Krakonošova zahrada bratří Čapků

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V letech 1890-1907 žila Čapkova rodina v Úpici. MUDr. Antonín Čapek se sem přestěhoval z Malých Svatoňovic, působil tu jako lékař. V Úpici prožívaly léta mladosti jeho děti, zde se setkávaly s prvními působivými dojmy - s okolní podhorskou přírodou, se sousedským prostředím úpického Podměstečka; později i s problémy svého života a se společenskými událostmi, jež přinesla doba na přelomu století. Jejich otec byl nejen obětavým lékařem, ale především vlastencem a nadšeným veřejným pracovníkem, jenž se v období, poznamenaném i na Úpicku překotným průmyslovým rozvojem, snažil zlepšit životní a kulturní poměry ve městě, ležícím na národnostním rozhraní. Svým jednáním, humanistickým životním postojem, sociálním cítěním, demokratičností a lidskou tolerancí byl vzorem oběma synům. Tyto jeho ideály ožívají zejména v Karlově díle. Otcova myšlenková orientace se stala určitým předobrazem při ztvárnění jeho literárních a dramatických postav. Hodnocení přínosu MUDr. Antonína Čapka, jeho činnosti za úpického pobytu pro místní život a zachycení některých momentů z dětství Karla a Jozefa, které zpracoval Jan Kábrt, regionální historik a dlouholetý zájemce o život a dílo bratří Čapků, se stává nejen cenným zdrojem pro krajovou historii, ale i jedním z východisek k pochopení atmosféry, z níž vzešly obě tyto umělecké osobnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75991/krakonosova-zahrada-bratri-capku-75991.jpg 44
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Krakonošova zahrada bratří Čapků

maryzka
20.01.2020

Koupila jsem si ji kdysi jako v pubertě, nějak jsem k ní nemohla přijít na chuť, ale teď si říkám, že je to střípek životopisu Karla Čapka . Asi je pravděpodobné, že díky otci Karla Čapka se městečko Upice povzneslo nějak k rozkvětu a Karlu Čapkovi dalo inspirace ke svým knihám.

eraserhead
26.04.2011

Místy zajímavé, místy nuda. Místy na(po)učné, místy jen mlácení prázdné slámy. Místy zajímavý pohled na život a snad inspirace podzějších děl bratří Čapků, místy jen specifické odstavce, které jsou zajímavé jen a pouze pro čtenáře a čtenářky, jež žijí poblíž místa, o němž se v knize pojednává. Místy to totiž docela věrně zastupuje místní kroniku. A to se nijak zaujatému a angažovanému čtenáři nečte moc dobře.