Terezínské ghetto: tajemný vlak do neznáma

Terezínské ghetto: tajemný vlak do neznáma https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166956/mid_terezinske-ghetto-tajemny-vlak-do-n-aHl-166956.jpg 5 242 65

Už podruhé za sebou přenese Báru atlas do minulosti uprostřed noci. Tentokrát se ocitla v naprosto pustém městě. Na ulicích ani živáčka, žádné okno nesvítí, auta tu nejezdí... Ukrytá za stromy v parku s hrůzou pozoruje, jak nějací muži převážejí na káře - lidské mrtvoly! Bára je přesvědčená, že se tu všichni lidé v noci schovávají, protože po ulicích řádí nějací vrazi. Do rána málem umře strachy. Jakmile se rozední, začne hledat cestu pryč, ale zjistí, že místo má hradby a brány že hlídají vojáci. Není úniku. Naštěstí se seznámí s Petrem, který ji ukryje na půdě domu, v němž žije spolu s dalšími chlapci v podstatě jako v dětském domově. On a jeho tři kamarádi pro Báru shánějí jídlo, deku na spaní a další nezbytnosti a od nich se také Bára postupně dozvídá, že se ocitla v nacistickém ghettu za druhé světové války. Na svých toulkách po Terezíně se seznámí s dalšími osobami, které dokreslují bezútěšnou situaci lidí, jež sem nacisté zavřeli - s nadaným studentem Maxem, který si při práci v dílně poranil ruku, a protože dostal otravu krve museli mu ji amputovat, ale bez narkózy, protože v Terezíně nejsou léky, nebo se stařičkou paní Blumenfeldovou, která umírá hlady. Když dostanou její kamarádi transportní lístky, rozhodne se Bára, že sama v Terezíně nezůstane a že odjede s nimi. Naštěstí se jí do vlaku nastoupit nepodaří. Po návratu se pokusí najít jména chlapců z Terezína na internetu. Počítá, že jim je asi osmdesát, a s Petrem, kterému prozradila, že je z budoucnosti, si konec konců domluvili přesné datum schůzky, až se ona vrátí zpátky do budoucnosti. Jeho jméno najde snadno, ale nejdřív nemůže uvěřit tomu, co čte. Teprve teď totiž zjišťuje, kam vlastně transporty z Terezína odjížděly, a čemu - na rozdíl od Petra - unikla.... celý text

Mánička178
14.05.2017 4 z 5

Super nápad, jak přiblížit dospívající mládeži dějiny - záživně, nesuše, v souvislostech. Kéž bysme my bývali měli něco podobného. Paráda a určitě si to zaslouží propagaci :)

berka4151
22.04.2017 4 z 5

Sondy do historie jsou perfektní, těm se nedá nic vytknout, jen teda neznalosti Barbory jsou někdy fakt zarážející na 21. století.

Elen telemna
13.04.2017 4 z 5

Knížka je moc pěkná. Při čtení jsem si uvědomila, že to nebylo tak dávno, co byli Židé takto utlačovaní. Konec příběhu byl tak krásný, ale zároveň tak smutný.
Jen se mi moc nelíbí styl psaní. Myslím, že si tam autorka mohla pár věcí odpustit... Ale jinak se mi knížka moc líbila.

zupri
26.01.2017 5 z 5

Za mě velký DÍK paní Válkové za takovou knížku. Pro děti vydařeně popsané a srozumitelné. Věřím, že to v každém dítěti vyvolá spoustu otázek. Nenásilné vzdělávání. Velký palec nahoru!

AnitaDanel
09.01.2017 5 z 5

Velmi pěkná kniha, ke které jsem se dostala na jaře roku 2015 v soutěži Souboj čtenářů, knihu jsem po soutěži přečetla ještě 2x a určitě se k ní ještě někdy vrátím. Při čtení jako bych se přenesla do kůže hlavní hrdinky Báry, a ačkoliv by to neměl být příjemný zážitek, protože ta doba nejde popsat jinými slovy než děs, strach a hrůza, byla jsem celá v napětí a užívala si to. Vřele doporučuji jako ''oddechovou'' četbu k zamyšlení. A pro zpestření si po přečtení můžete najít postavy, které měly doopravdy otřesný osud.

any333
19.12.2016 5 z 5

Hlavní hrdinka Bára jde první den do nové školy a domů se vrací naštvaná na celý svět. Přenese se tedy atlasem do minulosti a až v Terezíně si uvědomuje, jakými malichernostmi se zabývala.
Tahle kniha byla smutná, stejně jako tehdejší doba samotná, atmosféru tedy měla přesnou. Radši jsem se ani nesnažila vcítit se do Báry, když zjistila, kam transport s jejími mušketýry jel.
Už jsem měla podezření, že se tajemná kočičí dáma neobjeví, a ona si to nakráčí v předposlední kapitole na scénu. Kočka Barča bude něco jako strážkyně atlasu, aby se cestovatelům nic nestalo, ne?

