Kostičas

Příběh začíná v roce 2059. Devatenác­tiletá Paige Mahoneyová pracuje v londýnském kriminálním podsvětí, kde působí jako jakási „spojka" či „posel" – je krajinochodec, zvláštní typ jasnovidce, a díky svým schopnostem se dokáže vnořit do mysli druhých lidí. Žije v represivním režimu Scion, kde páchá velezradu už jen tím, že dýchá. Jednoho dne se její život navždy změní. Je přepadena, unesena a převezena do někdejšího Oxfordu, města, které před dvěma sty lety zmizelo z map. Tam je Paige vydána na milost a nemilost Strážci, nejkrásnější, ale zároveň nejděsivější bytosti, jakou kdy potkala… -- zdroj: www.legie.info --...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/193478/kosticas-xn0-193478.jpg 4.3904

Kostičas (1.)

Překlad:Lenka Kapsová
Vazba knihy:vázaná
ISBN:978-80-7294-902-1

Tesset

Naprosto parádní, skvělý nápad na příběh, sympatické a propracované postavy. Dobře se to četlo a rychle utíkalo. Miluju Strážce. Těším se, až si přečtu další díl.

Kostka_ledu

Knížka je, pravda, svým způsobem specifická. Vyskytují se zde výrazy, kterým čtenář mnohdy porozumí až během čtení, což někomu může ze začátku dělat problém v orientaci. Celkově se pohybujeme v poněkud jiném světě, na který se musíme adaptovat. Příběh je jedinečný, poutavý a poměrně složitý. Když jsem Kostičas četla poprvé, na začátku jsem byla mírně zmatená, neboť částečně nastupujeme do rozjetého vlaku - příběhu, což v kombinaci se zvláštním slovníkem (na který se ale dá poměrně rychle zvyknout) může být pro nového čtenáře zpočátku hůře stravitelné. Mě osobně však Kostičas po pár stránkách chňapnul a již nepustil. Jakmile jsem se zorientovala, knížka se mi četla vyloženě sama. Po dočtení jsem se nemohla dočkat pokračování.
Rozhodně se jedná o něco nového, originálního. Osobně jsem nikdy nebyla fanynkou fantasy, ale Kostičas je pro mě příjemná výjimka, které ráda věnuji čas.

jeduna

to je opravdu nesmyslne prekombinovane cekani na to, kdy se obejmou a polibi. ale nic proti tomu, taky me to v urcitym veku bavilo

Peťule159

Popravdě...ze začátku jsem se nějak nemohla vžít do příběhu...ale to mě rychle přešlo. Už se těším na další díl.

unavensluncem

Precist se dalo, ale moc me to nechytlo.
Jelikoz je to autorky prvotina (napsano v 19) - mozna dalsi knizky budou lepsi. Treba tomu dam nekdy jeste sanci.

Lenka40

Tak z této knihy jsem byla prostě unešená.Četla se sama. Příběh byl úžasný. Musím si hned pořídit Vidořád .

Halka2

Fantasy příběh, který má všechno co má mít. Doporučuji.

Sandalkar

Prijemna knizka. Najdete v ni zajimavy fantasy svet, do ktereho ovsem autorka hodi ctenate dost rychle a tim padem je zpocatku trochu obtiznejsi sev nem zorientovat a uzit si ho naplno. Hvezdicku ubiram za velmi nepropracovanou love story. Jako by ji tam autorka naroubovala navic. Presto se tesim na dalsi dil.

Silmarien

Na druhé prečítanie lepšie (prvýkrát som tomu po prečítaní dala 2* a knihy sa pomerne rýchlo zbavila). Možno som sa za tie 3-4 roky posunula, možno sa s množstvom kníh "otupili" moje nároky alebo som prístupnejšia žánru po prečítaní xy iných kníh, neviem.
Nový svet je zaujímavý, ale prvý diel v ňom necháva pomerne dosť veľký chaos. Samozrejme tu máme aj vždy prítomný syndróm jedinečnosti "vyvolenej" hlavnej hrdinky so skvelými schopnosťami, mentora, ktorý ju pošťuchne za hranice alebo na hranice vlastných možností, čím sa stane síce hrdinkou, ale zároveň prakticky každý stret končí v bezvedomí. Do toho si namiešajte zakázanú lásku a pár ďalších klišé a je to.
Ale! Tento raz mám chuť aj na pokračovanie, lebo som zvedavá, ako je svet domyslený.

