Krajina s pobřežím

Krajina s pobřežím

aneb Sto let norské povídky. Výbor představuje průřez norskou povídkovou tvorbou dvacátého století. Vedle povídek starších, mnohdy již kanonizovaných autorů obsahuje povídky prozaiků současných, s jejichž tvorbou se český čtenář dosud nesetkal. Uvedené texty tak podávají celistvý literární obraz novodobého Norska: odrážejí optimismus doby bezprostředně po založení státu v roce 1905, deziluzi poválečného období, revoluční společenské uvolnění let šedesátých i hravost a skepsi současnosti. Stejně jako většina norské literatury pojednávají o křehkosti mezilidských vztahů, o úskalích váznoucí komunikace, o přírodě a místě, jež v ní náleží člověku. Vyprávění často podbarvuje norská, příznačně suchá ironie, pro niž jistě nejeden český čtenář nalezne pochopení. Knížka vychází u příležitosti stého výročí úplného osamostatnění Norského království....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31740/krajina-s-pobrezim-31740.jpg 4.218
Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Argo

MOu598
06.07.2017

Četla jsem v květnu 2008. Podle mých poznámek:
Různé povídky asi 30 autorů. Směsice. Půjčit znovu. Přečtené rychle za sebou se stírá rozdíl mezi jednotlivými autory.
Spíš hořko-mléčné, o stavu mysli v danou chvíli.

Kautokeino
18.04.2016

Zda-li tato kniha splňuje to co si předsevzala v podtitulu... sto let norské povídky... o tom lze polemizovat. Jistě, obsahuje povídky jež v průběhu sta let v Norsku vyšly, ale kdo čte pozorně norskou literaturu dá mi za pravdu, že ani zdaleka nepostihuje šíři témat norské "povídkové" tvorby. Potom se mi těžko hodnotí kniha jako celek. Je potřeba číst dál. Ještě mimo tuto sbírku, aby se čtenář seznámil s norskou povídkou tak, aby mohl tento specifický žánr v norské literatuře uchopit. Obávám se, že je po přečtení této antologie jednoduché přiklonit se k názoru, že norská tvorba se dostává na mělčinu ba obsahově vysychá. Přitom je to krajina s pobřežím! Plná fjordů, a nejen to, ve vnitrození je plná jezer a mohutných vodních toků i působivých vodopádů. Pokud vás tato antologie svým výběrem neodradila, čtěte dál!

bondula
28.01.2015

Krajina s pobřežím je veľmi dobre poskladaná poviedková zbierka. Mapuje vývoj Nórska v 20tom storočí, myslenie jeho obyvateľov a ich problémy. Na začiatku storočia nemajú pomaly čo jesť a ku koncu riešia psychické problémy svojho psa... Veľa vypovedá o nórskom národe.
Okrem zmeny tematiky počas posledných sto rokov vidno v poviedkach veľmi názorne aj zmenu formy. Od realizmu až k rôznym pre mňa až príliš náročným a nepochopiteľným postmoderným formám. Pre mňa, ako literárneho laika to teda nie je len prierez nórskou poviedkou, ale i celým literárnym vývojom v uplynulom 20tom storočí.

Stammel
12.01.2012

Jedna z knih, která zásadně ovlivnila můj čtenářský život. Kvalitativně mimořádně vyrovnaný soubor, mapující díky erudovanému výběru stoletý vývoj norské povídky. Čtenářsky je to let od jednoho výborného textu k druhému a zároveň procházka norskými dějinami ne po stránce faktografické, ale skrze romanticko-melancholický naturel této země (doslova i přeneseně). Navíc jsem díky tomu objevil jednu ze svých literárních lásek: nezaměnitelného Tarjei Vesaase.