Kostičas

Kostičas https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193478/bmid_kosticas-xn0-193478.jpg 4 1347 337

Kostičas série

Příběh začíná v roce 2059. Devatenác­tiletá Paige Mahoneyová pracuje v londýnském kriminálním podsvětí, kde působí jako jakási „spojka" či „posel" – je krajinochodec, zvláštní typ jasnovidce, a díky svým schopnostem se dokáže vnořit do mysli druhých lidí. Žije v represivním režimu Scion, kde páchá velezradu už jen tím, že dýchá. Jednoho dne se její život navždy změní. Je přepadena, unesena a převezena do někdejšího Oxfordu, města, které před dvěma sty lety zmizelo z map. Tam je Paige vydána na milost a nemilost Strážci, nejkrásnější, ale zároveň nejděsivější bytosti, jakou kdy potkala…... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Host

The Bone Season , 2013

jjanca
25.12.2021 4 z 5

Nebolo úplne jednoduché sa do príbehu dostať. Autorka vás nešetrí a svet vám predstaví tak rýchlo, že sa po chvíli začnete strácať vo všetkých tých kohortách a rádoch jasnovidnosti. Pár krát mi napadlo, že knižku odložím, ale stále som si hovorila, že predsa nemôže mať také vysoké hodnotenie bez dôvodu. A potom to prišlo. Na scéne sa objavili Refájci, Strážca a ja som len pretáčala jednu stránku za druhou a čítala dlho do noci. Teším sa na ďalší diel a som zvedavá kam osud zavedie Paige a Strážcu.
Tú jednu hviezdičku strhávam kvôli tomu, že mi trvalo vyše 100 strán, kým som sa začítala.

Parwana
08.08.2021 4 z 5

Na knihu jsem se těšila delší dobu, a byl to moc příjemný mix dystopie, dramatu a sci-fi. Ze začátku měla sice tužší rozjezd, ale stálo to za to. Hlavní hrdinku jsem si hned zamilovala a už se těším na další díl.

Julinka679
07.06.2021 5 z 5

"Ty jsi vážně naivka. Pohleďte na ty její lampy plné slziček. Zvedni hlavu, ó má krasavice! Co čekáš? Soucit? Pochopení? Kdepak, toho se od něj nedočkáš, stejně jako ses ho nedočkala ode mě. Svět jsou jedna velká jatka, moje drahá kočenko. Zvedni bouchačky, na nic nečekej. Nandej mu to."

Tento úryvek z prvního dílu podle mě naprosto popisuje celou knihu. Ne, že by Paige byla bůhvíjaká naivní blbka ale tím, že se v knížce nikdo s nikým nemazlí a dává to téměř každému sežrat je jistota a nemůžete dělat nic jiného než to světu nandat.

Za mě je to rozhodně knížka dle mého gusta, fantasy miluju a tohle obzvlášť! Brala bych další knihy jelikož jsem četla, že by se údajně mělo jednat o sérii se 7 díly, takže prosím na kolenou aby další díly vyšly protože tohle je dokonalé fantasy!

Knížku naprosto doporučuji a dávám právoplatných 5*! :-)

Nikusha
18.04.2021 1 z 5

Zmatek nad zmatek. Asi jsem i přejezená těmi příběhy mladých drzých hrdinů. Navíc mě děj nijak extra nezaujal, nápad možná dobrý, ale přišlo mi to takové nezáživné. Fantasy asi na chvíli odložím.

Jeb
25.03.2021 5 z 5

Musím se přiznat, že jsem se knihy trošku obávala a zpočátku jsem se do ní musela docela nutit. Jakmile jsem se ale prokousala poněkud chaotickým začátkem, tak jsem si ji zamilovala! Zbožňuju ten svět, postavy i celou zápletku. Mám za sebou i další dva díly a musím říct, že mé nadšení nijak neopadává. S klidným srdcem můžu Kostičas vřele doporučit!

