Kosmonaut z Čech

Kosmonaut z Čech https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/341712/bmid_kosmounaut-z-cech-d61-341712.jpg 3 726 198

Jakub Procházka jako malý chlapec osiřel a vyrůstal na venkově u prarodičů. Jeho dětské sny o hrdinství se zcela nečekaně naplnily, když byl vyvolen jako muž, který bude tvořit jednočlennou posádku rakety, již vyšle na nebezpečnou misi k Venuši nevelká země uprostřed Evropy. Ale jak se Jakub noří do hlubin neprozkoumaného vesmíru, postupně ztrácí kontakt se svou ženou Lenkou, kterou opustil na Zemi, a až příliš pozdě mu začne docházet, že její lásku obětoval své vlastní ambici. Osamělý v nesmírnosti kosmu pohlíží Jakub na řadu věcí jinak než dřív, až se v raketě jako jeho nepravděpodobný společník objeví (snad jen imaginární) mimozemský pavouk. Zatímco spolu vedou filosofické debaty o povaze lásky, života a smrti, ale také lahodné chuti špeku, vytvoří se mezi nimi silné emocionální pouto. Bude to ale stačit, až se Jakub dostane do střetu s utajenými ruskými rivaly ve vesmírném závodu na cestě k Venuši? Podaří se mu vrátit zpátky na Zem, aby dostal druhou šanci a zkusil si znovu získat Lenčinu lásku? Kosmonaut z Čech je hluboce originální kniha, plná lidské vřelosti a humoru. Čtivý a napínavý příběh skýtá řadu překvapení a zvratů. A kdo se spolu s ním vydá na cestu do hlubin kosmonautovy duše, možná se ani nebude chtít vracet. Jaroslav Kalfař v patnácti letech emigroval do USA, nyní se díky knize, která patří mezi nejočekávanější události letošního roku, do Česka vrací.... celý text

Romány Literatura česká
Vydáno: , Plus

Spaceman of Bohemia , 2017

Gaudericus
03.03.2019 2 z 5

Audio zpracování výborné, čtený text bohužel slabý. Na můj vkus příliš mnoho prázdného filozofování.

Aqua-bella
24.01.2019 3 z 5

Kniha byla úplně jiná, než jsem čekala. Dle minirecenzí na obálce jsem soudila, že kniha bude spíše humorná. No... mně taková nepřipadala, což rozhodně nemyslím jako negativum. Příběh je napsán s lehkostí, sem tam se nějaký vtip objeví, první cca polovina (kdy je Jakub ve vesmíru) má spád a bavila mě. Bohužel od doby, kdy se Jakub vrací na Zem mi přišlo, že příběh ztrácel na lehkosti a spádu, místy jsem se do čtení musela nutit.
Rozhodně hodnotím pozitivně námět knihy, potom i prolínání minulosti a současnosti. Právě náhledy do minulosti dělají z knihy trochu vážnější čtení a nutí čtenáře se nad spoustou věcí zamyslet. Postava Hanuše byla skvělá. Ale celkově se jedná o lepší průměr.

josefina_silena
01.01.2019 3 z 5

Líbilo se mi zasazení příběhu v Čechách. Celkově se mi kniha četla dobře. Znovu bych se k ní asi nevrátila, ale jsem ráda, že jsem ji přečetla. Kdyby ovšem skončila někde kousek za půlkou, byla bych asi s příběhem spokojenejší.

kuruteku
01.01.2019 4 z 5

Zvláštní. Ani scifi, ani lovestory, ani vyrovnání s minulostí, ale od všeho trošku. Trošku A. C. Clarke říznutý J. Hájíčkem. A přitom pro mne to drží pohromadě. Typicky česky "nanicovaté", ale to už tak je. SPOILER: Ten Hus s alternativním rozuzlením do příběhu patří, stejně jako pojmenování mimozemšťana Hanušem, který postavil světové dílo, aby se ho pokusil zastavit. A - bohužel - i ta záchrana ruskou lodí.
Jak nám svět může porozumět, když my sami sobě nerozumíme.

