Krajina a paměť

Krajina a paměť https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/119129/bmid_krajina-a-pamet-qmd-119129.jpeg 5 25 6

Krajina a paměť je jedinečná kniha. Britský historik a historik umění Simon Schama se v ní zamýšlí nad rolí přírody v západní civilizaci od starověku až po přítomnost. Skrze řadu výletů prostorem a časem zkoumá způsob, jakým krajina ovlivnila naši kulturu, a to, jak jsme ji naopak přetvořili my, aby splňovala naše potřeby. Rozebírá vliv posvátných či mystických řek, hor a lesů na formování naší představivosti. Odkazuje k osobnostem, které se vztahem člověka a přírody zabývaly před ním (např. Jean-Jacques Rousseau, Henry David Thoreau), ale dozvíme se např. i to, jaký postoj k ní zaujímal Ludvík XIV. či Adolf Hitler. Nedílnou součástí knihy je velké množství černobílých a barevných ilustrací - fotografií, reprodukcí známých i méně známých uměleckých děl. Schamova kniha je zkrátka syntetickým dílem, v němž se prolíná západní historie, filozofie a mytologie s autorovými osobními postřehy a dojmy a které se nesnaží o nic menšího, než postihnout smysl našeho života. Jak v úvodu píše sám autor: „Krajina a paměť je konstruována jako zařízení k hlubinným vrtům pod úroveň našeho konvenčního vidění, kde hodlá znovu nacházet prameny mýtů a pamětí ležících pod povrchem.“ Krajina a paměť je jedinečná historická kniha, která se naprosto liší od všech ostatních. Skrze řadu svěžích barevných výletů prostorem a časem zkoumá a přepisuje náš vztah ke krajině kolem nás, způsob, jakým ovlivnila naši kulturu a představivost, a to, jak jsme ji naopak my přetvářeli, aby splňovala naše potřeby. Autor neústupně sleduje cestu přírodního mýtu časem a předkládá ji čtenářovu oku s originální imaginací, humorem, drzostí, vášní a hlubokou erudicí. Schama nestaví svou argumentaci na žádné konvenční historické metodě. Namísto toho ji buduje prostřednictvím řady téměř poetických příběhů a dojmů, které stále silněji dosahují fascinujícího účinku velkého románu.... celý text

Literatura naučná , Historie

Vydáno: , Argo , Dokořán

Landscape and Memory , 1995

Italkaaa
27.01.2022 5 z 5

Kniha plná zajímavých informací, ale hodně obtížná na čtení pro někoho, kdo se hluboce neorientuje v dějinách umění, historii, filozofii, kulturologii či politologii - zkrátka má obrovský záběr a v ničem nejde moc do hloubky.

los
08.08.2020 4 z 5

interdisciplinární přístup ke krajinným topoi lesa, řeky, hory a Arkádie v kulturách velkých evropských národů a v Americe od nejstarších dob po 20. století, poutavý výklad a skutečně široký záběr, mnoho nových reálií a informací, doporučuju každému (nejen) k humanitním vědám orientovanému čtenáři

zazvorek
03.03.2018 5 z 5

Není to lehké čtení. Hodí se mít jakýs takýs přehled o historii a kunsthistorii.
Velké putování krajinou, historií téměř všech kontinentů, dějinami umění... Autor nechává rozběhnout jednotlivé myšlenky jako potůčky, které mají konec v nedohlednu a zdánlivě se nemohou setkat, aby však nakonec vyústily v jedinou řeku, která je všechny spojí do širokého proudu napříč staletími a kontinenty. Některé ty potůčky snad přeci jen tečou trochu líně a příliš zdlouhavě, až jejich následování lehce nudí, nicméně každý tu má svou roli. Přidejme k tomu neotřelý způsob vyprávění, všudypřítomný lehounký sarkasmus a humor a bohatý obrazový doprovod a máme tu opravdový poklad.

witiko
09.10.2017 5 z 5

Kniha, která vydá na skoro půl roku čtení. Mimořádně obsažná a hutná s obrovským záběrem a zcela originální svým přístupem.

Podpovrchem
19.04.2016 5 z 5

Schama od svého čtenáře očekává znalosti různých humanitních oborů, od antropologie až po dějiny kultury. Pokud mu intelektuálně stačíte s dechem, pak odměnou je pochopení toho, jak přírodu ve svém myšlení vnímal primitivní divoch i antický nebo renesanční vzdělanec. Věnuje kapitolu třeba Berninimu a jeho fontánám, symbolice a jejich smyslu. Sám autor tvrdí, že knihu napsal především jako "cestu k poznání toho, co jsme možná ztratili, ale co ještě pořád můžeme najít ".

bookworm
21.02.2013 5 z 5

Toto je veľmi nezvyčajná kniha - kombinácia prírodnej mystiky s dejinami umenia, náboženskými a ideologickými predstavami naviazaných na prírodu. Výborne sa číta a odhaľuje mnohé zaujímavé súvislosti. Dejiny lesa v Európe, aj v Amerike. Symbolika lesa u pohanských Germánov a ako ju pre seba využili nacisti. Obrazy lesa v umení a ich skryté posolstvá. Bialoviežský prales a jeho zubry... veľmi pútavé témy a poctivé spracovanie. Túto knihu s názvom, ktorý viac zahaľuje, ako prezrádza, považujem za svoj objav roka.