Kouzelníkův únik z reality

Kouzelníkův únik z reality https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324560/bmid_kouzelnikuv-unik-z-reality-noS-324560.jpg 4 224 68

Může magický les změnit domýšlivého kouzelníka? Po všech stránkách neúspěšný profesionální kouzelník Anton zabloudí v národním parku Tiveden mezi nadpřirozené bytosti a jako trest za to, že odmítl pomoci víle, je označen znamením smrti. Ochránci parku mu radí splnit tři úkoly, aby se prokletí zbavil a přestaly ho stíhat nehody, které ho mají dohnat k sebevraždě. Anton však ničemu z toho nevěří a ani přes očividné důkazy ze sebe nehodlá dělat hlupáka, poskakovat nahý okolo májky a ládovat se tajemnou malinovou roládou. Nakonec se do světa kouzelného lesa nechá vtáhnout, jen aby vzápětí zjistil, že kdyby zmizel, nikomu by nechyběl, a že je ještě větší ztroskotanec, než si o sobě myslel. Má dvě možnosti — buď se bude chovat tak jako dosud, nebo se pokusí splnit úkoly, zbavit se znamení smrti a svůj život změnit...... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Host

Den stora verklighetsflykten , 2016

SnowLeopard
05.12.2017

Příjemné čtení jak nejprve v originále, tak poté v českém překladu. Oceňuji zejména překladatelčinu invenci při pojmenovávání všelijakých těch nadpřirozených bytostí z tajemného lesa.

Ildi
24.11.2017 5 z 5

Knihu som si neskutočne užila. Krásna, kúzelná a rozprávková. Podarilo sa mi pri nej tak isto ako kúzelníkovi utiecť z reality. A to tu šlo.

parvitas
17.10.2017 5 z 5

Aby ste vedeli, ak stretnete v lese osamotené dievčatko a ono vás požiada o pomoc s trhaním kvietkov, pomôcť mu treba! Inak sa vám môže stať to, čo hlavnému hrdinovi. Odmietnutie pomoci spustí prekliatie malej trpaslíčky a Anton, racionálny muž a profesionálny kúzelník, si na čele nájde čmuhy od popola, tzv. znamenia smrti. Nešťastia na seba nenechajú dlh čakať, doslova to vyzerá, že sa na neho lepia a pomôcť mu môže len kráľovná.
Ak čakáte magický príbeh z fantasy sveta, môžete byť sklamaní. Je to skôr prechádzka lesom, národným parkom, kde žijú prestarnutí potomkovia dávnych čarodejníc (Gunnar a Greta najradšej pečú koláče) a nejaké tie kúzelné bytosti. Práve Anton, ktorý na kúzla neverí, musí prejsť akýmsi prerodom, slniť tri úlohy, aby ukázal, že je hodný záchrany. Od skepticizmu sa dostáva k sebakritike, k nesebeckosti a k poznaniu, že nič nie je také hrozné, ako to na prvý pohľad vyzerá. Dostať druhú šancu ako 45-ročný životom sklamaný je naozaj fajn. Cynické poznámky som si to vyslovene užívala, ale nebolo ich zase prehnane. Mne táto knižka prišla vyslovene ako oddychovka, trošku smutná, ale príjemná (severská) atmosféra je zastúpená celou plejádou postáv, nedotknutou divočinou (t.j. lesnou rezerváciou) a etnologickými zvláštnosťami (viď poďakovanie, kde sa spomína nočný vyklopkávač ). A áno, objaví sa tu aj netvor a duch a krásna žena (a jej muž) a hlavne veľa spomienok a jedno kartové kúzlo.
Úplne som spokojná

hledaseniki
11.10.2017 4 z 5

Severskou literaturu mám rok od roku raději, dříve jsem začínala s krimiromány, ale nakladatelství Host vydává stále zajímavější knihy a když jsem viděla Kouzelníkův únik z reality nemohla jsem odolat. A protože u nás už nevycházejí jen severské krimi romány, ale máme už daleko rozmanitější výběr co se severské literatury týče, dostáváme se tak k téhle knize.
Hlavní postava Anton, v žádném případě nepatří mezi kladné hrdiny, Anton je arogantní protiva, kterému není nic po chuti, neustále remcá a přesto si čtenáře získá, především svými hlody a nejapnými poznámkami, do jisté míry mi připomínal Oveho z románu Muž jménem Ove. Z reálného světa se s Antonem dostáváme do magického lesa ve kterém Anton urazí kouzelnou bytost, díky které získá znamení smrti, ač tomu nevěří rozhodne se znamení smrti zbavit, což může, když splní tři úkoly.
Kouzelníkův únik z reality je kniha neuvěřitelně čtivá, vtipná, někdy i smutná, když vezmeme v potaz samotného hlavního hrdinu a čtenářům nejednou vykouzlí úsměv na rtech. Pokud čtete knihy od nakladatelství Host, tak Vás nemůže překvapit, že takhle kniha je výborná a když po ní sáhnete rozhodně nebudete zklamaní. Navíc ten přebal je úžasně graficky zpracovaný a stejně tak samotný obal knihy a to po všech stránkách. Takhle má vypadat pořádná kniha, výborný papír, font a obálka a samozřejmě příběh a to všechno dělá z knihy něco mimořádného. Mělo to pár vad na kráse, ale upřímně doufám, že tohle nebyla autorova poslední kniha.

