Kouzelná skříňka pro Gwendy

Kouzelná skříňka pro Gwendy je dalším Kingovým dílem situovaným do fiktivního maineského městečka Castle Rock. Tentokrát se však, na rozdíl od těch ostatních, jedná o poměrně krátkou novelu, napsanou navíc ve spolupráci s Richardem Chizmarem. Na začátku příběhu je Gwendy 12 let. Je to bystrá holčička, která má problémy s nadváhou, s nimiž se dokáže svou vůlí a kázní vypořádat. Jednoho dne ji v parku osloví záhadný černě oděný muž, který jí z neznámých důvodů dá jedinečný a nebezpečný dárek – kouzelnou skříňku s páčkami a různobarevnými tlačítky. Stisknutím páček skříňka vydává buď vzácné stříbrné dolary, nebo nesmírně chutné čokoládičky. Barevná tlačítka jsou destruktivní a symbolizují jednotlivé světadíly, jejichž případné zničení je teď plně v moci Gwendy. Ta postupně začíná chápat, jakou s dárkem převzala zodpovědnost......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/388594/kouzelna-skrinka-pro-gwendy-qZR-388594.jpeg 4160
Literatura světová, Horory, Romány
Vydáno:, Beta-Dobrovský

Gwendy´s Button Box (2017)

Kniha Kouzelná skříňka pro Gwendy

nai.ivka

No tak napsali novou pohádku, pročpak si to tady zasloužilo u někoho i odpad? Jen kvůli tomu, že tahle knížečka chutná jinak? Pro mě to byla příjemná oddychovka a Kinga žeru v jakékoli podobě.

Izu

Námět výborný, zpracování úplně o ničem.

Len2očka

Tak nevím,přečteno,vráceno do knihovny,za mě průměrná četba.

Andynka

Fajn početní. Není to náročne čtení. Je zde docela znat, že knihu nepsal sám King. Ale samozřejmě kniha se odehrává v Main - Castle Rock. Surovost tomu taky nechybí. Ale je to spíše děsivá pohádka, která se přesně hodí, do proprseneho odpoledne.

doktorking

Taky jste si rikali pri precteni tehle jednohubky ze to psal zmineny Richard Chizmar a King mu pouze podal pomocnou ruku v podobe sveho jmena na obalu a tim i jistotu prodeje tohohle dila.A ted si polozte ruku na srdce pratele a reknete si kdo by si tuhle knizku precetl kdyby to magicke jmeno na tom obalu nebylo???Davam nejmensi hodnoceni jake sem kdy mistrovi dal protoze proste neverim ze tohle je jeho dilo..A kdyby ano tak uz by opravdu mohl King prodavat i nakupni seznam ktery pojede nakoupit pro Tabiu...:)))Na tomhle dile by se mistr jeho kvalit snad ani nezapotil a o to vic by bylo sklamani ze to predhazuje svym vernym fanouskum ktery ho uz naka leta znaji a tohle mu opravdu nezerou...

trudoš

Takřka pohádkový příběh s hororovou poetikou Nezbytných věcí, ovšem s rozsahem sto padesáti stran. Což s sebou nese značné okleštění stran motivací, smysluplnosti a zápletky. Vyprávění se dlouhou dobu odvíjí bezmála idylicky jen s občasnými záchvěvy paranormálna, a teprve ke konci dojde k netrpělivě očekávané katarzi, která však není příliš výrazná - lépe řečeno, přichází tak náhle, že působí málem až nuceně. A o děsu si můžeme nechat leda zdát.
Každopádně ústřední motiv kouzelné skříňky je skvělý, tam ani není o čem diskutovat. Sporné je to, že s tím Stephen King a Richard Chizmar vlastně ani moc nepracují. Čokoládičky super, ale proč? Ok, jasná narážka na drogy, jenže co z toho, když se s tím nepracuje? Stříbrné dolary taky super, ale opět by se bez nich historka klidně obešla. Lepší už je to s tlačítky, ovšem ani v tomhle ohledu nemůžu říct, že bych byl formálně potěšen.
Ve finále tedy spokojenost po stránce literární, avšak obsahově je to jen taková táborová povídečka, nic víc.

