Koule

Koule https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32295/bmid_koule-mvR-32295.jpg 4 499 81

V hlubinách vod na dně Tichého oceánu byla objevena evidentně havarovaná kosmická loď. Odkud se vzala? Je nejméně tři sta let stará, a přesto vypadá neporušeně. Proletěla snad na Zemi z budoucnosti černou dírou? Neskrývá ve svých útrobách nějaké nebezpečí? Neměla její posádka sdělit lidské civilizaci nějaký vzkaz z jiného světa? Odpovědi na tyto otázky hledá skupina zkušených vědců vyslaných v největší tajnosti do podmořské stanice v blízkosti lodi. Jejich pozornost neustále přitahuje záhadná koule, kterou v ní naleznou. Poté, kdy se do ní asi na tři hodiny dostane matematický zázrak Harry, začnou se všude kolem nich dít prapodivné věci. Cosi neznámého s nimi pomocí počítačového kódu začne komunikovat, přibývá napjatých situací, kdy přirozenou zvědavost střídají stavy hluboké úzkosti, hrdinové expedice se stále častěji ocitají na hranici mezi životem a smrtí. Jakou moc v sobě ta koule skrývá? Mají šanci přežít? Příběh plný napětí přináší i řadu typicky crichtonovských otázek o odpovědnosti jednání. Koule je svým způsobem moderním podobenstvím o sisyfovském údělu člověka usilujícího o zachování svého člověčenství.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Svoboda-Libertas

Sphere , 1987

burg
burg
21.02.2024 4 z 5

Výzva 2024 - kniha s měkkou vazbou.
Musím říct, že Crichtonovo knihy mě začínají bavit čím dál tím víc. Famózní Jurský park, skvělý kmen Andromeda a teď Koule. Film jsem viděl kdysi dávno před spoustou let a před měsícem se mi povedlo osvěžit si paměť, když se na něj žena koukala v TV. A já se tak vlastně dokopal k tomu, abych si přečetl i knížku, na kterou jsem měl zálusk minimálně deset let, ale ne a ne najít čas :)
A fakt mě baví autorova příprava před prací - zjišťování faktů o různých tematech (věda, technika, a tady i psychologie z jeho knih jen prýští) a jejich nenucené zakomponování do děje. Ač už bylo pár věcí v knize krapet zastaralých (přeci jen bude brzy knize čtyřicet let), tak měl příběh slušný spád a nebyly tu žádné zbytečně rozvleklé pasáže, které by člověka nudily. A nadto ta báječná všudypřítomná paranoia. Miluju to!

PS: stejně jako ostatním, tak i mě přišla poslední pasáž (zejména chování Beth) trochu blbá. No, i když...

Jack Bauer
Jack Bauer
13.01.2024 5 z 5

Výborná podmořská sci-fi, která se čte sama hned od začátku. Rovněž výborně zfilmovánoale kniha 100x lepší. Knihu jsem četl hned jak u nás vyšla a rád si brzy přečtu znovu. Vracím se zpět ke starým knihám, dnes mě to leckdy připadá, že autoří píší jen kvůli penězům a pořádný příběh nikde.

RanMori
RanMori
24.04.2023 4 z 5

Sci-fi obecně moc nemusím, ale toto mě bavilo. Asi díky tomu, že i přes to množství mechanických i jiných popisů tam byl i malý přesah do psychologie a biologie, takže to bylo zároveň i takové poučné. A rozhodně k zamyšlení. K tomu velmi napínavé a chytlavé. Jediné, co mi trochu rušilo zážitek, byl styl pojetí vnitřních monologů - nebylo to moc dobře rozlišeno a někdy jsem poněkud tápala, co si myslí a co už říká a kdo.
I po přečtení zůstává kniha pod kůží, pořád se vracím k myšlenkám na to, jak by se člověk zachoval sám v takové situaci... třeba na tom konci... Z toho jsem poněkud rozpačitá, přijde mi jako otevřený či nejasný (zda všichni 3 splnili slovo), což by bylo OK, že to nebylo řečeno na pevno, ale proto nechápu ty poslední věty samotné - a rozčiluje mě to, protože to chci vědět xD

Belisima
Belisima
01.04.2023 5 z 5

Videla jsem driv film, tak ze se mi do cteni moc nechtelo, ale knizka je podrobneji napsana, uzasne a uveritelne. Uzila jsem si cteni.

