Koruna otroků

Koruna otroků https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/8917/koruna-otroku-8917.jpg 4 48 6

Solární svaz série

Erewhonu, jednoho ze spojenců Hvězdného království, se zmocňuje stále větší neklid, protože High Ridgeova vláda ignoruje jeho potřeby. Dlouhodobý problém s otrokářskou planetou pod nadvládou Mesanů v sousedství Erewhonu a náznaky rostoucí politické nestability v Solárním svazu – také v sousedství Erewhonu – situaci ještě zhoršují. V zoufalé snaze situaci uklidnit posílá královna Alžběta do Erewhonu soukromě misi vedenou kapitánem Zilwickým. Mantichořané se zde ocitají v nepřehledné situaci: setkávají se s nejschopnějším agentem Havenské republiky Victorem Cachatem, zdá se, že v nepravostech má prsty i vojenská delegace Solárního svazu, a aby to nebylo tak jednoduché, objevuje se na scéně i radikální osvobozenecká organizace otroků Audubonská tančírna vedená nelítostným zabijákem Jeremym X.... celý text

Literatura světová , Válečné , Sci-fi

Vydáno: , Polaris

Crown of Slaves , 2003

Hadati
22.12.2023 5 z 5

Jedná se o první knihu ze světa Honoverse, kde Honor Harringtonová není ústřední postavou. Ve skutečnosti se zde sotva mihne.

To však vůbec nevadí, protože se zde objevují nové neméně zajímavé postavy. Zejména Berry Zilwická, Victor Cachat a Ruth Wintonová. Nejzajímavější z těchto tří je pak Victor Cachat.

Je také dobré si před touto knihou přečíst několik povídek, které tomuto ději předcházejí. Až se vysočina propadne (povídková sbírka Měnitelka světů) se týká minulosti Berry a Victora Cachata na Staré Zemi, Země zaslíbená pak nahlíží na původ Ruth Wintonové a Fanatik je opět o jedné operaci Victora Cachata (obě ze sbírky Ve službách meče). Poté budete mít lepší přehled o pozadí Koruny otroků.

Kniha pak začíná zcela nevině dobrodružným výletem Berry a Ruth do Erewhornu v diplomatických záležitostech, aby následně tyto dvě dívky bojovaly o svůj život, aby se nakonec tato záležitost proměnila v událost mezihvězdné důležitosti.

Nepřítelem tu pak není nějaký hvězdný stát, u kterého byste byli schopni hledat nějaké polehčující okolnosti pro jejich jednání, ale samotný otrokářský systém. Není tedy pak vůbec těžké ztotožnit se s hlavními hrdiny, kteří proti těmto nemorálním otrokářům dávají pořádně zabrat.

Příběh kazí jen trochu utopistické základy, na kterých stojí, což v Honoverse, kde si Weber dává s logikou a realistickými podrobnostmi dost záležet, není obvyklé. Když ale překousnete tuto drobnost, kdy se Berry pro některé ze dne na den promění téměř v bohyni, je velmi zábavné a napínavé tuhle novou sérii číst.

Kobalt
16.11.2023 5 z 5

Poznámky z několikátého čtení celé série, původně česky, nyní kombinace anglických ebooků a audioknih (ty poprvé) - Díl jedenáctý, první díl série Koruna otroků: Koruna otroků

První z vedlejších Honorverse sérií je tady, kormidla se chopil nedávno zesnulý Eric Flint. A dostali jsme legendu, velmi odlišnou od hlavní série. On se příběh dá popsat jako špionážní román, s prvky politiky i military. Vzniká tak mnohem civilnější příběh, bez válečných lodí a soubojů flotil. Místo toho jsou tady pláště a dýky, pak ale také pulsery a kulomety. Důraz již není na technologie, vše podstatné už musíte znát z hlavní série, stejně tak jako aktuální politickou situaci.

Většinu času strávíme na Erewhonu, již málo nadšeném svým členstvím v mantichorské alianci. Haven se přeci změnil a není hrozbou, možná by nebyl špatným spojencem spíše on. Z Mantichory sem tak míří neoficiální delegace se superšpionem Zilwickým a jeho dcerou Berry, s princeznou Ruth a profesorem Havlem, bývalým genetickým otrokem. Za Haven je tady bývalý fanatik Victor Cachat se svou tajnou oficiální společnicí Ginny Usherovou. Ze solárního svazu se potkáváme s novou skvadrou - například guvernér Oravil Barregos, kapitán Luis Rozsak a poručík Thandi Palane. A k tomu se do věci zapletou ještě žoldnéři z Masady nebo Jeremy X a jeho pistolníci.

Protože kromě delikátní politické situace na Erewhonu se ke slovu dostane i genetické otroctví, atentáty a únosy. V těsném sousedství Erewhonu i blízkého svazového sektoru se nachází Kongo, planeta ovládaná otrokáři z Mesy kde genetičtí otroci pracují a umírají ve velkých počtech. Výsledkem je kombinace nečekaných spojenců, kteří ač na opačných stranách barikády, pracujících dohromady proti Mese s šíleným plánem na ovládnutí Konga. Cílem je vznik prvního svobodného státu uprchlých genetických otroků a bez prolité krve to rozhodně nepůjde.

Tato kniha je výtečná jako samostatný díl i jako první díl série. Je to odklon od military scifi, který je svěží a akční. I když to na začátku nevypadá, že by místní události nějak výrazně ovlivnili hlavní děj světa, opak je pravdou, semínka byla zaseta.

Kapitán Kobalt, RHN

lampernaqui
25.08.2016 4 z 5

Nová série, staronoví hrdinové. Tentokrát žádné obří vesmírné souboje, ale špionáž, politikaření a vzájemné pikle. Přesně tohle mám rád. Takže politický boj o jednu soustavu a o otroky můžu vřele doporučit.

lanusinka
21.05.2014 5 z 5

Sice změna žánru, ale i tak strašně zábavná kniha z naprosto neuvěřitelně komplexního světa. Military SF je sice fajn, ale špióni mě taky berou. Navíc když jsou jako Victor Catchat, který je strašně zajímavá postava...

Eigis
27.02.2014 4 z 5

Tahle série je v mnoha ohledech jiná než ostatní knihy z Honorverse, které jsem četl. Chybí zde prostředí námořnictva, dlouhé a pečlivé plánování, podrobné technické. taktické a strategické popisy. Děj zde je více hektičtější a hlavní hrdinové kladou velký důraz na improvizaci. Celá kniha je navíc prodchnutá silným nádechem černého humoru a erotiky. Popravdě řečeno dost by mě zajímalo, jaký je skutečný podíl Davida Webera na této knize. Upřímně mám spíš podezření, že Korunu otroků napsal Eric Flint a Weber spíše jen dohlížel na kontinuitu se zbytkem svého díla. Tak, či tak, je tento román sice horší než Honor H., ale i tak je lepší než tvorba od jiných autorů.

vic11
24.08.2011 5 z 5

Slibný začátek nové série, vřele doporučuji všem. V této knize sice postrádám aspekt vesmírných bitev. Přesto Victor Cachat je můj člověk.

válečné sci-fi

Autoři knihy