Krach: Příčiny krize a nápravná opatření, která ji jen zhoršují
Thomas E. Woods
Kniha o tom, co se vlastně světovému hospodářství v posledních letech přihodilo a co s tím máme dělat, již vyšlo mnoho (přinejmenším v zahraničí), a ještě více jich nepochybně vyjde. Jejich autoři však většinou podávají pouze mainstreamové vysvětlení, které lze velmi zhruba shrnout takto: bylo málo kontroly a mnoho svobody. Řešení pak už jen různými prostředky tento nedostatek napravují. Thomas E. Woods jr. k architektům řešení současné krize přistupuje nikoli s nábožnou úctou a bázní, jaké se jim dostává ve Washingtonu a v televizi, nýbrž nebojácně a zdravě kriticky, čehož drtivá většina údajně nezávislých komentátorů a akademiků není schopna. Kniha Krach provede laického čtenáře v několika krátkých kapitolách celou řadou témat, která v našich odborných i veřejných debatách dlouho chyběla. Autor mimo jiné vysvětluje základní principy fungování bankovnictví, podstatu inflace a především rakouskou teorii hospodářského cyklu. Předkládá přesvědčivý a racionální popis toho, jak jsme se dostali tam, kde dnes jsme. Pouze pokud správně ukážeme na skutečné příčiny současného debaklu, můžeme navrhnout řešení, která nás dovedou k nápravě, místo aby jen prodloužila naši agónii. Předmluvu napsal Josef Šíma... celý text
Literatura naučná Ekonomie a obchod
Vydáno: 2010 , DokořánOriginální název:
Meltdown: A Free-Market Look at Why the Stock Market Collapsed, the Economy Tanked, and the Government Bailout Will Make Things Worse, 2009
více info...
Přidat komentář
Nezbývá mi než se přiklonit k předchozím komentátorům.
Jen lituji, že ti, kteří knihu označili za odpad, se s námi nepodělí o své argumenty. Rád bych se nechal poučit.
Přidávám se k názoru níže. Výborně rozebráno a to i s ohledem do 19. století.
Autor si dává záležet na důkladné dokumentaci a zdrojové literatuře, rozhodně si nic necucá z prstu.
Pečlivě buduje argumentaci opřenou o tradici rakouské školy a obrací prst směrem na centrální banky. Uvádí i příklady pro lepší porozumění.
Na základě knihy jsem se snažil najít paralely i s dnešní situací (koronavir a počátek krize 2020). Domnívám se, že tento počátek krize bude ještě hlubší než v roce 2008, kdy ekonomika nebyla nucena v některých segmentech zcela zastavit a pak se pracně rozjíždět.
Je správné, že pokud vláda ekonomiku zastavila, je nutné jejímu rozjetí pomoci, ale kam to až zajde, to se nechám překvapit.
Zatím nejlepší kniha o příčinách krize v roce 2008 i té Velké hospodářské z 30. let!
Zatím (dle mého názoru) nejlepší kniha o krizi z pohledu rakouské školy, která bývá mainstreamem často schválně přehlížena.
Štítky knihy
ekonomie bankovnictví ekonomika, hospodářství krize finanční krize finance ekonomická krize
Autorovy další knížky
2008 | Jak katolická církev budovala západní civilizaci |
2010 | Krach: Příčiny krize a nápravná opatření, která ji jen zhoršují |
O manipulaci ze strany vládnoucích, a to nebývalých rozměrů, by se každý měl dovědět, vřele doporučuju.