Kraď jako umělec

Kraď jako umělec https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/138173/bmid_krad-jako-umelec-7JP-138173.jpg 4 443 92

Umělec Austin Kleon dospívá k moudrému závěru, že absolutní původnost v jakékoli oblasti tvorby je v digitální době nedosažitelný cíl. Vše, co vytvoříme, je produktem naší zkušenosti, a naše zkušenost je souhrn všeho, co prošlo našimi geny a smysly. Je nutné se s tím smířit. Tvorba už bude VŽDY krádež. Teď jde o to, jak krást (tvořit) se ctí: tedy tak, abychom navzdory všem výpůjčkám přinesli něco nového a měli z výsledků naší práce radost.... celý text

Literatura naučná Osobní rozvoj a styl
Vydáno: , Jan Melvil

Steal Like an Artist - 10 Things Nobody Told You About Being Creative , 2011

Monika_cz
23.02.2021 5 z 5

Doporučuji všem, jak pro rozvoj v práci, v tvorbě, tak pro rozvoj člověka samotného.

berry1009
10.02.2021 4 z 5

Další zajímavá položka z oddělení osobní rozvoj. Velmi krátká, avšak dobře uchopitelná a ilustrovaná kniha. Trochu mění náhled na kreativitu a copyright, za přečtení rozhodně stojí.

Jass
29.01.2021 5 z 5

Další kniha, která mi nějakým nedopatřením unikla z přečtených. Už je to bohužel nějaká doba, tak nemám nějaké moc konkrétní postřehy. Publikace je to nicméně skvělá, nápomocná a psaná s vtipem. Často si na ni vzpomenu (obzvlášť u některých místních komentářů nadávajících na neoriginalitu), nicméně mi z ní příliš mnoho mouder v hlavě neuvízlo. Pravděpodobně do ní zase někdy nahlédnu.

BetyLaurincová
28.12.2020 4 z 5

Čtení na dvě hodinky, které určitě pomůže utřídit si myšlenky, priority, poklidit si v dílně, na pracovním stole nebo v počítači. Je velmi motivační, taková klasika, pokud chcete začít něco tvořit, malovat, psát knihu, atd.

jirijanovotny
10.12.2020 5 z 5

Přečíst tuto knihu zabere pár chvil. Je v ní nahusto nasázeno mnoho tipů a rad co a jak dělat. Kniha opakuje věci známé (nejspíše je autor někde ukradl, jak sám radí), ale často opomíjené.
Jestli si z této knihy odnesete alespoň jednu dobrou radu, tak to stálo za to.

Jarek82
20.11.2020 3 z 5

Kniha s největší hustotou citátů na cm², která ještě není sbírka citátů. Názvu odpovídá prvních pár kapitol. Jde o to, že kopírujete úspěšné ve vybraném oboru a tím se vlastně trénujete v té aktivitě a zjišťujete jak úspěšní myslí a pracují.

Po pár kapitolách se kniha změní v seznam lifehacků na sbírání informací, kreativní tvorbu a organizaci času/hledání energie. Na problematiku ale nahlíží z originálních pozic. Pokud jste ve stavu "rád bych něco dělal, ale nevím co" případně "něco už jsem udělal a stydím se to zveřejnit" tak by mohla pomoct.

petra7309
07.10.2020 4 z 5

Za mě kniha zajímavá a líbilo se mi i grafické zpracování.
Jak se člověk učí a vstřebává informace, tak mu může připadat, že přeci nemůže nic z toho použít, když to vymyslel někdo jiný.
Autor hravou a příjemnou formou ukazuje, že to není tak úplně pravda.
Díky knize si člověk může uvědomit, že může i přesto být originální.

MarieKnihomolka
05.10.2020 4 z 5

Kniha byla určitě zajímavá, ale asi jsem čekala něco víc. Nejvíc mi na knihách tohoto druhu vadí, málo textu a informací za cenu knihy. Kratičké citace na jednu stránku, velký nadpis přes dvě stránky. Člověk to přečte za chviličku a říká si, jestli jen neskočil na ten marketingový hype kolem knihy :)