polly23

Tato kniha byla mou první v tomhle ehm..světě? V tom zvláštním,tajemném,depresivním světě budouctnosti..musím uznat,že Kostičas mě téměř do poloviny moc nebavil,protože jsem se musela prokousávat dál a dál kvůli hromadě neznámých pojmů. Každopádně druhá polovina knihy mě navnadila na Vidořád. Závěr? Neurazí,ale pro mě to byl nezvyk.

silvara

Číst Kostičas je doopravdy výzvou (a přesně tak to i autorka zamýšlela). Hned ze začátku vhodí čtenáře do neznámých vod, zahrne ho tunou nicneříkajících výrazů a ... "Čtenáři, plav si!" Ale když jsem zdárně překonala prvních pár kapitol, začal se přede mnou otevírat velice zajímavý a propracovaný svět, kde není vše takové, jak se na první pohled zdá. Ano, je tam pár momentů, kdybyste hlavní hrdinku vzali po hlavě knížkou, aby si holka srovnala priority, ale i přes to je to velice dobrý začátek většího dobrodružství.

Adeline44

Tuhle knihu jsem si prostě zamilovala, i když jsem se někdy nestotožňovala s hlavní hrdinkou. Dávám pět hvězdiček..

Paklicz

Výborná kniha.

anna6486

Přečtena během jednoho dne. Jinak by si asi člověk neměl šanci zapamatovat všechny informace o tomto světe :) Ale kniha se mi líbila, po začtení začnou informace dávat smysl a je to docela jízda :)

OndřejMergl

Knihu jsem na první půjčení zavřel po úvodních kapitolách, zasypaný ve složitém novém světě kupou neznámých termínů. V mezičase jsem ovšem přelouskal Havraní kruhy, po kterých se mi na druhé půjčení zdál Kostičas jako velice jednoduché čtení.

Především prostředek knihy mě velice zaujal, avšak závěrečné vyvrcholení mi přišlo poměrně slabé, téměř až neuctivé vzhledem k předchozímu ději. Přesto konec neodradil od čtení dalších dílů.

_Peprmintka_

Kostičas mi ve výsledku dal něco úplně jiného, než jsem od něj očekávala. Kdo ví proč, z nějakého důvodu jsem čekala jakýsi paranormální steampunk z londýnského podsvětí. Fantastika s prvky dystopie mi celkem vyrazila dech, zklamaná jsem ale rozhodně nebyla. Kostičas je jedna z těch mála sérií, u které mi netrhá žíly, že je sérií a naopak jsem zvědavá, co autorka v dalších dílech předvede. Ač vidím lehké náznaky inspirace současným fenoménem dystopií, nemohu si vybavit nic podobného a přijít dnes s něčím novým je sakra těžké. Už dlouho jsem nečetla knihu s tak komplexním a propracovaných světem, který přímo srší kdejakými možnostmi, jak své příběhy rozvíjet. Jsem nadšená (dokonce mě zde netrápil ani milostný trojúhelník), jsem natěšená na pokračovaní a nejradší bych usínala s knihou pod polštářem (kdyby to nebyla takový bichle), aby se mi o ní zdálo. Nechtěla jsem odložit a nechtěla jsem dočíst.

Roxik

Tak tahle kniha mě celkem dostala, ze začátku jsem měla problém se zorientovat ve světě ve kterém Paige žije, chvilku mi trvalo pochopit Scion, Vidopány a její dar ale jakmile jsem se do toho dostala už to svištělo.Zamilovala jsem si nejen Paige a Strážce ale i její přátele. Musim uznat, že mě asi nejvíc bavilo když byla Paige se strážcem a jak se to mezi nimi vyvíjelo a také celá situace okolo Nicka. Víc mě bavila přítomnost než minulost ale to prostě do té knihy patří, především jsem byla celou dobu napnutá jestli se vůbec Paige podaří uprchnout. Je to originální a neotřelý příběh, který v dnešní době fantasy je vzácnost.

