké zklamání. Roztáhlý román pro -náctileté, neustálé odhalování hudby na dřeň, jungle, drum´n´bass, šestnáctileté děti tvářící se jako drsní dospělý, prostě tato kniha mi nesedla. Děj jako takový se čte dobře, skvěle vykreslený Londýn s jeho ulicemi a trasami metra, ale to je tak vše.

jarynek
19.01.2023 4 z 5

Moje první čtenářská zkušenost s autorem. Je vidět, že psát umí, s nápady zvládá pracovat. Začátek byl hodně povedený, rychlý nástup akce, odhalování nových zákonitostí života hlavního hrdiny, zajímavá záporná postava. Postupem to trochu ubralo na tempu a originalitě, snaha co nejvíce se naroubovat na Krysaře byla nakonec spíše na škodu. Pár popisných pasáží, zejména vztahujících se k hudbě, jsem přeskákal a myslím, že by v knize ani být nemusely. Na zadek si z knihy nesedám, ale na druhou stranu je to pro mne určitě nalákání na některou z dalších autorových knih. Slabší 4.

poulet
15.03.2022 4 z 5

Místy trochu jednoduchý a předvídatelný, ale ta atmosféra mě bavila dost a přečetla jsem jedním dechem. Přišlo mi to originalní, ale možná je to tím, že jsem žádnou jinou urban fantasy nečetla a celkově čtu fantasy okrajově. Každopádně dobrý, zábavný a na dovolenou ideální.

Dámaskloboukem
08.02.2022 3 z 5

Čas od času mám potřebu se čtenářsky zdokonalit. Dosáhnout vyšší literární úrovně. Přečíst si něco opravdu kvalitního, co přede mnou oslovilo spoustu lidí, a pak si to hrdě zapsat mezi přečtené.
Tak jsem opět hledala v žebříčku “100 nejlépe hodnocených knih”. Vyloučila to málo, co už jsem četla. Minula knihy, na které nemám náladu a vyskočil na mě Král Krysa.
Nechala jsem si ho odložit v knihovně. Bylo mi trosku divné, ze taková kvalitní kniha je zastrčena v archivu, ale nenechala jsem se zviklat.
Pustila jsem se s odhodláním do čtení. Děj jsem vnímala snad všemi póry a pořád mi něco unikalo.
Co zaujalo tolik čtenářů?
Autor má zvláštní druh fantazie, talent na vytvoření pošmourné atmosféry a rozhodně je skvělý vypravěč. Příběh, který úplně neoslovil můj vkus, mi připomíná něco mezi Krysařem a Spidermanem. Co je opravdu prvotřídní, to je překlad.
V půlce jsem nevydržela a koukla na Databázi.
Ohromeně jsem zjistila svůj omyl.
Knihy s identickým názvem /Král Krysa/ jsou dvě a já si zrovna půjčila tu špatnou!
Je to stejný pocit, jako když jdete na výšlap. Nahoru, do kopce, ještě výš. Konečně se dohrabete na vrchol. Šťastně vyčerpaní, odložíte batoh, na zádech vás studí zpocené tričko. S úlevou se rozhlédnete kolem a zjistíte, že ta hora, na kterou jste původně chtěli, stojí vedle.

Přesně tento pocit mám teď já.

Co mě nezabije, to mě posílí!

Poznala jsem Mievilleho.
Vysoce hodnoceného Krále Krysu snad přečtu někdy v budoucnu.
Protože mě koncem měsíce čeká třetí nejvyšší sopka, dám si, po této zkušenosti, pořádný pozor, abych se opravdu vyškrabala na T.

Rolada88
20.11.2021 3 z 5

No dlouho trvalo než jsem se zacetl pak když už to začínalo mít nějakou úroveň tak už to zase šlo do kytek. Ale takový odpočinkový čtení bez nějakýho přemýšlení......

andrej0867
30.10.2021 4 z 5

Originalny napad. Fantasticke prvky nerusia. Celkovo slusna nahanacka Londynom. Laviciarsky zaver si China mohol odpustit.

smazenaryba
21.04.2020 4 z 5

Neil Gaiman meets Clive Barker. Má to svoje muchy. Kvalita kolíše, nie vždy je to presvedčivé, občas pôsobí príliš strojene. No stále je to veľmi dobré temné urban fantasy. A to hlavne kvôli jazyku, spádu, nápadom a jedinečnému zakomponovaniu hudby ako aktívnej zložky príbehu. Drum n bass-ovú fantasy som veru ešte nečítal.

Silná prvotina.

Jho
30.03.2020 4 z 5

Zajímavé moderní pokračování staré německé pověsti o krysaři. Lehce horrorová atmosféra, spád, na Mievillovy poměry trochu méně originality, ale na druhou stranu zase přece jen více "reader-friendly" styl.

MagdaFish
19.09.2019 4 z 5

Je poznat, že se jedná o prvotinu a že China nebyl ještě vypsanej, jako ve svých nejlepších dílech. O to větší respekt si zaslouží, když si uvědomíte, že Nádraží Perdido, svou asi největší pecku, napsal hned po Králi Kryse.

toni-az
15.05.2019 3 z 5

Neurazí, ale ani nijak zvlášť nenadchne. Takové lehčí čtení když člověk nechce nad ničím moc přemýšlet.

