Kozáctvo. Poslední nástup a zánik

Kozáctvo. Poslední nástup a zánik https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/10632/bmid_kozactvo-XCM-10632.jpg 4 8 2

Kniha je precizním historiografickým svědectvím o bojích národů tehdejšího Sovětského svazu za osvobození od bolševického režimu. Na scénu vstupují nejen kozáci, ale i národy jižního Kavkazu a jiné tvořící pestrou národnostní skladbu SSSR. Popisované události rovněž ukazují, nakolik nehomogenní byl nacistický režim. Generalita Wehrmachtu sloužící na východní frontě odporovala příkazům NSDAP a snažila se o racionálnější zacházení s obyvateli okupovaných částí Sovětského svazu. Masakry často připisované právě branným silám Německa ukazuje autor jako zvěrstva páchaná Rudou armádou na vlastním obyvatelstvu. Přítomnost kozáků a jiných národů na evropských bojištích patří k tragickým, ale zároveň heroickým kapitolám 2. světové války.... celý text

Ivan53
04.12.2022 5 z 5

Pán Auský, podobne ako ruskí historici (prekladaní do češtiny) Viktor Suvorov či Mark Solonin, odborne a čítavo rúca báje sovietskej (po)vojnovej propagandy, a poodhaľuje nám smutný osud kozáctva, ktoré sa postavilo nie proti Rusku či Rusom, lež proti boľševizmu, pod dohľadom ktorého „v priebehu občianskej vojny, dvoch hladomorov a represií 30. rokov bolo dohromady fyzicky zlikvidovaných až 70 % kozákov“ (strana 814 https://www.databazeknih.cz/knihy/dejiny-ruska-20-stoleti-dejiny-ruska-20-stoleti-1-dil-222090). Možno sa potom vari čudovať, že sa Kozáci pridali k nemeckému ťaženiu? Treba si uvedomiť, že oni nevedeli, aké zámysly má nacistické vedenie s dobytým územím. Dobové fotografie + názorné mapy postupu a ústupu vojsk.

vvikingg
16.08.2022 4 z 5

zhruba na 250 stranách popsaný osud donských, kubánských a těreckých kozáků, kteří se přidali k německým vojskům. Porážkou Německa v květnu 1945 byl jejich osud zpečetěn, velká část vydána západními spojenci, SSSR a skončili v lágrech na Sibiři, potkal je podobný osud jako vlasovce. Kdo má rád historii druhé světové války a dění na východní frontě , vřele doporučuji

Stanislav Auský
slovenská, 1922 - 2010