Majdule
26.12.2017

Zpočátku mi příběh trochu drhnul. Paige byla až příliš razantní, stále v opozici a přitom zcela v područí svého světa. Její zajetí, násilí, které je nezbytnou součástí autorčina světa, určitá neosobnost, to vše mě vzdalovalo. Pak ovšem příběh najel na klasičtější vzorec YA, byť dobře maskovaný, a už mě měla.
Tajemný strážce, osobnost Paige, která najednou dává smysl, její rozvíjející se schopnosti, to vše mě bavilo až uchvátilo.
Autorka přitom netlačí na pilu. Navíc svět, který stvořila, působí velmi promyšleně. Líbí se mi i péče, kterou věnovala pojmosloví. Slibný začátek.

hanpari
15.12.2017

Netradiční urban fantasy. Pokud stejně jako moje maličkost bloudíváte knihovnou a nemůžete si vybrat, pak Kostičas vám může zachránit pár večerů. Jde o dílko solidní, které by v ideálním světě patřilo k průměru, ale protože toto není ideální svět a knihovna je plná titulů, které se hodí leda k podložení stolu, dávám 4 hvězdy.

Mimochodem, pochvala za překlad. Člověk ocení, že se překladatel/překladatelka snaží převést původní anglické novotvary do češtiny. Už jen za tu snahu díky.

A také jsem si vzpomněl, co mi Kostičas připomínal. Sandersonova Mistborna. Ano, ano, to bude ono. Ovšem, kvalita překladů se zde liší. Jen idiot může do češtiny přeložit "Final empire" jako "Finální říše".

terinkha
11.12.2017

Hned na začátek se asi hodí říct, že já nikdy nebyla fantasy holka (ale odkojenec Agathy Christie), navíc už mi dávno není -náct, ale Kostičas mě teda sakra vtáhnul do děje! Na začátku jsem měla trochu problém se všema novejma pojmama, ale pak to šlo ráz na ráz a měla jsem husinu, kdykoliv se Paige a Strážce ocitli v jedný místnosti :-) Líbí se mi propracovanost knihy, vykreslení jednotlivých postav, malé příběhy hlavních hrdinů, prostě všechno!

Eeli
04.12.2017

S ohledem na žánr se to přečíst nechá, nápad se cení, ale je to taková blbina. Je třeba si zvyknout na uvedené pojmy, aby se čtenář zorientoval, pak je kniha poměrně čtivá, ale tak nějak chaotická, takže se lze v ději snadno ztratit. Závěr nic moc, ale budiž...

Luce20
02.12.2017

Tahle kniha mě moc nelákala, když mi ji kamarádka asi před dvěma lety doporučila. Avšak včera když jsem pročesávala databázi knih skrz naskrz jsem na ni znovu narazila. Teď už mě anotace zaujala více a říkala jsem si, že za zkoušku nic nedám a při nejhorším ji prostě ze čtečky odstraním.
Ze začátku jsem z celého příběhu byla celá taková zmatená. Nevěděla jsem co je co a co se vlastně děje, a dokonce jsem se rozčilovala proč to ta spisovatelka tam nevysvětlí. Každopádně četla jsem a pochvilce mě to víc chytlo a já nemohla přestat. Příběh je opravdu dobře promyšlený a má něco do sebe. Takže vřele doporučuji.
Teď bych si ráda přečetla Vidořád......nevíte prosím někdo kde ho stáhnu?? Díky :)

svoboanna
20.11.2017

Fantasy žánr je pro mě celkem nový. Dovolím si říct, že myšlenka řádů jasnovidectví je originální. Nechybí nebezpečné tajemné rasy a tvrdý režim. Série by měla mít sedm dílů, přesto si ty následující ráda přečtu.

Lily-fairy
12.11.2017

(Spoilery?)
Originální, čtivý příběh, který ale má svoje chyby.
Místy byl svět nepochopitelný, autorka nás do něho hodila bez sebemenšího úvodu.
Někdy mě Page vyloženě štvala a že nezáchránila Seba jsem jí doteďka neodpustila.
Ale největší vadou na kráse byla přemíra akce. Celou dobu jsem čekala na romanci, která by to alespoň trochu odlechčila, ale to se nestalo.
A nakonec, místy to bylo jako lékařská zpráva hlavní hrdinky.

ejwa1937
09.11.2017

Měla jsem trošku slabší rozjezd a málem jsem ji odložila, ale nakonec mě děj strhl a na to, že scifi skoro nečtu, mě kniha nadchla. Trochu mě rozčilovala ta až moc revoltujici povaha hlavní hrdinky, ale konec, který vlastně není konec, mě směřuje na druhý díl a s malou pauzou se na něj budu těšit.