Možná se mi to jen zdá, ale přijde mi to jako pokus o to, napsat příběh o Krysaři stylem Gaimana. Jen to tak dobře neumí. Na můj vkus trochu plytké a místy postrádá drive. Nicméně scéna na Jungle Terror byla jízda jak se patří, a konec celou knížku dost zvedl.

Tyet
06.02.2019 4 z 5

Zábavný, bryskně se odvíjející napínavý příběh Krysaře a jeho protivníků odehrávající se v městské džungli (B)Londýna. Proč krysí, pavoučí a ptačí králové vypadají jako lidi se nevysvětlilo, ale je to nakonec jedno, vždyť jde vlastně o fantasy. Přečetla jsem si s chutí, ale další knihy autora už vyhledávat nebudu.

Covenant
22.05.2018 4 z 5

Kniha byla zpočátku opravdu chytlavá a atmosféra byla jedinečná. Proměna hlavního hrdiny, sítě kanálů, pouliční strava....Bohužel pak, jak tu již Zimela zmínil, trochu ubírá na tempu. Děj zachraňuje hlavně záporná postava, než ta kladná...no a pak bych se opakoval. Jako na horské dráze. Dobré momenty, nudné pasáže, atd. Ten závěr byl taky celkem ubohej, jungle mi už lezl krkem a chtěl jsem se už dostat na konec knihy. Vcelku to byl pro mě, ale pěkný kousek a jsem rád, že jsem si knihu od tohoto autora přečetl a těším se na jeho další díla, co na mě čekají v knihovničce, když tohle má být jedno z jeho slabších děl.

B4LU
18.01.2018 3 z 5

Miévillovu prvotinu vnímám jako rozhodně slabší z jeho děl. Má to sice svoji atmosféru, ale tah příběhu není nic moc, a ta atmosféra není až tak silná, aby tento nedostatek vyrovnala. Je to zajímavý nápad, ale až tak dobrý prostě není.

józi.odkudkam
08.08.2017 3 z 5

China Miéville osobitě kroutí větami, odhaluje nečekané významy...
...asi do čtyřicáté strany, kdy hodí zpátečku, zcela tuctově zprozaičtí a vy jste pak díky tomu nuceni číst jakýsi „hledámsvouidentitu“ (rozuměj ubrečený, ukřičený, navztekaný, hrdý) mix Dykova Krysaře a teenagerské vyvražďovačky praštěné po hlavě junglem, parkourem a graffiti s vitrínově dokoněným závěrem a celou dobu vroucně doufat; bude líp, bude líp..
Po skvělém úvodu 3 hodně zklamané ***

PS: Škoda, že žádná z postav neslyšela o sirénách a o tom, kterak se jim Odysseus lstivě uhnul; Jeden kvér, dva špunty do uší, přes uši mohutná sluchátka, v nich na plné pecky nějaké skalní techno a pištec i s flétnou se můžou jít klouzat.

Melic
23.06.2017 4 z 5

Kapku ujetá kniha, autor ukazuje bujnou fantazii. Ne každému asi sedne, mně ano. Ale pokud chcete, aby si to někdo známý přečetl, nesnažte se mu nastínit stručně v pár větách děj, protože by to znělo jako hrozná blbost :-)

LadyKet
28.05.2016 4 z 5

Přečteno za jeden den. Chytlavá knížka. Jen mi občas trochu připomínala svojí atmosférou a vymyšleným světem Nikdykde...

parxel
19.01.2016 3 z 5

Jednoduchá a přímočará kniha, která je inspirovaná pověstí o krysaři. Příběh mne nepřekvapil ničím novým, ale rozhodně měl atmosféru. Vzhledem k tomu, že jsem před Králem krysou četl trilogii ze světa Bas-lagu, tak mi tahle kniha přišla jako kašička pro nedošené tuleně.

Flatcher
01.02.2015 4 z 5

Mievillův prvenec, který jsem četl až jako xtý v pořadí. Proto mi kniha přišla poměrně předvídatelná, přesto se jako dobrodružný příběh četla dobře. Níže zmiňovaná podobnost s nikdykde mě také trochu rušila, naopak politická agitka spíš pobaví.

stavik
27.10.2014 4 z 5

Velice osvěžující inkarnace letitého mýtu a na debutový román až překvapivě vyzrálé dílo, ve kterém nalezneme všechny - ať už pozitivní či negativní - znaky Miévillovy pozdější tvorby. Poměrně slabé a papírem šustící postavy, ale stejně tak barvité, neuvěřitelně sugestivní a nezaměnitelné líčení pulzujícího města. Cit, se kterým dokáže popsat šedivost a tajemnou křivolakost městské zástavby, je v rámci (nejen) fantaskní literatury jedinečný. Navíc se jedná o román, který je z hlediska čtivostI výborně rytmicky vyvážený a kompaktní. Mimo klasických tradičních miévillofilů tak dokáže oslovit i "kolemjdoucí" čtenáře. Jen škoda závěrečné, násilně naroubované politické agitky.

FillisDilla
10.01.2014 2 z 5

Musel jsem pořád myslet na Nikdykde.

Londýn

China Miéville