Krakonoš

Krakonoš obálka knihy
Mé hodnocení:

Historky o Krakonošovi, tak jak je sepsal v letech 1662–1665 Johan Praetorius. Pověsti byly vybrány z třísvazkového díla Daemonologia Rubenzalii Silezii a z knihy Satyrus Etymologicus, které obsahovaly přes 240 pověstí.

Tento výběr je podstatně zkrácen tak, aby se některé historky neopakovaly.

https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/83027/krakonos-OKm-83027.jpg 4.27
Pro děti a mládež, Pověsti, Příběhy
Vydáno, Kruh (Hradec Králové)

Kniha Krakonoš

žlučníkář
29.11.2020

Ten pan Pretórius sesbíral všechny možný báchorky a příběhy o pánu hor. Já si krakonošovi po přečtení myslim, že je to ve skutečnosti něco mezi hajzlem, strašidlem, vykukem a avengerem, kterej má zvláštní zálibu v koblihách, kravincích a jinejch druzích hoven, který se nenosej nikde jinde, než po kapsách.
No řekni, něco pro něj uděláš a to co dostaneš za tu fušku se ti v kapse promění v hovno. Pokud to hovno nedoneseš do chalupy a nehodíš na jídelní stůl, tak se v prachy nepromění. To je hrůza přece.

Ale jak jsem se prokousával dál, Tak jsem se utvrzoval v úplně jiný teorii. A sice když ses někde vožral, přilez domu bez peněz a na zádech jsi měl hnuj, tak jsi prostě doma řek, že to byl ten hajzl krakonoš. Když jsi hodil povoz i s nákladem do kopřiv, tak tě podělal zase krakonoš. Ten totiž mohl úplně za všechno stejně jako v červenym trpaslíkovi mimozemšťani, nebo v český republice Kalousek.

Je to celkem krátký a docela to fofruje. Tu a tam se u toho dá i uchichtnout, takže pohodička.

mot33
07.04.2019

Takové až místy psané staročeštinou ,ale jinak v pořádku ,zábavné až místy humorné.