druzickaster
19.12.2018 5 z 5

Díky akci a "našušněných" kreditů jsme knihu pořídil jako ebook u nejmenovanéh prodejce erading.cz za rozumnou cenu.
Uff kde začít, kniha jako celek je super, vesmírná odysea není tou hlavní stěžejní myšlenkou a to je dobře. V knihze jsou krásné myšlenky, je tam troška toho patlání v lejnu naší historie, ano v té , kterou jsme si většina prošli a prožili. Jsou tam křivdy a nespravedlnosti, láska a nenávist. To vše se mi líbilo a musím uznat, že mě to i zasáhlo a donutilo přemýšlet o světe a lidech a o tom nečernobílém světě. Jediné co mi přišlo přes čáru je osud posádky se kterou se Jakub vrátil. To jako opravdu? Mno nechci prozrazovat děj, ale osobně tuto epizodu považuju za nepěknou akčně-komerční kaňku hodnou béčkovému filmu z Hollywoodu, na jinak velmi slibném díle. Ubírám za to půl hvězdy a protože to nejde dám 5, ale...

Janadvorackova
14.12.2018 5 z 5

Výborně jsem se bavila. Poslouchala jsem audio.
Někde se psalo, že kniha má "cosi" společného s "Marťanem." No, tak má. Málo, ale něco tam je - styl podání dramatických věcí. Je to prostě místy vtipné i ve chvíli, kdy by se čtenář vůbec neměl smát. Jenomže se nedá nic dělat, smích se dostaví.

Vůbec se nebojte se do knihy pustit, protože proč by Čech, žejo, nemohl letět do vesmíru :)?

Prolínají se dvě linky: současná, kdy je hrdina v kosmu a zkoumá, což vůbec není nuda, naopak.
A minulost jeho rodiny vztahující se k období před a po Sametové revoluci, což také není nuda.
Takže ve výsledku super počin.

Allla9
02.12.2018 5 z 5

Mě se knížka moc hezky četla a líbila se mi.

anna0480
22.11.2018 5 z 5

Kosmonaut z Čech, to pro mě bylo moc příjemný čtení. Líbily se mi odkazy na (nejen) českou historii a zajímavosti o naší zemi. Navíc to bylo i vtipné - už to, že samotný kosmonaut Jakub Procházka startoval se svou lodí z brambořiště za Petřínem mi přišlo mile úsměvné. Mimozemský pavouk Hanuš, tajně ujídající po nocích Nutellu, to už jen završil. Kniha je neuvěřitelně čtivá, jazyk jednoduchý a zároveň schopný popsat vše do detailu. Vyskytuje se zde motiv samoty a odcizení od společnosti, trochu připomínající Kafku. Líbilo se mi i popsání Jakubova vztahu s jeho Lenkou, které je vlastně protkáno celým příběhem. Některé pasáže jsem si s chutí četla znovu a některé stránky si i označila, abych se k nim později mohla vrátit. Hlavně část, kde Jakub přemýšlí o naší konzumní společnosti, která se pořád jen za něčím žene a (marně?) se snaží ovládnout chaos, do kterého jsme všichni vrženi.
Na konci do sebe všechno zapadne a při posledních větách jsem měla doslova husí kůži. Krása!

kokodaros
25.10.2018 3 z 5

Jsem rád, že jsem si čtení Kosmonauta nekazil tím, že bych si nejdřív přečetl recenze a komentáře. Je to totiž umně napsaná a velmi čtivá kniha. Zato po jejím dočtení jsem se musel hned podívat, zda to, co si myslím, vnímají i ostatní čtenáři. Jak kdo.