cajik1
cajik1
02.03.2023 5 z 5

Knihu jsem poprvé četla asi před dvaceti lety ( to jsem měla období M. Crichtona a četla jsem od něj jednu knihu za druhou) a vlastně jsem si pamatovala jen, že mě to naprosto uchvátilo. A stalo se to znovu! Jak jsem se začítala víc a víc, tak se mi začaly vybavovat větší i menší podrobnosti a poté už i rozuzlení, ale to nijak nevadilo, byla jsem zvědavá,zda si to pamatuju dobře. Skvělá, napínavá kniha od začátku do konce, je obdivující, jak M. Crichton dokáže spojit sci-fi a horor s psychologickými prvky. Já na tomto spisovateli miluju, že se nejen pobavím, ale vždy i něco dozvím. Ať je to Koule s vysvětlením černé díry nebo třeba Jurský park s fantastickým nastudováním pravěkých zvířat. A vždy to má ještě filozofický přesah. Jen tady mi to v hlavě ještě pořád šrotuje, protože na konci se spíš než vysvětlení otevíraly otázky :-). A taky mě mrzela ta zmačkaná fotka červené corvetty, bylo mi z toho nějak tak smutno...ale já to tak mívám, protože se s postavami moc sžívám :-/

yossarianxxii
yossarianxxii
07.02.2023 4 z 5

Romány Michaela Chritona mám velmi rád. Koule mě hodně bavila.
Originální sci-fi, které vypovídá o tom, že člověk s velkou silou neumí naložit a dar se tak může proměnit v něco, čeho se rád zbaví.
Na motivy knihy vznikl i stejnojmenný film, který je dobrý, ale kvalit knižní předlohy nedosahuje.

SONP
SONP
12.10.2022 3 z 5

Máme tu vše, na co jsme od Crichtona zvyklí. Detailní znalost prostředí á la Hailey, občasné šifry a přepisy toho, co postavy vidí na obrazovkách kolem sebe. Všechno to začíná jako klon Věci (akorát že pod vodou), ale nakonec se to zvrhne v něco docela jiného, co souvisí s povoláním hlavní postavy. Osobně mne ta braková první půlka bavila více, ale nápady z půlky druhé jsem také ocenil. Jinak je to ale klasický, dnes už trochu zapomenutý bestseller, podle kterého byl natočen film s Dustinem, Sharon a Samuelem (který jsem neviděl) - ani kniha nijak extra v dnešní době nepřekvapí, přeci jen je znát, že je z roku 1987, což lze poznat nejen na tom, že v zájmu zachování informací se ze stanice pravidelně do ponorky přenášejí VHS kazety. 60%

Hakate
Hakate
06.08.2022 5 z 5

Originální příběh, zajímavá zápletka, plno zvratů a skvělý konec.

Kniha má spád, odsýpá.

Merlin_CZ
Merlin_CZ
29.06.2022 5 z 5

kdysi dávno jsem tuhle knihu četl a viděl film. Ten nebyl špatný, ale proti knížce je to prostě slabší odvar :)
Příběh mě bavil, něco nového se dozvěděl a o to jde asi nejvíc :)

coquus
coquus
14.05.2022 5 z 5

Originální myšlenka, děj plný zvratů a néméně zajímavý konec, to vše okořeněno nevšedním pohledem psychologa. Celý dobrodružný příběh navíc navozuje otázky obecného charakteru, které nutí k zamyšlení. Můžu doporučit i těm, kdož obecně sci-fi nevyhledávají.

"Pro něj jako psychologa to byl jasný přenos: Vláda, čelící ohromným potížím, které není schopna řešit, se rozhodla, že se bude zabývat něčím jiným."

JiříŠkorpík
JiříŠkorpík
16.12.2021 5 z 5

Při čtení jsem se skvěle bavil a něco i dozvěděl. Co víc si od knihy přát? Oproti filmu více odpovědí, detailů i odlišný závěr, respektive řádně vysvětlen.

Hotovson
Hotovson
06.12.2021 5 z 5

Kdysi dávno jsem viděl film, ale jediný, co si z něj pamatuju, je právě ta Koule a že se potom děly docela divný věci. V tej době jsem samozřejmě vůbec neměl tušení, že je to podle nějaký knížky. Až nedávno když jsem projížděl tady Databázi jsem na knížku náhodou narazil a tak mi to zaujalo, že jsem si jí prostě musel přečíst.