Terva

Holčičko,
pojď sem na moment.
My dva
si musíme
popovídat.

Je celkem zajímavé sledovat proces vývoje psaní mistra Kinga. Nekorunovaně korunovaný král hororu si k napsání jedné povídky pozve dalšího spisovatele (kdo je to vůbec ten Richard Chizmar?) a pak vydají malou povídečku ve velkém knižním formátu. Mám Kinga rád, ale tyhle experimenty nesnáším. Kouzelná skříňka pro Gwendy je nedodělané dílo se spoustou mezer, se zbytečně dlouhým životním cyklem hlavní hrdinky a se spoustou nedořešených, nedořečených a nedovyužitých věcí i situací.

Malá ochutnávka:
Začíná lehce poklepávat na vypouklá tlačítka, která jsou seřazena do dvojic.
„Světlezelená: Asie. Tmavozelená: Afrika. Oranžová: Evropa.
Žlutá: Austrálie. Modrá: Severní Amerika. Fialová: Jižní Amerika“.
Vnímáš mě? Zapamatuješ si to?

Vezmeme-li v úvahu, kolik tlačítek má skříňka, plus dvě páčky a zamyslíme se nad tím, kolik bylo využito tlačítek v tom daném poměru počet + zmáčknutí, musíme uznat, že jedno, či dvě tlačítka jsou pranic oproti využití všech tlačítek. A to nemluvím o skoro zbytečných páčkách. To by teprve byla jízda hodna tisíce stránek. Černé tlačítko ani neřeším, to je tabu i pro oba spisovatele.
Ale bohužel, je v tom cítit jakási neochota nebo, pane Bože chraň mě před Kingem – lenost, něco pořádného napsat, protože už mám takových čtenářů, že mi sežerou každý příběh a všechno si koupí, aniž by bádali o tom, zda je to vůbec dobré. Já jsem King, prostě to koupíte a basta.

Citát: Vejdi do mého salonu, řekl pavouk mouše.

A pozor, něco pro hnidopichy: King je mistr hororů a rčení v povídce, že – cituji - Když jí necháš na pokoji, může být mocnou silou dobra – s tím ať jde do …. kam chce. Já chci krev, chci mít strach a šílet z možnosti, co bych zmáčknutím jednoho tlačítka dokázal vyvolat za peklo. Ano, takového Kinga já chci a ne nějakou bačkoru, co má svět ve svých rukou a hnije na čokoládě.

Citát: To si můžeš říkat „kdyby“ dokud se nezblázníš.

Jsem navýsost zklamán. Není to špatný příběh, ba co zřím, je to geniální nápad. Ale špatné provedení. Zpočátku se mi to moc líbilo, ale po několika stránkách už jsem začal tušit nekalotu a zradu. Několik časových skoků, žádné mačkání, jen žraní čokolády mě osobně neuspokojilo.
A věřte nevěřte, je to v nemalém časovém odstupu další „kniha“, (pojem kniha v uvozovkách) které jsem chtěl dát odpad. Nakonec mě ale napadlo, zda jsem to na začátku nenapsal špatně. Zda příběh nevymyslel Richard Chizmar a nepoprosil Kinga, aby mu s tím pomohl............. Na podporu své myšlenky jsem se rozhodl, že všech devět citátů vložím do (nedopsaného) profilu pana Chizmara.

Citát: Tajemství jsou problém, možná největší problém ze všech. Tíží mysl a zabírají místo ve světě.

Alix

Sice se mi to, svým způsobem, líbilo, ale pravý King to není. A je to sakra znát! Nemyslím si, že je to zaměřeno na menší čtenáře, nemyslím si, že by dokázali pochopit, co vlastně skřínka obnáší.
Tak mne ale napadlo, jestli si to vůbec uvědomujeme my, dospělí?