Knihomlok2015
30.09.2017 4 z 5

Vlastně ani nevím, proč jsem si jí koupila, ale rozhodně vím, proč jsem si ji přečetla. Je to jen takový obyčejný příběh - za to velmi neobyčejná kniha.

Chytuš
17.09.2017 5 z 5

Velmi originální magický příběh, který mě doslova a do písmene okouzlil. Dlouho jsem ho odkládala, protože jsem si podle anotace nedokázala představit, o čem to vlastně bude. Po přečtení ale musím konstatovat, že tak čerstvý koktejl, přesně namíchaný z pohádek, bájí, jemného humoru a nezáviděníhodné reality ze života neúspěšného protivného kouzelníka ve středních letech, jsem si perfektně užila. Naprosto skvělý byl i překlad, včetně třešniček na dortu v podobě pojmenování - Hnojana, Uplakánek, jinotvorka, pratvor, klepáč.. Hluboké a tajuplné lesy Tivedenu se všemi svými obyvateli mě zkrátka polapily a já se ochotně nechala okouzlit. Rozhodně doporučuji k přečtení :-)

JiRo
06.09.2017 3 z 5

Takže přátelé!
Kniha začíná na hodně vysoké úrovni, byl jsem natěšený jak se to zamotá a rozmotá. Ale nakonec jsem byl vlastně zklamaný. Knihu jsem musel na týden dokonce odložit, abych ji byl štonc vůbec dočíst. Konec mi přijde jako takový nouzový... 3 * je max

nemer
31.08.2017 5 z 5

Fantastická pohádka pro dospělé. Často vykouzlí úsměv, ale umí být i dojemná. Ke kouzelníkům chovám celoživotně jistý odpor, podobně jako ke klaunům :) O to větším a příjemnějším překvapením pro mne byla knížka, do které se mi původně vůbec nechtělo. Teď Kouzelníka vřele doporučuji :)

meluzena
21.08.2017 5 z 5

„Jíst napoleonský řez umělohmotnou lžičkou je obtížné. Lépe se k tomu hodí dezertní vidlička, protože potřebujete něco dostatečně pevného, co protlomí tuhou cukrovou polevu s rybízovým želé na horní vrstvě listového těsta. Jinak má zákusek sklony se splácnout. Trdý povrch. Měkký vnitřek ze šlehačky a vanilkového krému, který se snadno rozmáčkne, když ho vystavíme třeba jen malému tlaku. Vlastně je to dost špatně navržený moučník.“
...Asi tak by se dal shrnout Antonův přístup k životu, takže se není co divit, že se mu moc nedaří.

Knížku o tomhle nesnesitelném protivovi čte člověk vlastně moc rád, protože je psaná s jakýmsi utajeným (protože nepovýšeným) nadhledem - a tak když Anton se vší vážností popisuje, jak jsou všichni kolem nemožní, člověk se jen usmívá nad tím, jak si lže do kapsy.
Spásná otázka „Kdy jsem si vlastně začal sám sobě lhát?“ nabízí možnost změny. Jenže cesta k ní je trnitá. V tomto případě vede kouzelným lesem plným jinotvorů, pratvorů a opravdické magie, kde žádné předstírání nefunguje. A vlastně i světem normálních lidí, který rovněž nejlépe funguje bez přetvářky.

Roztomilá knížka.
Vřele doporučuji.

alzbeta4340
13.08.2017 5 z 5

Nádherná kniha prodchnutá jemným humorem. Při čtení jsem se nesmála nahlas, ale stále jsem se usmívala.
Příběh Antona, samotářského a mrzoutského muže živícího se kouzelnickými představeními ve švédských domovech důchodců. Anton právě oslaví své 45. narozeniny, když jednou večer narazí autem do přes cestu postavené červené pohovky. A od té chvíle už nic není, jak bývalo. Doporučuji.

Anasa
10.08.2017 5 z 5

Chvilku mi trvalo, než jsem knihu přijala. Na obalu se mluví o humoru a vtipu, zde je žánrově uvedená jako fantazy. Jenže on je to především příběh o poznání sebe sama. To nádherné na něm je, že hrdina, či spíše antihrdina dostane jedinečnou možnost ujasnit si, že jeho život i on sám stojí za houby, prostřednictvím magického světa. A ačkoli mu vlastně nikdo nic jiného ani nenabízí, z toho poznání mu svitne naděje. Ke konci jsem se bála jediného, že autor z magického realismu vybočí a vše prohlásí za sen. Nestalo se tak, na severu Evropy je svět pratvorů, jinotvorů a potomků čarodějnic příjemně reálný. A to je dobře.

