Kostičas

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh začíná v roce 2059. Devatenác­tiletá Paige Mahoneyová pracuje v londýnském kriminálním podsvětí, kde působí jako jakási „spojka" či „posel" – je krajinochodec, zvláštní typ jasnovidce, a díky svým schopnostem se dokáže vnořit do mysli druhých lidí. Žije v represivním režimu Scion, kde páchá velezradu už jen tím, že dýchá. Jednoho dne se její život navždy změní. Je přepadena, unesena a převezena do někdejšího Oxfordu, města, které před dvěma sty lety zmizelo z map. Tam je Paige vydána na milost a nemilost Strážci, nejkrásnější, ale zároveň nejděsivější bytosti, jakou kdy potkala… -- zdroj: www.legie.info --...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/193478/kosticas-xn0-193478.jpg 4.3972
Série:

Kostičas/Zber kostí (1.)

Orig. název:

The Bone Season (2013)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (260)

Kniha Kostičas

Přidat komentář
Purple7
18. února

Uznávám, že kdybych Kostičas četla v roce vydání, asi bych ho ocenila víc. Takhle na mě působil jako další tuctová ya fantasy/dystopie s několika klišé, které mi tentokrát vysloveně vadily. Další vyzdvihovaná série od nakladatelství Host a pro mě další zklamání!
Děj klasika - mladá holka, která zachraňuje svět a do toho tajemný nadpřirozený chlapík, tak trochu záporák. Originalita prakticky nulová. Jinak souhlasím s níže uvedenými komentáři - začátek je chaotický a dlouho jsem se v tom nemohla zorientovat. Mraky nových slov a slovník s prominutím na dvě věci.
Dala bych i 2* nebýt komediantů, na které se nějakou dobu profesně zaměřuji, a oceňuji tak, že je autorka zasadila do děje.
Jelikož jsem protrpěla horší věci, pokračování nevzdávám a snad to bude lepší, tentokrát bez složitého nasávání nových pravidel a termínů.

Siwan
10. února

Jak už bylo zmiňováno začátek je jakýsi spletitý motanec různých pojmů, které jsou poněkud matoucí. Ani gangy a jejich vnitřní boje nejsou nijak zvlášť dotažené, takže to celé tak nějak nebaví. Prvních pár kapitol jsem tedy četla snad měsíc. Ve chvíli kdy se děj přesune do Oxfordu to dostane spád a smysl a začne to bavit. A v celku to i stojí za to, takže překonejte začátek a bude to dobrý.
Nemůžu říct, že by to byl nějaký vrchol žánru a úplně si nedovedu představit, co tam v dalších šesti plánovaných knihách chtějí rozjíždět. Ale druhý díl si asi přečtu hned, abych tak nějak nevypadla z pojmů. Takže slušná trojka, mohla by být i dvojka nebýt toho utahaného začátku.

Atlantis
07. února

Kostičas má obrovské štěstí v tom, že nejsem zvyklý knihy odkládat, i přesto že mě nebaví. První kapitoly jsou totiž otřesné. Autorka na vás hází stohy pojmů, vztahů mezi sociálními třídami, různých odrůd jasnovidců a vy jen zíráte a nechápete. Co že to hlavní postava dokáže? Vidí duchy, ovládá duchy, krade duchy? Nemáte nejmenší šanci se orientovat. Pak se ale přenesete do Oxfordu a děj se smrskne a soustředí. Kostičas má také všechny neduhy začínajícího autora. Všeho musí být co nejvíce a hlavně to, co teď letí - nemrtví, duchové, mimozemšťané, upíři, vrcholem pak byli mimozemšťané upíři...
Momentálně mám dilema. Konec naladil na druhý díl, ale Kostičas není zase tak kvalitní, abych zhltnul celou sérii na posezení, a na druhou stranu, pokud budu čekat, opět se budu ztrácet v pojmech.

