Kotvy na nebesích

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Rémi Brague nás přivádí k odmítnutí představy, podle níž moderní člověk žijící v „post-metafyzické“ době, která je kulturním dědictvím osvícenství, metafyziku nepotřebuje. Snaží se ukázat, že metafyzika není vágní „nadstavbou“ spočívající na jediném skutečném základu, dostupném ve formě vědami poznávané reality, nýbrž je nezbytná pro to, aby člověk pokládal život za dobro a chtěl ho nejen žít, ale také předávat dál. Současnému lidstvu, které může sebe sama snadno jako živočišný druh zcela vyhladit, může podle Bragua jedině vědomí silné metafyzické dimenze lidského života zajistit, že se před ním bude otevírat nějaká budoucnost....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423285/kotvy-na-nebesich-VS6-423285.jpg 3.85
Žánr
Literatura naučná, Filozofie
Vydáno, Karolinum
Orig. název

Les Ancres dans le Ciel, 2011

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Kotvy na nebesích

Přidat komentář
stanislav4145
20.03.2020

Zajímavá knížka z hlediska dějin filosofie a myšlení, ale přijde mi, že autor v ní moc neprezentuje řešení problému, na který v knize poukazuje. Pouze tento problém konstatuje (problém lásky k životu).

Misericordia
02.01.2020

Rémi Brague pokladá vo svojich poučených a podnetných, no trochu nesystematických úvahách, za problém súčasného človeka to, že už viac odmieta stotožňovať ľudské bytie s dobrom, zabudol, že je tvorom metafyzickým.

Kladiem si otázku či táto tendencia nie je typická pre moderného človeka, pretože sa preň život stal samozrejmým. Nepoukazuje na to, že človek už sám neverí v dobro, ktoré by mohlo presahovať jeho vlastné konečné bytie s jeho možnosťami a hranicami? Môže to byť jeden z dôvodov prečo sa dnes mnohí z mladej generácie boja dospieť a byť plodnými? Hoci nie každý musí chcieť splodiť deti, je zrejmé, že bez rodičov by tu nikto z nás nebol a bez detí nemá spoločnosť budúcnosť. A to, že dnes život závisí od našej slobody a moci viac ako kedykoľvek predtým neznamená, že som si ho dal sám, alebo si ho môžem vrátiť, keď si ho vezmem.