Šárka_D
03.08.2017 4 z 5

Příjemné překvapení, po pomalejším rozjezdu jsem se chytla a najela na vlnu autorova humoru, který sice nebyl přímo zabijácký, nebyl ale ani trapný a vtíravý, takže ho ve výsledku hodnotím pozitivně. Příběh nenáročný, prostředí a atmosféra povedené. Dobrá knížka na léčení depky.

knih.sasa
01.07.2017 4 z 5

Co všechno vás potká, když na cestě narazíte autem do sedačky Chesterfield barvy červené?
Potkáte se s jinotvory, budete nuceni jíst rolády, takže možná přiberete a budete se toulat divokou a hlavně kouzelnou Švédskou krajinou. No, proč ne.
Kniha je napsaná velmi čtivě, sarkasmus a ironie hlavního hrdiny, který je trochu outsider a nikomu by zřejmě nechyběl, kdyby zmizel /alespoň si to myslí/ je krásně podaná. Realita se prolíná s kouzelnem, kterému nechce racionálně nastavená mysl dlouho uvěřit, ale všeho do času. Pokud se necháte vtáhnout do děje, budete s hlavním hrdinou plnit úkoly, kterým ani nebudete věřit, budete se trochu bát a možná i trochu zuřit, ale užijete si to. Rozhodně doporučuji k přečtení.

bagetka2002
27.06.2017 5 z 5

Nahodný výber, nečakane dobrý kus. Doporučujem milovníkom kombinácie magického realizmu a nenuteného humoru. Anton, Hnojana a uplkanek...už dlho som nič takého osviežujúceho nečítala. Na 2 nádychy a bolo to.

Huwo
11.06.2017 4 z 5

Z toho, čo som zatiaľ čítala zo severského magického realizmu, ma až do teraz nič nenadchlo. Kouzelníkův únik z reality síce nie je dielko, ktoré by som v budúcnosti chcela čítať znovu, ale je to rozhodne kniha, ktorá ma veľmi bavila. Má nesmierne príjemný humor a hlavná postava je snáď najlepšie stvárnenie zatrpklého, otravného a sarkastického človeka, aké som zatiaľ v knihe videla. Antonove chovanie vám niekedy príde oprávnené, lebo dôvody, ktoré uvádza, sú racionálne, ale predstavte si, že by ste takého človeka mali stretnúť osobne a úsmev vám zlezie z tváre. Napriek tomu je Anton veľmi sympatická postava a prirástol mi k srdcu. Autor jemne a realisticky takéhoto človeka pretvára na človeka príjemného a milého pomocou magického sveta jedného starého švédskeho lesa. Maximálne doporučujem ak má niekto chuť si prečítať oddychovú humornú knižku.

ondras666
09.06.2017 4 z 5

Hlavní hrdina je vlastně takový nevýrazný člověk, jehož život stojí za prd. Ale během chvíle si ho člověk musí oblíbit. Na pozadí magie, která se postupně stane součástí všeho a bereme ji jako zcela přirozenou věc. Zajímavé je prolínání pasáži o mladí hlavního hrdiny. A co říct víc? Snad jen až potkáte v lese malou holku, pomozte ji natrhat květiny.

Punkies
07.06.2017 4 z 5

Skvělá a úsměvná knížka, kterou doporučuju všem, kteří mají rádi pitomý humor a trochu toho nadpřirozena :)

magnolia
29.05.2017 4 z 5

Ano, trochu to připomíná nápravu mrzoutského Oveho, ale je to jiné, lesní. Vlastně jsem na tom byla podobně jako zpočátku nepřesvědčený hrdina, říkala jsem si asi v polovině, nojo, tak bude plnit úkoly jako v pohádce, budou tam kouzla... a více mě zajímala linie Antonova uplynulého života. Jenže i já jsem byla vtažena do Tivedenského labyrintu a poslední třetina knížky mě dokonale naplnila, příběhem, napětím i dojetím. A kromě hezkého pocitu jsem obohacená o nové slovo: jinotvorka (Hnojča taky není špatné jméno, třeba pro kočku :)

veru_nedvedova
18.05.2017 5 z 5

Sarkastický kouzelník, který zabloudí v lese, kde se děje něco úžasného. Feel-good román u kterého se cítím opravdu skvěle. Je to taková pohádka pro dospělé. A rada do života: Když potkáte v lese jinotvorku, určite ji pomocte natrhat kytičky. A když vám noční klepáč čtyřikrát zaklepe na dveře...neotvírat!

jaroslav63
25.04.2017 4 z 5

Velmi příjemná kniha žánru "feelgood", trochu ve stylu Muže jménem Ove Fredricka Backmana. Pokud se i jako dospělý čtenář smíříte s existencí magických bytostí (asi tak jako když dospělí čtou Harryho Pottera), dostanete zábavný příběh o otravném a nesympatickém muži středního věku, kterého až autonehoda uprostřed hlubokého lesa dovede k sebereflexi a změnám.