Chytuš
01. února

Začíná se jako fantasy antiutopie s esoterickými prvky. Začátek tedy slibný... Do toho je ovšem čtenář zavlečen k jakési kmotrovské gangsterce, včetně hantýrky, která mě neskutečně štvala, jazyk à la pražská galerka jsem prostě nečekala (kočena, tágo, raklička, harlák ...). Aby toho nebylo málo, autorka přidala do téhle divoké směsi i příchuť jakýchsi sci-fi potvor (tajemní Refájci a ještě tajemnější Emejci). Jelikož jde o YA žánr, nesmí chybět romance, pokud možno co nejvíc šokující - tentokrát to sice není úplně s upírem, ale na sosání krve také tak trochu dojde...
Suma sumárum - já, jako čistokrevný amaurotik, bez špetky alespoň těch podřadných jasnovideckých schopností, jsem z toho všeho mírně mimo... Škoda, očekávání bylo vysoké.

Atuin
12. ledna

Mě se to úžasně líbí.
Hlavně se mi líbí jak to autorka vzala tak jako bez pardónu. No řekněme to třeba takto : Jako by si sedla a než se vůbec spustila do té krajiny psaní nahlas si řekla - buď milé děti ( tj. čtenáři) těmi dveřmi dovnitř projdete a nebo ne. Kdo zůstane očumovat na prahu vůbec nic si neužije, je to čistě na vás :-)). Kniha frčí a buď tam jste a nebo jste venku, já tam jsem už podruhé před dalšími díly, no a pořád to tepe. Je to podobný zážitek jako u Harryho Pottera...( Pokud vás to chytí je to luxus) 5/5

Knihomolkajá
30.12.2018

Ze začátku jsem si myslela, že to vzdám. Nebylo to pro mě čtivé ani nějak moc zajímavé. Později to vzbudilo můj zájem a to ve chvíli, kdy přijela hlavní hrdinka do Oxfordu. Ke konci to zase ztratilo na kráse a to hlavně z důvodu lásky hlavní hrdinky k ,,záporákovi" nebo jak ho nazvat. To bylo sice jasné již od začátku, ale mně to tam opravdu vůbec nesedělo. Do takového světa láska nepatří. Konec na mě byl až moc jednoduchý a zbrklý happy end, ale budiž.
Kniha byla čtivá, zajímavá, nemohu říct, že napínavá, ale přesto mě pořád nutila se vracet, dokud nebyl konec. A to je přeci nejdůležitější. Za mě opravdu povedené a už se nemohu dočkat, až si přečtu druhý díl.
Mimochodem, mohl by mě příště někdo na ten slovníček vzadu upozornit? Na přebalu, nebo alespoň na první stránce by mělo být červenými písmeny napsané: pozor, vzadu slovníček!, aby to potom takoví, jako já, nezjistili až po dočtení. Pokud jste tak neschopní jako já, tak se budete muset celou knihou prokousat bez toho.

Percabethka
25.12.2018

Tahle knížka vypadá to začátek skvělé série!❤ Autorčin styl psaní se mi moc líbí, děj se netáhne a pořád se děje něco napínavého. Postavy jsou skvěle vykreslené a hlavně sympatické a i ten svět je úžasně promyšlený - i když je pravda, že ze začátku je docela fuška se v tom všem zorientovat :D
A pak se mi vážně líbil ten slovníček na konci - i když tam teda chybělo pár věcí, kterým jsem ze začátku nerozuměla, ale i tak! :D

markiP
25.12.2018

Skvělá!!!!

Okoslav
24.12.2018

V rámci YA rozhodně výrazně nadprůměrné. Navzdory shodným atributům s jinými zástupci žánru (výjimečně nadaná hlavní hrdinka, předvídatelná milostná linka - btw prorokuju i milostný trojúhelník) nejde o “obyčejnou další young adult”. Kniha má děj, který dává smysl, což nebývá úplně samozřejmé, systém “magie” (resp. ona to není magie, ale chápeme se) je propracovaný, a co oceňuju nejvíc, romantická linka děj pouze doplňuje, tj. děj se kolem ní netočí. Uf :-)

Velmi příjemný prolog do příběhu, který může být velký. Tak snad fakt bude :-)

petgona
18.12.2018

Po sklenenom trone dalsia YA kniha, ktora ma dostala. Vsetky tri diely som zhltla a neviem sa dockat, kedy bude dalsi.