Paris131
02.03.2021 5 z 5

Dlouho jsem se téhle knize vyhýbala... V domnění, že to bude nějaká sladkobolná blbost s typickým scénářem pro tuto kategorii. Jak jsem k tomu přistupovala skepticky, tak mě kniha mile překvapila! Jakože ten svět mi až tak originální nepřišel, ale kdo se alespoň trochu zajímá o esoteriku, tak tohle všechno zná. :D Ale ten příběh byl prostě boží. Skvěle vymyšlená zápletka a postavy! Nebylo to žádné plytké vyprávění, ale ta kniha prostě měla děj. Děj o něčem! Děj, který vám nedá spát. Žádná hluchá místa, pořád mě to nutilo číst dál a dál. Jak jsem se bála, že tam bude moc lásky, tak vlastně vůbec... Je tam sice taková linka, ale láska je tady spíše v pozadí. Za mě skvělý příběh a skvělí záporáci. Každá postava zkrátka měla něco do sebe... A hrdinku jsem si hned oblíbila, přesně můj šálek čaje! Prosím, ať už autorka konečně dopíše celou sérií!

josef4551
24.01.2021 5 z 5

Dlouho jsem nečetl něco tak originálního. Samantha Shannon nám předvádí, že i začínající autorka může překvapit. Kostičas je drsný, zajímavý a rozhodně stojí za pozornost. Jsem moc zvědavý, kam bude příběh směřovat v dalších dílech a jestli si udrží stejnou kvalitu, jakou nám přinesl první díl.

nefernefer
09.01.2021 4 z 5

Přijít v žánru městské fantasy s něčím novým je těžké. Magie v různých podobách je všude plno. Takže oceňuji nápad využít tentokrát něco, s čím se každý z nás může setkat i ve skutečnosti a co je součástí i našeho reálného světa (ať už v to věříme či ne). Jasnovidectví, věštění z karet či výklad snů a jiné podobné praktiky. Fenomén, který je starý jako lidstvo samo, autorka rozpracovala, naroubovala na skutečnou historii a tu si upravila k obrazu svému, takže vytvořila nový svět, který by mohl vzniknout, kdyby se tyto schopnosti, řekněme, „přemnožily“. Jediné, co mi na tom všem vadilo, byla zbytečná složitost, jež neměla vůbec žádné opodstatnění. Už to, že se čtenář musí orientovat v množství názvů označujících jednotlivé druhy vidoucích podle druhu jejich schopností a zvyknout si na spoustu nových výrazů z jejich slangu, naprosto stačí. Rozdělení Londýna na kohorty, sektory a já nevím co ještě (pro děj samotný úplně zbytečné), čtenáři jenom ztěžuje orientaci a mě to otravovalo natolik, že v hodnocení strhávám jednu hvězdu.

Witness
04.01.2021 3 z 5

Asi nebyl nejlepší nápad začínat tuto sérii hned po dočtení Dvoru trní a růží. Maasová dokáže popsat fantastický svět s takovou lehkostí, že při četbě Kostičasu jsem měl velké problémy se do světa zapojit. Spousta názvosloví během krátké chvíle zapříčiňují, že ještě ke konci knihy si nejste jisti, co který jasnovidec vlastně dělá. Nápad ovšem nebyl nejhorší, asi jsem spíš teď zmlsaný příběhy Maasové a tak si dám před druhým dílem pauzu. Někdy v budoucnu se k tomu jistě vrátím. Za mě max. 3*

Kaya77911
16.12.2020 2 z 5

No... co si budem - vysloveně zklamaná jsem nebyla, ale čekala jsem o dost víc... Svět jsem měla fakt problém pochopit a celkově jsem se ztrácela jak v ději tak v postavách... Bylo to zmatené a nezáživné.

ElisonAmy
12.11.2020 5 z 5

To bylo boží! Tahle věta úplně vystihuje, jak moc se mi ta kniha líbila. Já od ní totiž nic neočekávala, ale dost mě překvapila. Celá kniha mě ohromně bavila, nemám téměř co vytknout.

SaraArang
09.11.2020 5 z 5

Zpočátku jsem tomu nedávala moc naděje, představovala jsem si klasickou YA a ona i vlastně taková byla, jenže... Zatímco jsem čekala něco přeslazeného, dočkala jsem se napínavého příběhu, kde se milostná linka řeší spíše okrajově. Co se týče světa, ten nebyl až tak originální, přišlo mi, že si autorka vzala spousty inspirace z ezoteriky, ale tak to napasovala do příběhu, že to tam dobře sedlo. Je na tom vidět, že je to prvotina, ale jen v tom smyslu, jak se tam toho autorka snaží natřískat co nejvíc a čtenář se v tom zprvu ztrácí. Ovšem, knize to na napětí neubírá. Hrozně moc se mi líbil ten příběh, opravdu dobře napsaná zápletka, která je obrovským tahounem celé knihy. Skvělá a sympatická hrdinka. Autorka rozhodně umí psát a já si s radostí přečtu další díly!

