Kostičas

Příběh začíná v roce 2059. Devatenác­tiletá Paige Mahoneyová pracuje v londýnském kriminálním podsvětí, kde působí jako jakási „spojka" či „posel" – je krajinochodec, zvláštní typ jasnovidce, a díky svým schopnostem se dokáže vnořit do mysli druhých lidí. Žije v represivním režimu Scion, kde páchá velezradu už jen tím, že dýchá. Jednoho dne se její život navždy změní. Je přepadena, unesena a převezena do někdejšího Oxfordu, města, které před dvěma sty lety zmizelo z map. Tam je Paige vydána na milost a nemilost Strážci, nejkrásnější, ale zároveň nejděsivější bytosti, jakou kdy potkala… -- zdroj: www.legie.info --...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/193478/kosticas-xn0-193478.jpg 4.3988

Kostičas/Zber kostí (1.)

The Bone Season (2013)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Host

Kniha Kostičas

yuria7037

Jéj, Kostičas mě úplně nadchnul!
Fákt hezký. Rozhodně doporučuju, Peige je super a (rozhodně to neberte jako spoiler) Strážce je taky super :D!

Nomia

Uff, Kostičas je poněkud zběsile napsaný. Tak v první řadě - okamžitě zapomeňte na srovnávání s Rowlingovou, tyto dvě dámy mají společnou maximálně tak bujnou představivost, lásku k fantasy a grafomanské choutky psát x-dílnou sérii. Tam kde J.K.R. exceluje, tedy vykreslování a popisy jednotlivých postav, tak Shannon naopak příliš nekraluje.

Hned v začátku budete vhozeni do dystopické Anglie okolo roku 2050, kdo do vás autorka bude pod tlakem hustit kvanta výrazů z tohoto nového světa - bohužel možná až příliš překotně. Sice budete mít pravděpodobně ze začátku hlavu jako pátrací balon, ale v zásadě je svět, který autorka vymyslela, celkem působivý, zajímavý a má tu správnou atmosféru.

Nechci vyzrazovat děj, tak se spíš pozastavím nad tím, co mi na knize úplně neladilo. Bohužel tím nejhorším pro mě byla hlavní hrdinka Paige, nemohla jsem se zbavit dojmu, že s každou další stránkou hlavní postavě snad odumírá mozek. Pokud vám je minutu po minutě hlavní postava méně sympatická a kroutíte hlavou nad jejím chováním, tak je něco špatně. Do značné míry k tomu přispívá i naprosto "jalová" milostná linka. Udivuje mě, že dvacetiletá kočka, jakou Samantha Shannon je, nedokáže přijít s trochu neotřelejším a méně průhledným milostným příběhem.

I když jsem tu Kostičas celkem zkritizovala, tak to rozhodně není úplně zlé čtení. Potenciál to má velký a věřím, že autorka se dokáže ještě vypsat. Nicméně otázkou je, jestli je tento příběh opravdu vhodné roztahat na sedm dílů - zatím se mi nezdá, ale třeba mě autorka ještě překvapí. :)

--Eri--

Jedno slovo. Páni. Knihy s tématem dystopie moc nemusím, ale jsem ráda, že jsem na tuto knihu narazila. Řekla bych, že to byla pro mne příjemná změna. Našla jsem další úžasnou knihu, kterou musím přidat do své sbírky.
Myslím, že Kostičas stojí za přečtení, ale styl autorky není úplně pro každého. Když se vám líbí jste naprosto uneseni, a když ne nevíte přesně, co si máte myslet.

Tarja666

Kniha přečtena v rámci výzvy a i přestože fantasy čtu často, asi by ještě nějakou dobu trvalo, než by se mi dostala do ruky. Čekala jsem od knihy sice trochu jiného, ale vůbec mi nevadilo, co se z knihy vyklubalo. Většinou čtu nejčastěji klasické fantasy a tak pro mě byl svět duchů a jiných netradičních bytostí příjemnou změnou a zpestřením. Autorka píše velice čtivě, takže jsem knihu přečetla za několik dní.