Valentain852
10.12.2018

Tato kniha mě neuveřitelně natchla. Je to má nejoblíbenější kniha vůbec, opravdu z celého srdce doporučuji : D

BarkaS
13.11.2018

Je překvapivé, jak strašně mě to vlastně nebavilo. Vůbec jsem nechápala motivy jednotlivých postav, přestože jsem celkem pokročilý čtenář a prošla jsem si i řadou klasiků, tetralogiemi, ságami. Navíc jsem ztrácela orientaci jak v ději, tak i postavách (a bylo to asi i tím, že jsem zapomínala, co se dělo o pár stránek zpět, protože mi to trvalo celou věčnost, než jsem to přečetla).

Bookworm11
25.10.2018

Po přečtení zbývajících dílů jsem se vrátila ke Kostičasu a moc mě to bavilo, protože jsem už znala schopnosti jasnovidců a charakter všech postav. Všímala jsem si i různých dalších věcí, které jsem ze začátku nechápala.
NEVZDÁVEJTE ČTENÍ TÉTO KNIHY! :)

Francesca14
18.10.2018

Kniha mě nebavila a nepřiměla jsem se k tomu, ji dočíst. Nápad i příběh byl zajímavý a autorčin styl psaní ušel, ale zkrátka jsem nebyla vtažena do děje, hrozně jsem se ztrácela ve jménech lidí a ve schopnostech jasnovidců. Hlavní hrdinka mi moc sympatická nebyla a celé to bylo takové temné a přesto ne napínavé. Další díly zkoušet nebudu.

Dams214
08.10.2018

Jedna z najlepších fantasy knižiek, ku ktorej som sa dostala úplnou náhodou, len vďaka zaujímavému názvu. Odporúčam všetkými desiatimi. Kniha má už niekoľko pokračovaní, mladá anglická autorka ich stále píše (má ich byť 7), no bohužiaľ v slovenčine vyšla len táto prvá (našťastie tu je český preklad, prípadne originálne anglické knihy).

SeiyaOri
05.10.2018

Svět je úžasný a ze začátku i úžasně složitý. Naštěstí autorka řečené poměrně brzy vysvětluje, častu už na další straně. Škoda že vysvětlivky co jednotlivé slove znamenají jsem na konci knihy našla až opravdu po úplném přečtení, jelikož se mě nenapadlo tam podívat.

Xena011
04.10.2018

Začátek hodně náročný na porozumění světa a jednotlivých osob. Spousta neobvyklé terminologie. Trošku jsem se díky tomu ztrácela a nebavilo mě to, ale po pochopení už bylo vše dokonalé a nedalo se od děje odtrhnout. Postavy nejsou příliš charakterizované, jen typem jasnovidosti. Moc se mi líbí vykreslení snových krajin – hlavně louka plná vlčích máků Paige. Děj knihy je určitým způsobem uzavřený, je zde však plno otázek, které se snad objasní v následujících dílech. Hodně jsme si oblíbila hlavní hrdinku, protože prožívám stejné pocity, jako ona, a dokážu se s ní ztotožnit.

Bookworm11
06.09.2018

Chvíli trvalo, než se příběh rozjel, ale abychom se v tom světě dokázali zorientovat, muselo to tak být.
Stačí jen překousnout začátek a už se nebudete chtít od knihy odtrhnout.

