Krakatit

Krakatit https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/688/bmid_krakatit-Lyj-688.jpg 4 1769 221

Čapkův román Krakatit (časop. Lidové noviny, 25. 12. 1923 15. 4. 1924, O. Štorch-Marien 1924) vychází z obdobného vynálezu, jaký autor popsal v Továrně na absolutno. Vynálezce Prokop objeví způsob, jak nechat jakoukoliv látku rozpadnout na atomy. Při tom se výbuchem uvolní obrovské množství energie. Vyrobí látku zvanou "krakatit" nejstrašnější výbušninu na světě, kterou je možné přivést k výbuchu na dálku elektromagnetickými vlnami. Prokop si uvědomí dosah svého objevu - vlastník krakatitu by se mohl stát vládcem světa. Uvědomí si to i jiní a pokoušejí se Prokopa o vynález připravit. Část vzorce získá bývalý Prokopův spolupracovník Tomeš a snaží se výbušninu vyrobit také. Prokop svodům odolá, vzorec neprozradí a ke konci je svědkem tragického výbuchu laboratoře, v níž se Tomeš pokoušel výbušninu připravit. Prokop, blouznící v horečkách, se na závěr setkává s pohádkovým stařečkem - bohem a přijímá od něj smiřující poselství o dobru a nutnosti dělat pouze věci prospěšné lidem.... celý text

lexikon_tf
lexikon_tf
19.08.2022 4 z 5

Krakatit jsem četla hned po R.U.R., neměla jsem Čapka ještě dost. Tady už pro mě byla forma románu čtivější.
A co je to ten Krakatit? Je to vynález inženýra Prokopa, jedná se o velmi silnou až strašlivou výbušninu, která vybuchuje i na dálku pomocí elektromagnetických vln.
Na začátku sledujeme Prokopa, jak horečnatě bloudí městem, má poraněnou ruku od svého právě objeveného zkázonosného vynálezu a potkává svého někdejšího spolupracovníka Tomeše. Ten se Prokopa ujme a doma jej ošetří. Jak Prokop blouzní, vykřikuje části vzorce, jichž se Tomeš zmocní a prchne s nimi. Prokop pak všude možně hledá Tomeše, pak hledá záhadnou dívku, která také hledá Tomeše a vůbec mi připadalo, že chudák Prokop pořád něco hledal.
Líbilo se mi to moc, ač jsem měla dlouho pocit, že sledujeme celou dobu jakési horečnaté blouznění. Ale spíš než o zkáze a výbuších je to pěkná psychologická sonda o tom, co je dobro a zlo a jak s nimi nakládat, obzvlášť pokud máte v rukou nástroj moci. Čekala jsem na rozuzlení, jestli Prokop nakonec našel, co hledal - a jestli vás to taky zajímá, tak si to přečtěte, protože ta krásná čeština jakou je to psáno, to je prostě lahoda!

eva3992
eva3992
07.08.2022 3 z 5

Příběh profesora Prokopa, který vynalezl výbušninu – Krakatit. Dostává se do spárů světových mocností, které ho potřebují pro své válečné plány. Příběh nám ukáže, jak se zachová a zda je pro něj důležitější válka nebo lidskost.

Zase jednou klasika, která si mě moc nezískala. Hned po prvních stránkách jsem měla pocit, že knížku odložím, ale jelikož knížky dočítám, odolala jsem a přečetla celé. Pro mě zvláštní kombinace výbušnin, zbraní a zároveň milostný příběh.

Na jednu stranu se mi to četlo dobře, bavilo mě, jak je to napsané, Čapkův jazyk, ale na druhou stranu samotný příběh mě nudil a nebylo to nic pro mě.

Do budoucna ještě určitě přečtu nějaké jiné autorovy knihy, ale Krakatit schovávám hluboko do knihovny.

Magrata15
Magrata15
23.06.2022 3 z 5

Říkala, jsem si jestli se při čtení nebudu bát – ne nebála jsem se.
Začátek byl trošku, lehce strašidelný, ale dál to byly spíš dva milostné příběhy a chvílemi – ten druhý obsahoval i dost vtipné scény.
Kniha se četla dobře, ale nesplnila zcela mé očekávání něčeho temného a varujícího. Konec měl obsahovat mravní poučení, ale i to bylo takové zvláštní, v náznacích a každý si to vlastně může vysvětlit podle sebe.
V podstatě, po celou dobu čtení této knihy, jsem si říkala, jestli to není jen sen blouznícího a nemocného vědce, který má výčitky svědomí, že vynalezl něco, co by mohlo ublížit lidstvu.