Knizectvi
10.08.2020 3 z 5

O téhle knížečce se jeden čas mluvilo opravdu hodně a jenom v superlativech. To je důvod proč jsem asi očekával něco úplně jiného. Hlubšího, užitečnějšího obsáhlejšího ? Ani vlastně nevím. Můžu říct, že knížka je zajímavá ale nic moc mi nedala. Je maličká, krátká a obsahuje hodně ilustrací a málo textu. Autor píše hodně familiérně a zkratkovitě. Velkou část toho mála textu zabírají citáty a výroky známých osobností. Myšlenky jsou celkem zajímavé, jsou o tom jak využít inspiraci jinými lidmi a díly, která už byla vytvořena, ale zároveň jak nekopírovat. Jenže je to opravdu jenom házení myšlenek, občas proložených nějakou neurčitou autorovo zkušeností.
Celkově určitě není špatné si knihu přečíst ( zabere vám to tak půl hodiny) aby jste věděli o čem je a třeba i nějaká ta inspirace příjde. Mě ale celkově nic moc nedala.

marcyk
01.04.2020 5 z 5

Úsměvné a výstižné! Poslechla jem si audioknihu. A doporučuji!
Pochopila jsem, že stále vymýšlet "něco nového", není efektivní. Stejně už na to přišel někdo přede mnou. Stále mám takovou tendenci si vše dělat po svém, ale už se krotím.
Za mě ale nekrást, spíš se cíleně inspirovat ;).

Kaik
29.03.2020 3 z 5

Trocha umělecké inspirace v útlém balení. Nic hlubokého, ale uvedené rady mohou někoho určitě nakopnout do tvorby.

SladkaK
18.03.2020 4 z 5

Knihu jsem přečetla v práci během 31 příprav kávy v kávovaru. A musím říci, že to byl nejlépe investovaný čas během přípravy kávy v kávovaru.

jan.votoupal
12.02.2020 3 z 5

Dobrá příručka pro začínající grafiky a snad i někoho jiného, kteří potřebují ukázat možnou cestu, kudy se vydat a jak objevit inspiraci či utřídit pracovní procesy. Pro pokročilé již nenabídne asi zhola nic...

Elhzar
05.01.2020 5 z 5

Vtipná malá jednohubka, návod na kreativitu :)

Jakubac
27.12.2019 4 z 5

Metody, které jsou obsaženy v této knize jsou sice jednoduché ovšem fungují. Kniha je kratičká, že stojí za to jí prolétnout.

helmiczka
29.11.2019 3 z 5

Nie je ktovieako objavná, ale má pár dobrých praktických tipov.

Martina1725
10.11.2019 4 z 5

Kniha pro lidi, co moc nečtou, pohodová, plná inspirace.

OldřichHanton
10.10.2019 3 z 5

Opravdu kraťoučká (audiokniha trvá asi hodinu) motivační knížka o jedné hlavní myšlence, že není potřeba se hnát za absolutní originalitou. Nic takového totiž neexistuje, všichni velikáni se různě inspirovali a rozpracovávali myšlenky svých předchůdců.
Myšlenka dobrá, rady asi užitečné, přesto jsem se po té hodině poslechu cítil trošku okraden. Je to hlavně tím, že knížka je určena především kreativcům, hlavně umělcům všeho druhu, takže zrovna v mém případě nenajdou tyto rady velké využití, zvláště, když jsou mnohé docela banální. Pro někoho, kdo hledá inspiraci, asi bude mnohem užitečnější, nemůžu se však ubránit dojmu, že v obrovsky konkurenčních uměleckých oborech vám úspěch stejně asi nepřinese.

Pistácie
04.10.2019 5 z 5

Inspirativní čtení, které nutí ihned vstát a jít něco dělat. I kdyby se měl jít člověk jen projít, uvařit nový recept nebo udělat pár kliků. Zároveň probouzí kreativního ducha. Po celou dobu jsem měla pocit, že chci jít kreslit, psát, stříhat, patlat, pracovat, dělat něco manuálního... kniha vás nenechá usnout na vavřínech. Je plná zajímavých rad a inspirativních citátů.

chaera
02.10.2019 5 z 5

Od knihy jsem příliš nečekala, proto je příjemným překvapením, jak nadšená z ní jsem. Dobře mě nakopla ke kreativitě, které jsem se z nedostatku času poslední dobou vyhýbala + forma předání informaci se mi moc líbila. Rozhodně můžu doporučit. 5/5

tvořivost, kreativita

Austin Kleon
americká, 1983
2012  84%Kraď jako umělec
2014  80%Ukaž, co děláš!
2019  84%Jeď dál!

Kniha Kraď jako umělec je v