Andy0892
14.08.2018

Vlastně ani nevím, proč dávám čtyři hvězdičky. :D Právě jsem knihu dočetla a jsem trochu rozpolcená. Do strany sto jsem vůbec nevěděla co se to tam děje, dál jsem se ztrácela ve všech podivných jménech a názvech s cílem knihu dočíst, ovšem postupem času jsem zjistila, že nečtu pro: Konečně jsem to dočetla!, ale pro: Musím vědět jak to skončí!
Ani po dočtení si nejsem jistá, o co tam vůbec šlo :D Možná jsem ji měla číst v klidu a ne v dopravním prostředku, možná na mě působí to nehorázné vedro, ať tak či tak, druhý díl si musím přečíst.

Sameva
11.08.2018

Zacatek je velmi narocny, objevuje se zde spousta jmen a cizich nazvu a je obtizne se v nich zorientovat, druha polovina knihy uz je ctivejsi a udrzuje ctenare aktivniho. Jsem zvedava, jak se bude pribeh vyvijet dal.

Micumys06
08.08.2018

Osobně musím říct že kniha se mi opravdu mega moc líbila. I když to bylo na začátku "zmatené", po chvíli jsem se už začala orientovat. Hrdinku jsem si hned oblíbila. Opravdu originální svět a naopak mi to vůbec nepřipomíná Harryho Pottera a Bradavice.....
Vůbec jsem nezaváhala dát 5 hvězdiček.

Denisa153
06.08.2018

Ze začátkou sem byla vhozena do naprosto cizího a zmateného světa a musela jsem se sama prokousat - což se celkem dalo. Co se ale nedalo byl děj, nebyl ničím originální ani nápaditý (mám zvláští schpnosti, unesli mě, musím utéct a všchny zachránit a porazit tu nepřemožitelnou bla bla bla...). Další co mi tam nesedělo byla "milostná linka". ona ho naprosto nesnáší a najednou ho miluje, nějak jsem nestihla postřehnout ten moment kdy se zamilovala. Hrdinka se mi vůbec nelíbila a nebavila mě. Ve většině případů jednala naprosto nesmyslně. Dvě hvězdičky jen za originální svět.

coffeelover2
04.08.2018

Poměrně originální svět, ale nezanechá příliš výrazný dojem. Trochu mi neseděla romantická zápletka.

Guarnere
27.07.2018

Těžko mohu knihu ohodnotit nějakým počtem hvězd, když jsem ji vlastně ani nedočetla. Ano, přiznávám se, prostě jsem to nedala. Ale snažila jsem se, vážně! Jenže to nešlo. Svět (i samotné jasnovidectví v něm) je zbytečně složitý, názvy všeho neskutečně pitomé, a to nemluvím o tom, že mě děj vůbec neoslovil. A hrdinka s ním - přišla mi nijaká a tím pádem nemám ponětí, proč bych s ní měla chtít všechno prožívat. Nakonec mi nesedla ani stylistika textu (ale to je možná překladem), no prostě... Možná tomu ještě šanci dám, ale jenom možná...

Selket
27.07.2018

Ty dvě hvězdy jsou především za svět, ve kterém se příběh odehrává, ačkoliv se na mě z knihy vylil jako kýbl se studenou vodou, ustála jsem to a dokonce se i rychle zorientovala. Pro zbytek díla mi ale zbyly jen otázky. Například: Proč se hrdince zhruba ve třetině knihy začne vytrácet IQ? (nechoď tam, tam jsou miny...tady je mrtvola! A jo, tady jsou vlastně ty miny! Nemohla jsi ho jen tak zabít, musela bys použít ten prášek...myslím, že ho nezabila ta střela, ale ten prášek...vážně? Dali mi do ruky sledovač - teď je nejlepší čas zdrhnout přímo tam, kde jsou moji kamarádi!) Proč je většina postav tak plochá a proč nad nimi ta neuvěřitelně Drsná hrdinka z londýnského podsvětí tak brečí, když je zná sotva pár minut? Proč se mnohdy na deseti stránkách objeví dvacet různých zvratů, z kterých větčina vyšumí do nicoty? A hlavně, proč se lidi, kteří mají tak dobré nápady jako je SciLo nechávají strhnout distopickými youngadult romancemi, když by mohli vymyslet něco jiného a nového? (neříkám, že nemám mezi youngadult své oblíbence, ale už jsem tím vážně přesycená) Mimochodem opět jsem četla přirovnání s Rowlingovou a Harry Pottrem - je mi jasný, že se do Prvního Šeolu jezdí vlakem, ale už si nejsem jistá tím, že by HP souhlasil s tím, že jsou to jen trochu drsnější Bradavice...