Alnima
06.11.2020 4 z 5

Pěkná kniha, zajímavý příběh, nicméně, něco mi tam prostě chybělo. Z toho důvodu dávám pouze 4*.

hanzmb
13.10.2020 2 z 5

Měl jsem strach z věku hrdinky, ale téma mě lákalo. Nakonec toho YA tam zas tak tolik není. Jinak ale autorka dokázala zcela pohřbít zajímavý nápad. Jedná se jen o skládání jednotlivých obrazů bez jakékoliv logické návaznosti. Za celou dobu se nedozvíte prakticky nic z historie, o pořádném popisu kategorií výjimečných jedinců nemluvě. Hrdinka v jednom okamžiku umírá, aby vzápětí dokázala odrazit útok všemocné prakticky nesmrtelné bytosti. To co vydrží by zabilo i Conana.

nikiss76
12.10.2020 3 z 5

(SPOILER) Zajímavý příběh, podle mne jen špatně uchopený. Všechny ty pojmy a zvláštní nadání postav způsobily spoustu chaosu a člověk než se celkem rozientuje je za půlkou knihy a říká si proč. Proč ty navrátí do minulosti, kde bylo vysvětleno víc byly až tak pozdě, proč toho autorka nevysvětlila více na začátku. Trochu mne mrzela i ta romantická část, která se odehrála vlastně až s posledními stránkami a nic velkolepého. Dám šanci i dalšímu dílů a uvidím, snad překvapí.

Simik16
02.10.2020 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Vřele doporučuji, děj mě vtáhl, přišlo mi to chvílemi až příliž realistické. Těším se na další díl.
Jediné mínus je stále odkládající se vydání dalších dílů :(

zaandulee
20.09.2020 4 z 5

Do této série se musíte pustit s tím, že se budete na začátku hodně soustředit, abyste pochytily slangové výrazy a jejich definice. Dělalo mi to trochu problém, i když na konci knihy je celý slovník s vysvětlivkami, nechtělo se mi pořád otáčet stránky, tak jsem to překousla.

V průběhu si na všechno ale zvyknete. Má to opravdu nápaditý příběh, který mě nadchl, jak bylo vše skvěle vymyšleno a propracováno. Neřekla bych, že jsem si nějakou postavu úplně zamilovala, ale pokud ano, tak je to Strážce. ♥ Hl. hrdinka není nějaký zázrak, ale ani není nijak nesympatická.

Přečetla jsem 1. a 2. díl a teď si dávám chvíli pauzu, protože vím, že se v dalším díle bude muset vyřešit spoustu problémů, takže to nebude nijak moc oddechové čtení. SPOILER: Ráda bych se dočkala více momentů se Strážcem a ještě lépe, aby se nějak vyřešil jeho "vztah" s Paige.

Knihu hodnotím kladně, stojí za přečtení, velmi zajímavý děj.

Atropa
01.08.2020 4 z 5

Opravdová oddechovka, čte se svižně, spousta zajímavých nápadů, ale nemůžu se zatím zbavit dojmu jistého chaosu nebo afektovanosti z přehršle divnoslov, které se tváří jako slang, který mi ale dost často přijde nepřirozený. Možná že by vše v originále vyznělo lépe, ale takhle to vypadá, že autorka tlačí na pilu, aby všechno bylo ještě originálnější než originální. Postavy se zatím jeví dost černobíle, ale třeba ještě překvapí. I přes všechny mé výtky si pokračování ráda přečtu a jsem moc zvědavá, jestli se příběh vyvine podle stereotypů nebo to bude něco geniálního :)

AryaQueen
15.07.2020 4 z 5

Za mě super kniha! Zpočátku spousta novych výrazů, ale bez toho se nový svět asi vymyslet nedá. Vtáhlo me to do děje a vyplivlo až na konci. Těším se na další díly.

RanMori
28.04.2020 odpad!

Pokud někdo rád ezo-eko vlnu, tak si tuhle knížku opravdu užije, protože to do něj bude ládováno plnými hrstmi. Za mě ale ten svět prostě nedává smysl, sorry, ale fakt ne. Postavy se chovají nesmyslně, občas předvídatelně a nezajímavě. Autorka sice umí psát relativně čtivě, takže i přesto všechno se stránky čtou docela rychle, nicméně i tak jsem to někde kolem půlky dropla - ty do očí bijící a prvoplánově nastavené nesmysly jsem už prostě nedávala.