Spousta čtenářů zde v komentářích psalo, že začátek knihy byl zmatený a bylo na ně vychrleno spoustu informací. S tím jsem příliš problém neměla - jsem zvyklá na knihy, kde se autoři se čtenářem zrovna dvakrát nepářou a prostě jej vhodí do světa a čtenář pak všechno pochopí postupně. Samozřejmě zde bylo spousta názvů, atd. a já neříkám, že jsem si vše hned zapamatovala, ale to ani není potřeba.

Hlavní postava Peige i postava Strážce jsou mi sympatičtí a bylo mi v podstatě hned od začátku jasné, že se z toho pravděpodobně vyklube románek. Jsem ráda, že v knize převládlo více akce než romantiky. Asi by mě pak tolik nebavila, protože nejsem zrovna velký fanda červené knihovny. Každopádně jsem zvědavá, co přinesou další díly, ale něco mi říká, že Strážce se tam objeví taky :D

letadlosknihou

Nechala jsem se nalákat zdejšími hodnoceními - a nechápu, kde je kniha vzala. Ani když člověk přihlédne ke kategorii Young Adult, tak to to hodnocení nezlepší. Naivní až trapné, nelogické, další díly už rozhodně číst nebudu.

Purple7

Uznávám, že kdybych Kostičas četla v roce vydání, asi bych ho ocenila víc. Takhle na mě působil jako další tuctová ya fantasy/dystopie s několika klišé, které mi tentokrát vysloveně vadily. Další vyzdvihovaná série od nakladatelství Host a pro mě další zklamání!
Děj klasika - mladá holka, která zachraňuje svět a do toho tajemný nadpřirozený chlapík, tak trochu záporák. Originalita prakticky nulová. Jinak souhlasím s níže uvedenými komentáři - začátek je chaotický a dlouho jsem se v tom nemohla zorientovat. Mraky nových slov a slovník s prominutím na dvě věci.
Dala bych i 2* nebýt komediantů, na které se nějakou dobu profesně zaměřuji, a oceňuji tak, že je autorka zasadila do děje.
Jelikož jsem protrpěla horší věci, pokračování nevzdávám a snad to bude lepší, tentokrát bez složitého nasávání nových pravidel a termínů.

Siwan

Jak už bylo zmiňováno začátek je jakýsi spletitý motanec různých pojmů, které jsou poněkud matoucí. Ani gangy a jejich vnitřní boje nejsou nijak zvlášť dotažené, takže to celé tak nějak nebaví. Prvních pár kapitol jsem tedy četla snad měsíc. Ve chvíli kdy se děj přesune do Oxfordu to dostane spád a smysl a začne to bavit. A v celku to i stojí za to, takže překonejte začátek a bude to dobrý.
Nemůžu říct, že by to byl nějaký vrchol žánru a úplně si nedovedu představit, co tam v dalších šesti plánovaných knihách chtějí rozjíždět. Ale druhý díl si asi přečtu hned, abych tak nějak nevypadla z pojmů. Takže slušná trojka, mohla by být i dvojka nebýt toho utahaného začátku.

Atlantis

Kostičas má obrovské štěstí v tom, že nejsem zvyklý knihy odkládat, i přesto že mě nebaví. První kapitoly jsou totiž otřesné. Autorka na vás hází stohy pojmů, vztahů mezi sociálními třídami, různých odrůd jasnovidců a vy jen zíráte a nechápete. Co že to hlavní postava dokáže? Vidí duchy, ovládá duchy, krade duchy? Nemáte nejmenší šanci se orientovat. Pak se ale přenesete do Oxfordu a děj se smrskne a soustředí. Kostičas má také všechny neduhy začínajícího autora. Všeho musí být co nejvíce a hlavně to, co teď letí - nemrtví, duchové, mimozemšťané, upíři, vrcholem pak byli mimozemšťané upíři...
Momentálně mám dilema. Konec naladil na druhý díl, ale Kostičas není zase tak kvalitní, abych zhltnul celou sérii na posezení, a na druhou stranu, pokud budu čekat, opět se budu ztrácet v pojmech.