h.mose
08.07.2018

První třetina knihy je docela náročná na orientaci v neznámém prostředí, termínech a jménech. Autorka ale všechno dobře popisuje, takže se člověk rychle dostane do děje a pak už to prostě jede. Knihu jsem přečetla za jeden den. Mám všechny tři díly, ale fakt mě jímá hrůza, že těch 500 stránkových bichlí má být celkem 7 ??? Hlavně, ať to nedopadne jako s Hroby od Daryndy Jones, kdy vydavatelství po 4. knize, sérii utlo, kvůli nízkým prodejům. Podruhý už bych asi vylítla z kůže!!!

Lethania
04.07.2018

Další parádní fantasy série, která mě nadchla. Originálně zpracované postavy a jejich schopnosti, úplně nový svět, kde vládne fašismus a zajímavý příběh. Neuškodilo by ubrat trochu romantiky, ale jinak se kniha vezla na vlně napětí a akce. Doporučuji.

Hadati
02.07.2018

V Londýně budoucnosti, který má fašistické zřízení, existují tzv. vidoucí, osoby s nadpřirozenými schopnostmi, kteří zejména dokáží rozmlouvat s duchy a manipulovat s nimi. Shannonová tyto vidoucí rozdělila podle schopností do různých skupin a druhů. Praktické užití to ale moc nemá. Z Londýna se pak podíváme do utajeného Šeolu. Daleko víc mě bavil začátek v Londýně, než zbytek příběhu v Šeolu. Přestože nutná lovestory nechybí ani tady, není to tak hrozné jako v jiných Young Adult knihách. Daleko více mi přišlo nelogické chování některých postav, které se nedá omluvit ani tím, že se v některých případech jednalo o nelidi, kteří by mohli mít jiný způsob uvažování. Na další díl se už nechystám.

Pobavilo mě však dělat při čtení příměry ke světu Harryho Pottera (většina příběhu se odvíjí na pozemcích školy, kam se dá dostat prakticky jen vlakem, který jezdí z Londýna, a obyčejní „mudlové“ nemají ani potuchy, že tento svět existuje).

Tesset
15.06.2018

Naprosto parádní, skvělý nápad na příběh, sympatické a propracované postavy. Dobře se to četlo a rychle utíkalo. Miluju Strážce. Těším se, až si přečtu další díl.

Kostka_ledu
06.06.2018

Knížka je, pravda, svým způsobem specifická. Vyskytují se zde výrazy, kterým čtenář mnohdy porozumí až během čtení, což někomu může ze začátku dělat problém v orientaci. Celkově se pohybujeme v poněkud jiném světě, na který se musíme adaptovat. Příběh je jedinečný, poutavý a poměrně složitý. Když jsem Kostičas četla poprvé, na začátku jsem byla mírně zmatená, neboť částečně nastupujeme do rozjetého vlaku - příběhu, což v kombinaci se zvláštním slovníkem (na který se ale dá poměrně rychle zvyknout) může být pro nového čtenáře zpočátku hůře stravitelné. Mě osobně však Kostičas po pár stránkách chňapnul a již nepustil. Jakmile jsem se zorientovala, knížka se mi četla vyloženě sama. Po dočtení jsem se nemohla dočkat pokračování.
Rozhodně se jedná o něco nového, originálního. Osobně jsem nikdy nebyla fanynkou fantasy, ale Kostičas je pro mě příjemná výjimka, které ráda věnuji čas.