Haloon
Haloon
25.05.2022 5 z 5

Čekal jsem těžké a ponuré drama, ale ona to byla místy docela sranda. Často trochu bláznivé a humorné, ale ke komedii to má pochopitelně daleko.
Autor hodně předpověděl a ještě více varoval, o tom tu již bylo napsáno mnoho. Určité vize v příběhu nám předkládají ošklivé alternativní scénáře. Snadno pochopíme. Protagonista Prokop byl často pořádný pako, ale musí se mu nechat, že si dobře uvědomoval tíhu odpovědnosti, jež držel v rukou.

linhi22
linhi22
29.04.2022 3 z 5

Trpké zklamání. Příběh vyšel odněkud a došel kamsi a mezitím se děla spousta podružných podivností, tvářících se rádoby učeně, leč vyznívajících až hloupě a doprovázených Čapkovou příznačnou mnohomluvností... Několikrát nastavovaná romantická linka působila naivně, tak nějak si představuju špatně napsanou červenou knihovnu, samé "ach" a "milý", jako by se bavili poďobaní šprti na základce, a ne nafrněný vědec a pyšná princezna. O absurdním jednání / nejasné motivaci postav a prazvláštním závěru ani nemluvě. A tak tři hvězdičky vyjadřují spíš úctu k autorovi a jeho další tvorbě...

a304
a304
01.04.2022

(SPOILER) Co čtenář, to autorův příznivec. Stojí za to, si knihu přečíst. Doporučuji.

dagmar5477
dagmar5477
08.03.2022 5 z 5

Krásná kniha.

Arev122
Arev122
04.03.2022 3 z 5

Těšila jsem se na sci-fi román, ale z tohoto žánru bylo v románu jen pomálu. Dost nevyrovnaných milostných vzplanutí hlavního hrdiny, sice mistrně autorem popsaných, mě neuchvátilo.

anabelda12
anabelda12
03.01.2022 5 z 5

Ano, geniální kniha. Čapkův úderný a strohý jazyk dává vyniknout absurditě a surovosti, chladu. Dokonalá metafora. Jako vždy, u Čapka.

lukaskmn1
lukaskmn1
07.11.2021 5 z 5

Naprosto geniální.

brunettlibrary
brunettlibrary
29.09.2021 3 z 5

Karel Čapek je klasika, baví mě od něj všechny knihy. Sedí mi jeho styl psaní. Doporučuji si knížku přečíst.

kuruteku
kuruteku
27.09.2021 5 z 5

Začal jsem číst před prázdninami, na táboře knihu "uklidil pod postel", viděl dvojí zfilmování Otakara Vávry, na bourání tábora dostal knihu zpět a teď konečně dočetl. Není to kniha o zneužití vynálezu, to je až druhotný motiv. Je o zodpovědnosti, o lásce, o morálce. V obou zfilmováních a všeobecně je princezna za zlou, ale ona pochopí a dává Prokopovi svobodu, svobodu volby, dokonce jej nutí do správného rozhodnutí. Anči, Paul a Krafl jsou ti hodní na naší straně, opravdu kladnou postavou je Tomeš starší, doktor. A dědeček, který ale nesoudí, jen nastavuje zrcadlo k jinému pohledu.
V podstatě jsem byl zklamán, že nečtu variantu Továrny na absolutno, Bílé nemoci nebo Matky, ale tato kniha byla napsána v roce 1922, takže daleko více reflektuje ještě proběhlou válku. Její milostná linka byla u Čapka hodně překvapující, ale myslím, že ta je tou hlavní linkou - skoro až ve smyslu, že rozum má vždy převážit nad citem.
A ten druhý motiv - nedělat nic bez rozmyslu, bez zvážení dopadu na jiné.
Zkusím ještě audioknihu, zda neobjevím ještě nějaký jiný význam.
Zajímavé je, že ve filmu, v obou verzích, se na konci Prokop s Tomešem setká, ale v knize ne. Zřejmě pro větší působivost. Stejně jak je výrazně zkráceno setkání s dědečkem, v novější verzi úplně vypuštěno.

zdennyrakky
zdennyrakky
23.08.2021 4 z 5

Panečku, to byla síla. Vůbec si nevím rady s tím, jestli je to geniální román, nebo mistrovská slátanina. A dokonce ani s tím, jestli je to skutečně reakce na dobové politické okolnosti, nebo "ezoterická" próza k podpoře individuálního duchovního růstu (pro to by mluvil závěr románu, pro mě poměrně silný a přesvědčivý). Každopádně nejvíc ze všeho se mi líbily občasné momenty, které byly jako vystřižené z Čapkových povídek nebo z Devatera pohádek. Zkrátka pro mě Čapek stále zůstává především géniem drobných próz laděných do moudrého humoru. Až časem snad dospěju k Čapkovi coby tvůrci velkých závažných opusů.

