Kořistí v Kaddáfího harému

Kořistí v Kaddáfího harému https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219642/bmid_koristi-v-kaddafiho-haremu-Xu1-219642.jpg 4 90 19

Výjimečná kniha odkrývá pravděpodobně poslední tajemství libyjského diktátora Muammara Kaddáfího, které pobouřilo celý svět. V listopadu 2011 publikovala francouzská novinářka Annick Cojean článek o libyjské dívce Surajje, kterou si Kaddáfí v jejích patnácti letech vybral při své návštěvě ve škole a nechal odvléct do svého paláce, kde ji několik let věznil jako sexuální otrokyni. Ukázalo se, že Kaddáfí věznil dívek jako ona stovky, a tak se Annick Cojean rozhodla napsat tuto knihu. Její první část přibližuje životní osudy Surajji, druhá zavádí čtenáře do zákulisí libyjské diktatury, do pavučiny korupce, teroru, zločinu, fyzického i psychického znásilňování libyjských občanů.... celý text

Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , No Limits (David Laňka)

Les proies: Dans le Harem de Khadafi , 2012

pavlina0821
04.05.2022 1 z 5

První část knihy popisující Surajin příběh mě moc zaujala, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Čekala jsem, že celá kniha se ponese ve stejném duchu. Ale zhruba v polovině byl její příběh ukončen a poté byla kniha jedna velká nuda. Menší osekané příběhy dalších žen byly o ničem. A ten zbytek keců o Kadafím jsem už ani nečetla. Kdyby se autorka víc věnovala Suraje, udělala by líp. Takhle za mě tedy těžké zklamání.

Maki21
23.11.2019 5 z 5

Jelikož ráda čtu knihy o špatném zacházení s muslimskými ženami, zajímala mě tato kniha. Výborně napsaná, je tam jeden hlavní příběh kde vypráví mladá dívka jak se dostala do Kaddáfího harému, a poté mini příběhy ostatních asi 8 dívek. Velmi poučné a zajímavé téma. Jak si muslimské dívky musí svou pozornost a vzdělání vybojovat.

Surikata369
22.10.2019 3 z 5

Hodně zajímavé téma, ale ne moc dobře uchopené. Za mě - průměr.

Petanee
10.06.2019 4 z 5

Co pro danou studentku znamenalo, když jí její milovaný vůdce položil ruku na hlavu, zatímco ona ho vítala kyticí ve své škole? Vůdcovy mravy jako by byly nakažlivé. Vítejte ve světě, kde máte moc si se ženami dělat co chcete a s jakou chcete. Strach z veřejného odsouzení je pak nutí mlčet a celé toto téma je i po těch letech pro Libyi tabu. Pokud by existoval seznam jeho „trofejí“, nejspíš by svět šokoval. Kaddáfího režim, aneb jedna malá hra na trtkanou… sex je politická zbraň a nedělám si iluze, že to v tom našem „západním“ světě funguje jinak. Ještě je zajímavé, jakých reálných obrysů nabývá kariérní „vlezdoprdelezectví“ v politickém řebříčku Libye (ti kluci by udělali pro postup prostě cokoliv)...

SSTknihy
26.03.2019 4 z 5

Další z očitých svědectví o brutalitě totalitního režimu, tentokrát obohacené o detailní portrét násilnického a sadistického tyrana, který byl natolik posedlý sexem, že skrze něj řídil, ovládal, terorizoval i vládl. Zajímavější je spíš druhá část, kdy je příběh hlavní hrdinky zasazen do širších souvislostí, autorka popisuje, jak se k tématu dostala a vysvětluje, jak obtížné je dostat se k jakýmkoliv informacím v zemi, kde zločinem není to, že někdo někoho znásilnil, ale to, že byl znásilněn a vrhl tak potupu na celou rodinu.

Termina
19.02.2019 4 z 5

Kniha mě ničím nepřekvapila ale čte se plynule :)

Jája92
27.01.2018 4 z 5

Kniha přečtená jedním dechem.

petrzel
24.07.2017 5 z 5

Nedovedu si ani představit bejt v jejich kůži. Hrozná představa.

Jirinamac
16.01.2017 4 z 5

A tuto zrůdu ještě hodně lidí obdivuje. Škoda jen, že jeho smrt byla příliš rychlá

Aaloha
24.11.2016 4 z 5

První část jsem přečetla jedním dechem, možná i s otevřenou pusou. Neskutečné, že se něco takového odehrávalo v současnosti. Druhá část knihy až tak dobrá nebyla.

gama
15.11.2016 5 z 5

Šokující a zajímavá kniha. Četla jsem bez dechu.

keselylenka
02.03.2016 2 z 5

Jistě příběh hodný zaznamenání a zveřejnění, ale tento způsob mě prostě nezaujal. Bohužel

anah18
25.11.2015

Šokující kniha, přečetla jsem ji bez odložení. Smutné je , že v Libyi se bestsellerem asi nestane a ženy budou dále sloužit mužům, zavřené, utlačované a týrané....

4xab
18.09.2015 2 z 5

Ok, Kaddafi magor, narkoman, pedofil, sadista atd atd. Beru. Ale proc 20x popisovat zas a to same? Aby se lip prodavalo. Pro mne dost slabe informacne zpracovane.

tisha8409
15.06.2015 1 z 5

Šokující? Hm to ne, asi proto, že se to děje běžně proto, že si to ti muži smí dovolovat.
Byla tam sice zatažena nedobrovolně a muselo to být hnusné, ale jak si mohla myslet, že plivancem do jeho tváře třeba něco zmůže??
Zas taková touha vydělat na tom, co se dělo tisícům jiných, jenže protože to necpou světu prostřednictvím knih, rozhovorů nebo vzkazíků na fcb, tak se o nich neví.

joslin
05.05.2015 4 z 5

Až na závěrečnou pasáž, která mi přišla trošku přestřel, byla knížka dosti zajímavá a věřím, že je to pravda pravdoucí. Pokaždé, když vidím v tv zmínku o Kaddáfím zvedá se mi žaludek, páč za ním stojí jeho "slavná" ženská garda a já si uvědomím zpětně, co všechno musely ty chudiny vytrpět, i když některé dobrovolně.. dobré čtivo..

orinka3
18.02.2015 5 z 5

Že si žil v přepychu a byl excentrický, tak to jsem věděla. Ale netušila jsem, jaký to byl magor, zvrhlík a narkoman. Velká škoda, že ho hned zprovodili ze světa a nepostavili před soud, aby si ho užil. Velice poučná kniha. A to jsme s ním kdysi dávno "kamarádili". Od Husáka dostal řád Bílého lva.

rose
06.02.2015 4 z 5

Nějak pořád nemůžu uvěřit, že knížka je údajně psaná podle skutečnosti. Tohle se přeci snad nemohlo nikde dít! Taková hrůza a hnus. To se opravdu dělo ve dvacátém století?Pokud je to skutečnost, tak nemám slov. A dělalo mi problém knížku dočíst až do konce.

Tinoušek
28.01.2015 5 z 5

Velice dobrá kniha popisující mnoho osudů lidí, kteří museli žít za dob vlády šíleného Kaddáfího. Skvělé svědectví, psáno čtivě, i když téma knížky rozhodně není veselé :-(

Autorovy knížky

Annick Cojean