Za Marie Terezie: Zamilovaný dragoun

Za Marie Terezie: Zamilovaný dragoun https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233492/mid_za-marie-terezie-zamilovany-dragoun-233492.jpg 4 124 22

Život na vesnici v době panování císařovny Marie Terezie vypadá celkem poklidně, jako by jedinou mrzutostí byla robota na panském a jediným povyražením tancovačka v hospodě. Ale ve skutečnosti je to jinak. Hanči z největšího statku nutí otec do sňatku proti její vůli a Vojtu, sirotka, který se po Hanči může uvzdychat, chce zase otčím připravit o střechu nad hlavou. Práci mu usnadní právě Hančin otec, který nechá Vojtu odvést ke dragounům, aby mu za Hančí neběhal. Takovou nespravedlnost nemůže Bára nechat jen tak. Jenže peníze na to, aby Vojtu z vojny vyplatila, nemá. Pak si vzpomene na písničku, ve které se zpívá sama královna ceduličku psala, aby šohajka z té vojny dostala, a rozhodne se, že Vojtovi vyprosí milost přímo u Marie Terezie. Do Vídně ovšem musí pěšky, cesta je dlouhá a nebezpečná, kdo ví, jestli se tam vůbec dostane...... celý text

Kikulka97
22.07.2023 4 z 5

Opěr perfektně propracovaný příběh, líbí se mi, že nemá úplně šťastnýý konec a víme, že v budoucnu nás bude čekat pokračování.

Štěpinambura
14.05.2023 5 z 5

Opět se jedná o jednu z těch nejúžasnějších knih, jaké jsem četla!

martin č.
03.11.2022 5 z 5

Dobrý popis "doby temna" na českém venkově.
Jediná bárovka, která není samostatně ukončena a bez přerušení děje v minulosti pokračuje ve dalším díle.

Elulilinka1
09.04.2021 5 z 5

Ano, ano, ano! Autorka opět nezklamala a jako velký milovním historie a dějin českých zemí můžu jen doporučit.

allebra
16.03.2021 5 z 5

Sérii "Dobrodružné výpravy do minulosti" čteme postupně s vnučkou a moc se nám líbí, ani tato kniha nebyla výjimkou. Příběhy jsou velmi zajímavě psané, zaujmou děti i dospělé. Výpravy 12. leté Báry nám zábavnou formou přiblíží různé historické okamžiky tak, že nám zůstanou v paměti.

Halt468
08.02.2020 5 z 5

Dokonalé.

mysik612
13.07.2019 4 z 5

Ne tak dobrá jako ostatní, ale přesto se mi moc líbila

oskli
09.04.2019 5 z 5

My prostě milujeme Báru. Vždycky, když chci k večernímu čtení změnit knihu, jsem vyvedena z omylu. Bárovky prostě nejsou jen pro holky, osmiletý syn je zbožňuje. První díl Marie Terezie syna nadchnul už tím, že se odehrává v jižních Čechách, skoro kousek od nás :-) A příběh je výborný, ať už jde o popis života na venkově v 18. století, robotu, nevolnictví, odvod na nekončící vojnu... Rozhodně další bárovka, kterou stojí za to mít v doma v knihovně.

Madli
01.08.2018 5 z 5

Krásná kniha a moc se mi líbí. Přečtu i další díly.

superleontynka
30.03.2018 3 z 5

Krásný příběh, jako všechny ostatní Bárovky!

chrastitko
28.05.2017 4 z 5

Nejlepsi knizka z teto rady i s pokracovanim ,moc me bavila

kyticka152
11.03.2017 4 z 5

Knížka se mi moc líbila. Bavím mě, jak spisovatelka podává historii zábavným způsobem. Malinko mi začíná lézt na nervy její nekonečná souvětí, ale zatím to úspěšně přežívám. Doporučuji k přečtení.

any333
05.03.2017 5 z 5

Bára si raději každý den po škole místo psaní úkolů zaletí kamsi do minulosti. Jsem vážně zvědavá, v jakém díle se dozvíme, proč vlastně existuje atlas a jak se v něm dá putovat orientovaně. I když, to pak už bude nejspíš konec, tak to raději vědět nechci.
Tenhle díl je vlastně jako první rozdělený do dvou. Tenhle se zabývá spíše děním na vesnici a v tom příštím se setkáme s Marií Terezií. Takové ty hádky a rvačky mezi sousedy se možná nyní nevyskytují tak často jako ve středověku, ale nemyslím si, že je to záležitost pouze doby minulé.
A Báře taky navršují znalosti a zkušenosti z různých dob, takže se docela těším na výraz maminky, až ji dcera začne poučovat.

Vikinka35
25.09.2016 5 z 5

Tato kniha byla moje první od této AUTORKY a velmi se mi zalíbila, proto jsem přečetla další její knihy a pořád v tom pokračuji. Veroniku Válkovou mi doporučil táta a také knihy od ní přečetl .

MirijamFrankl
14.03.2016 5 z 5

Moc hezká knížka,už se těším na pokračování.

Zigamviro
11.01.2016 5 z 5

Vynikajicí kniha pro starší děti a mládež a možná i pro dospělé. Já sám jsme si ji, ač určenou pro dceru, přečetl se zaujetím.

Viki22
17.09.2015 4 z 5

Hezká kniha i celá série:-)

Pavlnka
22.06.2015 4 z 5

Hodně dobrá knížka, jen ten konec mě dostal, protože pokračování nemám a teď nevím, jak to skončí :-D

cialexa
20.03.2015 5 z 5

Veronika Válková nezklamala, opět nádherné pokračování putování Báry v minulosti. Velmi pěkně se čte, lehce napínavé i pro dospělého :-)

martina3443
07.03.2015

Lidičky, dělám knihovnu pro nevidomé a slabozraké
www.spvk.cz
Mám problém u této knihy, mohl by mi někdo poradit cože bylo psáno v hodně rozdrbané brožované knížce prosím? místo paragrafu. Abych tuto knihu mohla zavěsit... černotisk už žel bohu nemám. Děkuju předem. Martina
(Než na něco přijde, vzala do náručí etymologické slovníky a slovník
cizích slov a odnesla je do tatínkovy pracovny, aby je uklidila. Přitom si
na polici vedle místa, kam patřily, všimla hodně rozdrbané brožované
knížky, na které bylo napsáno: §

Zajásala a okamžitě nalistovala svoje jméno.
No opravdu, vrátila knihu za okamžik zhnuseně do poličky. Barbora,
původně Barbara, znamená řecky brepta a přeneseně cizinka.)