ArkAngel
ArkAngel
15.08.2021 4 z 5

Krakatit je dalším skvělým dílem z pera Karla Čapka, ale tentokrát mu plný počet dát nemohu. Děj jako takový je napínavý, zajímavý a nadčasový a kniha navíc obsahuje skvěle napsanou milostnou zápletku. Naneštěstí se kniha chvílemi táhne a mohla by být dle mého názoru o takových 50-100 stran kratší, protože se často přešlapuje na místě, jelikož Prokop nejdříve stoná na jednom místě, poté na jiném a nakonec je na dlouhou dobu "hostem". Zápletka s Tomešem navíc na více než polovinu knihy zmizí, dokud se zničehonic zase neobjeví k závěru.

Liana
Liana
11.08.2021 3 z 5

Ťažko sa mi hodnotí táto kniha. Má to myšlienku, dej aj spád. Miestami super, miestami vtipné a zábavné, miestami na mňa až moc kvetnaté a poetické, rušili ma pri čítaní nespočetné zahrešenia ako aj podľa mňa zbytočne veľa milostných scén. Miestami som pri čítaní mala pocit, akoby to ja som sa zmietala v dajakom horúčkovom poblúznení... podtrženo sečteno - dávam 3 hviezdičky.

666Jitka
666Jitka
06.08.2021 5 z 5

Další vynikající počin z pera mého oblíbeného spisovatele, ve kterém varuje před zneužitím vynálezů ke špatným účelům lidmi, které zajímá jenom moc, bez ohledu na to, kolik způsobí krveprolití anebo, že mohou zničit celý svět. Jako by nevědomky předpověděl osud Roberta Oppenheimera a výrobu atomové bomby - člověka z toho pojímá varující mrazivý strach...

peter1392
peter1392
28.07.2021 5 z 5

Dobře se to čte

karaliene
karaliene
22.06.2021 4 z 5

Upřímně říkám, že nic podobného jsem v životě nečetla. Upřímně přiznávám, že to leckdy nebylo snadné čtení. Ba dokonce iritující občas bylo (někdy mě drásá, když se jazykový um neschází s narativním aspektem příběhu)...Ale ten závěr! TEN ZÁVĚR!!! Dokonalé.

Pája961
Pája961
11.06.2021 1 z 5

Musím uznat, že nápad na příběh a děj je skvělý. Ale od Čapka jsem čekala asi větší mistrovské dílo. Nevím, ale zpracování se mi opravdu nelíbilo, trpěla jsem s každou stránkou.

JulianaH.
JulianaH.
07.04.2021 5 z 5

„Krakatit“ je zaprvé dílo veliké a zadruhé zvláštní, nepopsatelně zvláštní – v dobrém smyslu, samozřejmě. Troufla jsem si ho přečíst až na teď na universitě, ačkoli si pamatuji, že mi ho otec odněkud přinesl, už když mi bylo patnáct. Tehdy jsem se nedostala přes Prokopova horečnatá vidění v začátku. Hned po nich paradoxně následuje část knihy, která se mi líbí nejvíc: hrdinovo zotavování v Týnici, uprostřed jarního venkova. Anči (vedle Paula) mi byla ze všech postav nejsympatičtější a milostné pasáže – které mi v jiných knihách přijdou nudné, nadbytečné a trapné – autor zvládl tak vnímavě, až mě překvapilo, že s jeho postavami dokážu soucítit.

Příliš nerozumím výtkám, že „Krakatit není o Krakatitu“ – vždyť „Bílá nemoc“ také není o epidemii, nýbrž o lidech; všechny Čapkovy knížky jsou o lidech; a autor zjevně považuje za důležitější než výbuchy vynálezu všechny ty výbuchy ve vynálezci: exploze svědomí, bojovné svobodymilovnosti, lásky a tvůrčí vědecké dychtivosti.

Myslím, že „Krakatit“ lze označit za geniální hned z několika hledisek. [možná malý SPOILER?] Prolínají se tu různé skutečnosti, hmotná a duchovní – chemická materie přivolá do světa ďábla a boha. Výraz „magický realismus“, který tu v komentářích párkrát padl, mi připadá velice výstižný. A právě proto, že román pracuje s duchovní rovinou, jsou podle mě důležitá všechna ta blouznění nemocného Prokopa, naznačující jiný řád reality. Obdivuji symboličnost, kterou do díla vnášejí mluvící jména (Wille, d’Haimon, snad i sám Prokop? – sv. Prokop přece přemohl ďábla) a biblické odkazy.

Druhou geniální rovinu vidím právě v tom realismu: Karel Čapek dokáže popsat i přeběhnutí přes dvorek nebo jízdu autem jako naprosto nevšední a pozoruhodnou, ne-li poetickou činnost. A poslední postřeh/dojem: je to svým způsobem velice české dílo (byť na světové úrovni – autor by si nobelovku vážně zasloužil), a přitom se téměř všechny dialogy musely odehrát německy.