Líbí se mi ten marketingový příběh, že Čech žijící v USA s vlasteneckým pohnutím napíše knížku, kterou náš národ zviditelní, „prodá“. Proč ne. Věřím mu ten sentiment vykrystalizovaný dlouhým odloučením od domoviny a podpořený americkým sklonem k patosu. Dokud se Jakub vzdaluje Zemi, bral jsem to za nadsázku, Čechům tolik vlastní ironické shazování sebe sama a národní hrdost řezanou malomyslností. Autorova fantazie je podmanivá a vlastní příběh i různé vsuvky jsou chytře vystavěny a propojeny. Kalfař ve svém díle vědomě pracuje s kýčem, a to tím více, čím bližší je závěr knihy. Vlastně všechny historické momenty jsou učivem ze základky, národními mýty a tedy i kýčem. Na českého čtenáře musí kýčovitě působit i obrazy českých měst a venkovského života. To balancování na hraně mezi uměním a kýčem mně zpočátku přišlo sympatické a ladící se záměrem získat si zámořské čtenáře. Ovšem druhá polovina knihy bohužel potvrzuje spíše druhou možnost, k tomu přibývá autorovy ledabylosti (věcné a logické chyby), schematičnost a zplošťování.

Ne, mně nevadilo, jak je příběh vystavěný, líbí se mi i závěrečné rozuzlení, nebo spíš vyvanutí. Velmi autenticky na mě působily pasáže vzpomínající na vztah s dědečkem, dětství i láska k Lence. Román lze doporučit jako hezké čtení. Celkový dojem ovšem kazí, že celá kniha působí příliš vykonstruovaně, jakoby placená z grantu „Welcome to Czechia“. Než aby autor někde pořádně řízl do živého, raději zůstane na povrchu nebo vystřídá obrazy. Z mnoha stránek vykukuje podlehnutí autorskému pokušení: „To se bude líbit, to tam dám.“

Je to tak na 3,5*

Chajda69
24.10.2018 4 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy 2018.

Jmenuji se Jakub Procházka a moje manželka je Lenka. No, nevím, ale snad se Kalfař u nás doma neinspiroval a snad jsou ta jména to jediné, co máme společné.

Až mě zarazilo, jak moc jsem se (a znovu doufám, že jen kvůli shodě jmen) dokázal s Jakubem identifikovat. Vývoj jeho manželství by se dal snad po kunderovsku označit jako nesnesitelně lehký, s vidinou nelehkého konce. To, jak se v tomto ohledu nakonec vše vyvinulo, mi přišlo zcela logickým a velmi emotivním vyústěním.

Kosmická část příběhu byla poutavá a zábavná, ubíhala rychle. Uznávám, že symboliku jsem v jistých ohledech nechápal (např. gorompedi), jinak jsem ale byl nadšený z jemných náznaků a narážek, mimo jiné i na českou historii. Mimozemská inteligence jako něco, co člověk nedokáže pochopit a vymyslí si Boha. Setkání s "okupanty", konfrontace s Jakubovou minulostí a metafora s Háchou stojícím v Berlíně na koberci... perfektní. V některých ohledech jsem se až tetelil blahem.

Závěr knihy s promítnutím politiky a těžkých životních rozhodnutí už jen korunoval vskutku zajímavý, zábavný a čtivý příběh hodný zamyšlení, který jsem po celou dobu se svým jmenovcem intenzivně sdílel.

ajikkk
08.10.2018 3 z 5

Hrozně moc jsem se na tuhle knížku těšila. A asi jsem měla jiná očekávání, proto jí dávám, snad ne neprávem, 3*. Věřím, že pro Američany je vyobrazení Prahy po pádu komunismu magické a exotické. I samotný příběh je roztomilý a autorovi se podařilo mě dojmout a cítit smutek společně s kosmonautem. Ale něco mi tak chybělo. Respektive, asi by ani nechybělo, kdyby nebyl srovnáván s největšími českými spisovateli.
V recenzích se mnohokrát objevilo spojení s Hrabalem, Kafkou, ale vůbec nevím proč. To, že oba autory v knížce jen tak pro nic za nic 1-2x zmínil? To je opravdu málo.
Kalfař je bezpochyby velmi inteligentní a nadaný spisovatel a věřím, že napíše ještě několik hezkých knih. Ale prosím, ať se to obejde bez přehnaných chvalozpěvů, které vůbec neodrážejí reálný výsledek.

