Výbor 109 příběhů o Krakonošovi byl pořízen z knih Paula Johannesa Praetoria, a to z třísvazkového díla Daemonologia Rubenzalii Silezii (Lipsko, 1662-1665) a z knihy Satyrus Etymologicus (Lipsko, 1672). Tento autor podle obecně přijímaného názoru zachovává nejvěrohodněji nejstarší Krakonošovu podobu, jak se o ní vypravovalo mezi českými a německými obyvateli celé oblasti Krkonoš, v severovýchodních Čechách a v přilehlé části Slezska. V příbězích o Krakonošovi Praetorius organicky skloubil naivně realistický pohled na skutečnost se smyslem pro grotesknost situací, jejich vtipné zápletky a jadrný, lidový humor. Obratně střídá příběhy, v nichž vítězí lidová moudrost, étos lidu s jeho názorem na vítězství dobra nad zlem, spravedlnosti nad křivdou a podvodem, s příběhy, které ukazují hrůzu, úděs, démonii, zlo....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288406/krakonos-y21-288406.jpg 51
Literatura světová, Humor
Vydáno, Volvox Globator

jindrich7442
05.12.2017

Když jsem si knihu na doporučení kupoval, nevěděl jsem pořádně co od ní očekávat. Popravdě jsem byl připraven na moderně zpracované příběhy ze 17. století. Měl jsem skutečně radost, když jsem se ponořil do prvních řádků velice - dnes již - netradičního jazyka a literárního stylu. Tak jako u severských ság mě zaujala jednoduchost a strohost příbehů, která však samotný příběh nikterak nešidí. Děkuji za ukázku Krakonoše, tak jak byl vnímán před staletími, a která je zároveň tak odlišná od večerníčkového Krakonoše (nejen) mého dětství.

Mikulášovy patálie
Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce

Krakonoš

Paul Johannes Praetorius
německá, 1630 - 1680
  • Krakonoš - Prapodivné a nadmíru žertovné, ale i strašidelné příběhy, které se udály v Čechách a ve Slezsku 2016
  • Krakonoš 1970

Kniha Krakonoš - Prapodivné a nadmíru žertovné, ale i strašidelné příběhy, které se udály v Čechách a ve Slezsku je v