EngliTer
29.10.2017

Mě se to líbilo, i když mi to chvíli přišlo slabě chaotické, jakoby autorka měla nepořádek ve vlastních myšlenkách. A na mě až moc zvláštních výrazů. Sice chválím slovník výrazů na konci knihy, ale bohužel pro ty, kteří mají knihu v e-booku a musejí složitě překlikávat na konec knihy a pak hledat, kde skončili (můj případ). Jinak hodnotím knihu pozitivně, uvidíme, jaký bude druhý díl :)

Fenris
21.10.2017

Na začátku knihy jsem byla unesená a trochu zmatená. Autorka nás vhodila do světa bez nějakého většího úvodu, což teď popravdě považuji za velice zábavné, jelikož nás to nabuzovalo číst dál, abychom se o tomhle světě dovědili další a další věci.
Nebyla tam ani nuda. Jiní to mohou považovat za překombinovanost, ale kdyby tam byly jen z dlouhavé pasáže, kde se vlastně nic neděje, nebyla by tam žádná interakce, tak bych s knihou i možná sekla. Ale to už je otázka vkusu čtenáře.
Kniha se mi velice líbila, ovšem jako každý rejpal, i já jsem si našla několik pasážích, které tam byly jen kvůli tomu, aby se kniha táhla přes 400 stran. Dle mého názoru by se ta kniha obešla bez dobrých 100 stran a stejně by to neztratilo na velice dobrém dílu. Za to musela jít jedna hvězda dolů.
Občas mě tam štvala hlavní postava, ale i v reálném světě není nikdo perfektní.
Suma sumárum, jsem s knihou velice spokojena, jako prvotina je to vydařané a
já se jdu hned vrhnout na další díl, který na mě už čeká v posteli. :D

temuchin
10.10.2017

Hvězda dolů za tu lovestory. Ta mě fakt naštvala, rušivý element na jinak pěkně vymyšleném fantasy světě.

Pasadenka
25.09.2017

Zajímavý nástin fantaskního, paralelního světa, ve kterém je spousta, ale opravdová spousta všehochuti. Sam, jakožto mladá absolventka anglické literatury se snaží zpeněžit, jistě drahou, školu. Alespoň v to věřím. :) Narážky na podobnost se sérií HP se sice mohou jevit jako opodstatněné, leč styl psaní a charisma postav je tatam.

Není to moc dobrá knížka, a to v zásadě jen z jednoho důvodu. Je překombinovaná. Nechápejte mě špatně, nenarážím na domnělou složitost vyvírající z velkého množství fantasijních prvků. Jde o to, že je toho příliš na příliš malém prostoru. Pořád se něco děje, pořád vycházejí najevo nové skutečnosti, interakce postav, závoj tajemství. Na mě to moc nezafungovalo. Taky po naší české Naslouchačce je to opravdu nesnesitelně nekonzistentní dílo.

Jaderný příběh spočívá v docela zaručené zápletce. Mladá, výjimečná dívka je vyrvaná ze svého mizerného, no pořád jejího, života, aby se dostala do cizího prostředí, kde se ji ujme tajemný krasavec. Ona se brání, on se ji snaží uchlácholit. Ona zjistí, o co vlastně jde (jak svět funguje), sblíží se se svým „věznitelem“ a sehraje důležitou roli v „revoluci“. Nezní to jak Hladové hry? :D Malinko ano. Nebo Naslouchač? Taky, že? :P Jen škádlím, já vím, že motivy se pořád opakují a záleží na jejich zpracování. A tohle zpracování mě osobně nesedlo. Kdyby Sam místo špikování zvolnila a rozpracovala, klidně i složitější obrazy, bylo by to super. Ale vysypat granko na stůl, lapat jej jazykem a zapíjet mlékem je sice hodně neotřelí způsob jeho konzumace, ale naprosto neefektivní. Jako tato knížka. Nuda.

Annieren
25.09.2017

Začalo to pro mě strašně zajímavě. Myslela jsem, že to povede k nějakému cyberpunku s fantasy prvky, až mi to připomínalo Observera. Pak... to celé šlo, takříkajíc, do kelu.

Chápu, proč by se to mohlo někomu líbit, ale pro mě to ve finále nebylo nic moc inovativního, třebaže ten fiktivní svět z počátku vypadal velmi slibně.