janyska13
03.10.2018 5 z 5

Boží kniha. Nevím jak to dobře popsat. Prostě jen: vesmír, Hanuš, láska, minulost. A všechno tohle dohromady v Kosmonautovi z Čech. :)

lilyjane2
19.09.2018 3 z 5

Na to, jaké měla kniha nadšené ohlasy a recenze (a tedy u mě velké očekávání), to bylo překvapivě slabé. Až skoro naivní, dalo by se říci. Napsáno zručně, ale příběh ničím nezaujme a omílá už stokrát čtené (lehce novým pohledem, samozřejmě, ale nic nového nepřináší). Srovnání s Hrabalem či Kafkou, kterých se dopustili někteří recenzenti, naproto nechápu.

kusma
13.09.2018 3 z 5

Kniha je bezesporu čtivě napsaná. Líbila se mi zejména první část a vzpomínky z dětství. Druhá část mě zklamala. Slibný příběh se tak nějak vytratil. Takže mi i začaly vadit určité nesmyslnosti, jak z kosmu tak z pozemských reálií (opravdu pochybuji,že se dá tak lehko dostat do orloje, vůbec mi přišlo,že autor zná Prahu jen jako turista). Vím, že to ma být bráno jako fantazie autora, ale mě to nedalo.
Celkově knihu tedy beru jako průměrné čtení s občas zajímavými postřehy. Možná kdyby to celé bylo jen o Hanušovi a jeho osudu, byl by to větší zážitek.

nvlik
04.09.2018 4 z 5

Velmi zajímavě pojatý příběh, který ovšem není pro každého. Mě osobně se líbí občasná syrovost vyprávění, ale především motiv samotný, který připomíná největší velikány českých dějin. Dějová linka je mimořádně nezvyklá.

Acamar
02.09.2018 2 z 5

Tuto knihu jsem vytáhla z knihovny (naprosto nezáměrně) hned po Faberově Knize zvláštních nových věcí, k níž je, jak jsem zjistila, přirovnávána. Bohužel. Tato okamžitá konfrontace nebyla pro Kosmonauta z Čech příznivá...přestože má kniha pěkné momenty a nápady, dá se najít něco k zapřemýšlení a Jakub z první poloviny knihy (než projde proměnou v akčního filozofa v akutní depresi) je milý sentimentální sympaťák, tak celkově mi kniha přišla povrchní, přehlcená, nekompaktní a nesourodá.

Thomas.on
21.08.2018 1 z 5

Očekávání jsem měl veliká dle chvalozpěvů okolo. Bohužel ta kniha je jedno velké zklamání.. Mohlo to být dobré sci-fi, kdyby to skončilo někde v půlce a rozvedlo to téma "pavouka". Takhle je to něco, co se minulo žánrem a smyslem. Alespoň v mých očích..

Bublinka78
28.07.2018 3 z 5

Knihu jsem četla v anglickém originále, takže se mi nečetl tak úplně lehce, ale byla čtivá. Myslím, že autor umí psát a zaujmout. Dvě dějové linie mi nijak zvlášť nevadily, spíš naopak. Jen závěr mi přišel docela dlouhý.

bee88maja
06.07.2018 4 z 5

Od první stránky prostě víte, že držíte v ruce dobrou knihu. Smích, napětí, kafkovský styl, vesmír. A symbolika - vesmírná loď -Jan Hus, ta mne upřímně dostala :).

Gooverka
03.07.2018 3 z 5

První polovina knihy, kdy se seznamujeme s Jakubem, jeho dětstvím a letem do vesmíru mě nesmírně bavila a viděla jsem v ní velký potenciál i díky flashbackům do let minulých a příběhu celé rodiny. V půlce se pro mě ale kniha zlomila, mimozemská linka mě v knize vůbec nebavila a kdyby příběh skončil v polovině, vůbec bych se nezlobila. Některé závěrečné části byly super, ani vyznění mi nevadilo a autor zcela jistě umí dost dobře psát. Škoda, potenciál to mělo opravdu velký a rozhodně autorovu tvorbu nespustím z očí.