Bavilo mi na tom tajemno okolo kosmický lodi a potom Koule. Luštit šifry jsem naštěstí nemusel, protože bych v tom dost plaval, ale bylo super to postupný odhalování, co je to vlastně zač. Dále bych rád vyzdvihnul tísnivou atmosféru podmořský stanice, která se ještě víc zhutnila na konci, když nikdo nevěděl, na čem vlastně je a nikdo nevěřil nikomu. Ve finále pěknej napínák, moc se mi to líbilo.

Určitě si ještě něco od Crichtona přečtu, řek bych, že by mohly bejt lepší, než ty filmy :)

RadimB.
RadimB.
28.10.2021 4 z 5

Knížku jsem přečetl na doporučení. Líbilo se mi, že celou knihu měl děj spád a momentů, kdy se člověk nudil moc nebylo. V souhrnu skupina vybraných osob je převezeno do podmořské základny, kde jim je sděleno , že byla nalezena mimozemská lod a oni byli vybráni, aby ji prozkoumali. Během průzkumu se to zvrtne a postupně začínají umírat a nemůžou se vrátit na hladinu kvůli zuřící bouři. Během toho proběhne několik zajímavých zvratů, který nebudu spoilerovat. Konec jsem čekal trošku epičtější. Ale v souhrnu nemám proč ji nedoporučit :)

woita
woita
28.10.2021 2 z 5

Kniha je poplatná své době, tedy její psaný styl. V dnešní době jsem zvyklý na mnohdy dlouhosáhlé popisy, ale v této knize tomu tak zkrátka není, což paradoxně považuji za rušivé. Postavy byly tuctové a nespatřoval jsem mezi nimi rozdíly. Prostředí podvodní laboratoře chyběla ta správná atmosféra, zvláště, kdy udeřila na hladině velká bouře a byla tak odříznuta od flotily podpůrných plavidel námořnictva. Průzkum vesmírné lodi a stejně tak samotné koule pozbýval více detailů.
I přes toto lamentování jinak Koule si udržela svůj punc originality. Bavili mě ty teorie o účelu lodě a stejně tak významu koule. Mnohdy padly i zajímavé poznámky k terestriálnímu výzkumu a jeho zasazení do lidského kontextu. Film, který se natočil dle této knižní předlohy, přesto přese všechno musím považovat o bod lepší než knihu ...

05.10.2021 4 z 5

Úžasná kniha. Jen ten konec je takový ... no to povídání o lidstvu mi přijde prostě dlouhé.

05.10.2021 4 z 5

niki-chan
niki-chan
12.07.2021 5 z 5

Nečekaně skvělá kniha, mnohem lepší než film. Správné stupňování napětí a dobré rozuzlení.

Rawen616
Rawen616
24.12.2020 4 z 5

Tak na štědrý den se mi povedlo dočíst knihu v níž dominuje taky jedna taková velká lesklá kulatá vánoční ozdoba:-) Jde o tradičního Crichtona - na počátku je vědecký objev do jehož průzkumu se zapojí několik odborníků a nakonec se to celé vymkne z rukou. Crichton umí skvěle podat vědecká fakta a technické záležitosti. Stísněné prostředí podmořské základny a přítomnost něčeho zcela cizího s naprosto neznámým účelem je také podána velice dobře. Když přemýšlíme o mimozemském životě, máme tendenci si ho hodně polidšťovat. Ale co když se nakonec setkáme s mimozemským "něčím" jehož smysl nebudeme vůbec schopni pochopit a moc kterou bychom pochopením získali nebudeme schopni smysluplně a hlavně bezpečně využít? Není to Top kniha ale rozhodně nenudí a i přes akční scény donutí vás se také trochu zamyslet.

codeas
codeas
20.10.2020 3 z 5

První třetina mě bavila hodně, (více thriller), prostřední trochu nudla (horor) a poslední část až tolik nenadchla (sci-fi)

Luigi1
Luigi1
29.05.2020 5 z 5

Viděl jsem film a tak jsem byl zvědav jak se s tím Crichton popasuje velice dobře.