shenandoah
30.11.2016 5 z 5

Tohle bylo snad ještě lepší než Zlodějka knih, mnohem víc autentické. Nezbývá než zatleskat.

kyticka152
24.11.2016 5 z 5

Knížka je podle mě velmi vyvedená. Jednou jsem ji nedočetla, protože jsem už musela knihu vrátit, ale po druhé se to mělo změnit. Moc se mi líbí, jak spisovatelka knihu podává a pořád čekáte, co se stane. Pro nadšence jednoduchých knížek vřele DOPORUČUJI!!!

vodopad152
19.11.2016 4 z 5

Z knihy jsem měla trošku obavy a bála jsem se, že to bude morbidní, ale byla jsem velmi mile překvapena zhtla jsem tuto knihu za dva dny. Měla jsem tuto knihu za povinnou četbu a další díly už si určitě přečtu sama od sebe :D

Simeona
17.08.2016 5 z 5

U této knihy jsem se málem rozbrečela. Nejvíce se mi na ději líbilo to, že autorka použila skutečné osoby. Líbí se mi, že se autorka snaží přiblížit čtenářům prostředí ve kterém někteří lidé museli žít za druhé světové války. Moc se mi tato kniha líbila a proto jsem ji četla dvakrát. :)

milan.krimsky
04.05.2016 5 z 5

Dobrá kniha pro děti, jež hlavním tématem je terezínské ghetto a život v něm až po odjezd do vyhlazovacího tábora

AnetaM
07.04.2016 3 z 5

Tadyta knížka není ošklivá. Typla bych ji tak pro holky do 12. Má příběh a člověk se tam dozví základy dějepisu. Problém je v tom že všechny tyhle knížky od Válkové mají stejný příběh. Podobný. Zápletku a skoro kopirovatelny začátek a nakonec nesmyslně dlouhou kapitolu o zápisech do deníčku. Tahle ale z její série s kouzelným atlasem patří k těm lepším.

zuzana4291
08.02.2016 5 z 5

Syn čte knihu ve škole. Tak jsem si ji přečetla. Velmi dojimavy a smutný příběh, který se by to měli mít číst všechny děti.

aknel.77
19.01.2016 5 z 5

Moc pěkná knížka, která by měla být zařazena jako povinná četba. Vím, že tím by pro děti ztratila na půvabu, ale naše děti už neví, jaké hrůzy prožívaly děti jejich věku před 80lety a to zas ta dávná historie není.... Za mě velký palec nahoru.

vembolf
10.01.2016

Knížka se mi moc líbila přesto že byla trochu drsná tak se mi to moc dobře četlo já dávám like

MirijamFrankl
14.09.2015 5 z 5

Líbilo se mi to, jenom souhlasím se Scrat, že Bára se někdy chovala poněkud dětinsky a často jí spoustu věcí nedošlo, avšak vřele doporučuji.

Nielada
26.04.2015 4 z 5

Kniha na mne zapůsobila tím, že se při jejím čtení děti dozví opravdu hodně informací o životě v terezínksém ghettu. Je poznat, že autorka je historička, v tomto směru mi příběh připadal mco dobrý. Oceňuji také to, že jako hlavní hrdiny vybrala chlapce, kteří skutečně existovali a o jejichž osudech se z větší či menší míry zachovalo nejaké svědectví.. Přijde mi nesmírně důležité děti s těmito událostmi seznamovat. Příběh byl napínavý a bavil nejenom mě, ale i mou 11-ti letou dceru. Jediné, co jsem hůře nesla, bylo poměrně čaté používání hrubých výrazů a občas jakési dvojsmyslné narážky, což mi pro děti tohoto věku přijde zatím naprosto zbytečné (při čtení mě to hodně rušilo, ráda bych si užila příběh bez všech těch idiotů, blbců a blbečků:-))

kajki
26.03.2015 5 z 5

Po dočtení jsme se synem hledali na internetu, jako Bára.
Našli jsme fota i skutečné osudy lidí, které Bára potkala v knize jako své kamarády.
Doporučuji přečtení.

Scrat
21.02.2015

Zajímavá knížka, na konci i smutná, zapůsobilo na mne i to, že kluci v knížce byli skuteční a opravdu žili. Jediná věc, co mi neseděla bylo, že chování Báry odpovídalo nižšímu věku než je dvanáct let. Ale jinak pěkné, určitě si přečtu i předchozí díly.

DračiceLaura
15.08.2014 5 z 5

Velmi krásná kniha, jak se do ní začtete už ji nepustíte. Na mě to bohužel na konci bylo moc smutné.