Kouzelný dům

Kouzelný dům https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151303/kouzelny-dum-151303.jpg 4 75 18

Ve velkém domě stojícím poněkud stranou na okraji moravské vesnice Bítova žijí tři generace rodiny Balvínových. Nečekanou změnu ustáleného, poklidného a svým způsobem ospalého rodinného života plného podivných zvláštností a nepsaných pravidel naruší syn Vilém, který jedné noci objeví uprostřed silnice mladou ženu v bezvědomí. Nikdo si však její objevení nedá do spojitosti s podivným požárem, jehož zář zahlédl Vilémův mladší bratr Martin v lesích na obzoru. Ani oni, ani dívka sama, protože trpí ztrátou pamětí, netuší, že se jmenuje Marie, že je to zhýčkaná dcera významného pražského průmyslníka Rudolfa Ungra a jako jediná přežila leteckou havárii. Protože má Vilém problémy s alkoholem, ocitne se dokonce v podezření, že dívku na silnici sám srazil, když řídil opilý. To je také jeden z důvodů, proč se rodina rozhodne, že zraněnou dívku zatím nedopraví do nemocnice, ale zůstane u nich, dokud se neuzdraví. Svým pobytem však Marie vnese do ospalého rytmu domu neklid a podivné napětí. Vilém, z něhož poranění hlavy za války a z něj plynoucí nesnesitelné bolesti udělaly životní trosku, se dokonce z nešťastné lásky k Marii, která se pochopitelně věnuje spíše sympatickému a chápavému učiteli Martinovi, oběsí. Týdny plynou a mezi Marií a Martinem, který jí pomáhá pátrat po ztracené totožnosti, se rodí něžný milostný cit. A v okamžiku, kdy už se vzdávají naděje a uvědomí si, že spolu mohou šťastně žít i bez Mariiny minulosti, vrátí dívce paměť čirou náhodou pouťový kouzelník, který během svého vystoupení podrobí Marii hypnóze. V tom okamžiku se ovšem z milé dívky stává opět odměřená a nepříjemná dáma, která nechce mít s vesnickým učitelem nic společného.... celý text

Marie60
včera 5 z 5

Také moc hezká kniha od autora. Myalím, že byl příběh i zfilmován.

Scarefish
25.11.2023 5 z 5

Knihu jsem četla před mnoha lety a pamatuju se, že se mi moc líbila. Poutavé vyprávění, tajemný motiv, záhada spojená se ztrátou paměti. Autorem výborně popsaná atmosféra domu, stupňující se napětí, psychologie postav. Hltala jsem ty řádky a čekala na rozuzlení.

evask
16.11.2023 5 z 5

Pěkný, na dnešní dobu trochu rozvláčný román.

Nofar197
08.03.2023 4 z 5

Kdo je mladá žena, kterou Martin Balbín objevil u zaprášené silnice v hlubokém bezvědomí? Dívka se představí jako Marie Larysova. Ukaze se však, že z neznámého důvodu neví, kdo je, jak se jmenuje, odkud pochází.... Dívka nachází útočiště ve venkovském stavení Balbinovych a pomalu se stává součástí rodiny. Bohužel osud je nevyzpytatelný a krutý........

laura
08.02.2022 5 z 5

Čtenáři tohoto příběhu, nebuďte překvapení, budu-li vám vyprávět o lidech, kteří žili nežili, o domě, který byl nebyl, ale dosud stárne uprostřed kypivé zahrady, a zvu-li vás, nikoly z nedostatku odvahy, abyste mě následovali do krajin snů a dívali se se mnou, jak přichází na svět krása a zase mizí, když se na chvíli zjevila užaslým zrakům člověka čistého srdce, který okouzlen vzpomínkou, marně se táže, kdo ji vyslal a kam odešla, podobna hvězdě, jež vzplane a zhasne v jediné noci...

Nadčasový, téměř pohádkový příběh o síle lásky, o čistotě citů, o kráse, o obyčejnosti, o prchavých chvílích štěstí, o neúprosnosti času i o bolesti. O touze vzdorovat osudu i o bezmocnosti, protože někdy ani to největší odhodlání osud zkrátka nezmění...

Příběh, který už zapadal vrstvami času - a přesto by neměl zůstat zapomenutý. I po letech ve mě zůstala krása něčeho neopakovatelného a dojemného...

Miranda
26.08.2021 5 z 5

„Neodpověděla. Douho mlčeli. Stál uprostřed pokoje, tetelivé stíny větví poletovaly po jeho obličeji jako stíny křídel neviditelných motýlů, a díval se přes ni do zeleně. Ale viděl jen ji.“ Ke knize jsem se dostala, jak jinak, díky stejnojmennému filmu z roku 1939 (na novější filmovou adaptaci z roku 1970 se teprve chystám). Působil na mě úplně jinak než všechny ostatní filmy té doby. Snad i díky jeho názvu tak nějak magicky. Ale mé pocity z filmu se nedají vůbec srovnat s tím, co se ve mně dělo, když jsem četla a hlavně dočetla knihu (samozřejmě je to dáno i tím, že pan režisér Vávra si scénář ke svému filmu poupravil). Takový důraz na krásu a čistotu přírody jsem zatím v žádné knize neobjevila, tolik popisů, různých přirovnání, i pocity lidí a výraz jejich tváře autor přirovnal k obrazům přírody (a nebylo to jen, že komusi po tváři přeběhl mrak, či stín). V kontextu celého příběhu měl autor jistě důvod, proč je vše kolem „kouzelného domu“ tak čisté, nezkažené a krásné a proč se celý příběh čtenáře v jeho průběhu a zejména na jeho konci tak moc dotýká. Knihu jsem četla na chatě, ke konci srpna a shodou okolností je příběh také postaven do tohoto časového období. Čím dál víc se přibližovalo nevyhnutelné, tak i příroda se postupně z veselého letního poblouznění pomalu nořila do podzimního chladu a temnoty. Všechno bylo propojeno s přírodou a stejně jako v ní se udávají určité změny, jiné se udávaly mezi lidmi v kouzelném domě. Je to skutečně jedna z nejkrásnějších a nejpůsobivějších knih, kterou jsem četla, kdybych měla více životů, ráda bych se opět ponořila do „zeleného vesmíru“ Martinova pokoje a prožila s ním jeho silný a bolavý zážitek ještě jednou.

medlovice
16.03.2021 5 z 5

Náš mateřský jazyk je krásný , tato kniha je toho důkazem. Krásu češtiny zasadil autor do starého domu do krásné přírody , do rodiny. Stárnoucí dům a jeho stárnoucí obyvatelé. pro které je neznámá dívka vítaným rozptýlením a chlapi samozřejmě, soupeří o kořist. Archaické a přesto kouzelné , dusná atmosféra, takové zvláštní napětí...

Monika1717
20.06.2020 5 z 5

Knihu jsem objevila v bedně ve sklepě jednou o prázdninách. Bez obrázků, bez obalu,zaprášenou.Přečetla jsem ji na jeden zátah a od té doby několikrát. Příběh o ztrátě paměti a rodině Balbínových může oslovit i dnešního čtenáře. Ale jen toho, kdo si nemyslí,že všechno staré bylo špatné.

JitrniPoutnik
17.07.2019 4 z 5

Příběh je čtivý, záhadný, možná v lecčem naivní, ale mně se moc líbil. I ta semknutost rodiny B.

2368
06.01.2019 3 z 5

Knížka se mi líbila, byla to moje prní od tohoto autora. Počítala jsem s tím, že bude styl psaní odlišný od moderního a tam se mi nevadilo ani obsáhlé popisování krajiny, pocitů atd. Stojí za přečtení.

Eeli
28.09.2018 2 z 5

Zajímavý příběh, v němž je však hlavní motiv zastíněn lyrickým líčením krajiny a pocitů postav, které jsou i přes to vykresleny pouze povrchně. Rozuzlení působí uspěchaně a samotný konec až ledabyle. Za svou osobu u této knihy postrádám celkovou schopnost upoutat.

nai.ivka
21.02.2018 4 z 5

Četla jsem ji v pubertě a velmi se mi líbila. Tajemno, ztráta paměti, láska.

Esmeralda168
20.07.2017 4 z 5

I když je tato kniha stará víc než padesát let, je napsána čtivě a je hodně zajímavá. Opravdu nenudí.

Pajina68
09.05.2017 5 z 5

Kniha je moc zajímavá, velice se mi líbila. Později jsem viděla i film s Adinou Mandlovou, ale kniha byla daleko lepší.

ClariceL.
26.10.2016 4 z 5

Ztrátou paměti Marie přichází o svůj minulý život a rodí se od začátku, znovu, na kouzelném místě, po boku milujícího muže, který v ní vidí čistou duši a doufá ve společnou budoucnost. Poklidný život narušují Mariiny sny a fantazie a v celé rodině panuje podivný neklid. Krása nedotčené přírody a poutavé vyprávění dokresluje tento příběh. Ale všechny sny, jak víme, ránem končí.
Kniha se mi líbila mnohem víc než film, s podivem i v místě, kde se autor s Vávrou rozcházejí.
( cori : Adina se zapomněla se Štěpánkem ).

Luccy78
14.06.2015 4 z 5

Příběh se mi moc líbil, jsem z něho nadšenější než z filmové podoby, která mě moc nezaujala.

alexpo
25.03.2014 4 z 5

Já tu knihu četla jako malá holka u babičky na půdě a tehdy se mi moc líbila. Ovšem tehdy jsem vnímala jen děj a ten byl zvláštní, ještě jsem se ztrátou paměti (v knize :-) ) neměla takovou zkušenost jako dnes (Bleděmodře pruhovaný), takže mě to uchvátilo. Ale hned mě to tehdy donutilo přečíst i Uloupený život a zase vidím, jak se tato stará témata nyní znovu objevují.

cori
01.07.2012 4 z 5

Kdysi dávno jsem viděla Kouzelný dům jako film pro pamětníky s Adinou Mandlovou a Otomarem Korbelářem v hlavních rolích. Mohu říci, že kniha je lepší než film a má i jiné zakončení. Měla jsem strach, že mě četba sedmdesát let starého románu moc nezaujme, ale mýlila jsem se. Příběh má schopnost oslovit i současného čtenáře.