Koralina

Koralina https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1180/bmid_koralina-2Tg-1180.jpg 4 1407 241

Malá Koralina Jonesová je chytrá a zvědavá holčička, která nenávidí, když si lidé pletou její jméno a oslovují ji Karolíno. Poté, co se rodina přestěhuje do nového domu, musí jej Koralina ihned celý prozkoumat. Objeví dvacet jedna oken a čtrnáct dveří, přičemž jen třináct z nich se dá otevírat a zavírat. Čtrnácté jsou zamčené a zůstávají pro Koralinu záhadou. Když se jí jednoho dne konečně podaří je otevřít, dostane se do jiného bytu v jiném domě, který se tomu jejich náramně podobá. Žije v něm ovšem Druhá matka, s knoflíky místo očí, která Koralinu považuje za své dítě a nehodlá ji pustit zpět...... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Polaris

Coraline , 2002

legoland
25.12.2016 5 z 5

Film byl lepší, ale i tak si zaslouží 5*.

romansolar
12.12.2016 2 z 5

priemerne 2/5

avel
16.11.2016 4 z 5

Je to hezké, jednoduché čtení prodchnuté trochou strachu. Jsem velká holka, ale přesto mě podobné knihy vždy trochu děsí :)

mora.nocna
04.10.2016

luskacik a mysi kral + alica za zrkadlom :) velmi pekne

JosefW
01.10.2016 5 z 5

Ke čtení Koraliny jsem se vlastně dostal tak trochu náhodou, ačkoli byla připravena v záloze již poměrně dlouho. Cestou ve vlaku mne nějak nenapadalo, co číst. Chtěl jsem něco krátkého a ne moc složitého. No a Koralina splňovala přesně tyhle požadavky. Kilometry ubíhaly, kapitoly také a za chvíli mě mrzelo, že musím vystupovat a přestat na chvíli ve čtení.
Nuže, filmem nepoznamenán jsem byl ze začátku trochu nedůvěřivý a nevěděl, co očekávat, ale budiž, jedná se o knihu pro děti. Postupem času se však příběh přitemňoval a doslova mě vtáhl. Nemohu jinak, než udělit plný počet, jelikož takhle knížka si jej plně zaslouží. :-)

AllyKumari
25.09.2016 4 z 5

Zpočátku mi kniha připadala až příliš dětská (což není chyba knihy cílené na děti, ale moje jako dospělé osoby čtoucí knihy pro děti), ale jakmile se Koralína vrátí do druhého světa, aby nalezla své rodiče, je z příběhu jedna děsivá jízda hodná dospěláckých hororů. Neubránila jsem se srovnání s filmem, který miluji. Film má zajímavější atmosféru, ale na druhou stranu nedosahuje děsivosti knihy.

Hoshi
10.09.2016 5 z 5

Jako první jsem viděla film, který se mi neskutečně líbil a zamilovala jsem si jej. Dlouho jsem pátrala po knize, až jsem si jí konečně koupila. Kniha je nádherná, strašidelná a není to kniha výhradně pro děti - bát se u ní bude i dospělý člověk. Vřele doporučuji :)

buccaneerka
01.08.2016 3 z 5

Zajímavý příběh, který je však pro děti trochu temný. Líbí se mi myšlenka, že nespokojené dítě chce vyměnit rodiče za nějaké lepší, ale splnění přání je po čase celkem kruté. Ale je to pohádka...a ty mívají dobré konce... teda většinou. :)

MartinaF
12.06.2016 4 z 5

Kdybych měla deset let, tak se budu strašně moc bát. Kniha je napínavá od začátku do konce a autor nenechá ani na chvíli svého čtenáře oddechnout.

Tatsume
03.06.2016 5 z 5

Udělala jsem tu chybu, že než jsem si přečetla knihu, podívala jsem se na animák. Ale jinak je to kniha výborná, chvílemi docela strašidelá a velmi čtivá. Vřele doporučuji.

niki-chan
28.05.2016 5 z 5

Tak po tomto příběhu jsem po dveřích vedoucích jinam přestala toužit

silvara
29.02.2016 5 z 5

Dveře vždycky vedou do nových prostor, které je nutné prozkoumat. Ovšem ne vždy jsou ty prostory příjemné, že? Ještě štěstí, že kočky nemají problém překonávat bariéry mezi světy :)
Hororová pohádka, příjemně mrazivé počtení a celoživotní jistota, že knoflíky už nikdy nebudou tím čím dřív :)

ziriant
28.02.2016 4 z 5

Když jsem knihu dočetla poprvé, byla jsem si jistá, že budu mít špatné sny. Nyní (podruhé) mám stejný pocit. Ale skoro se na ty sny těším, protože je to opět něco, co nás vrací do dětství. Místo očí knoflíky, nedejbože samotný ten proces přišívání na oční víčka, je něco, co považuju za snad nejděsivější představu ze všech příběhů, které jsem kdy přečetla. Gaiman dokáže dokonale popsat ty dětské děsy, které nyní jako dospělí už téměř nechápeme. Dokáže nás vrátit k tomu tíživému a především vnitřně zcela znepokojivému pocitu, že je něco špatně a že nám nikdo neuvěří a tudíž ani nepomůže. Jako i Oceán na konci uličky, je Koralina krásná kniha, která čtením zaplní sotva jedno půlodpolední, ale v hlavě a snech zůstane mnohem déle.

lizavett
16.02.2016 5 z 5

Hororová pohádka pro děti i dospělé. Na knoflíky se po přečtení budete dívat úplně jinak a možná si uvědomíte, že ten svět, ve kterém žijete není tak špatný.

Ivan F
20.01.2016 4 z 5

Nemohol som sa počas čítania ubrániť porovnávaniu s podstatne staršou Alicou v krajine zázrakov, pretože štýl písania je takmer identický. Ale musím podotknúť, že na rozdiel od všeobecne známej klasiky som sa dobre bavil. Skrátka, Carrollove dielo ťahá za kratší koniec. Samotnému príbehu nie je čo vytknúť, len ja som už naň trochu starý. :-) Avšak pôžitok z čítania bol kráľovský.

Pavluška33
06.01.2016

HUUU...to je pěkně zvrhlá pohádka o malé holčičce a jejích maminkách. Dokonalý minimalismus, který sklízí maximální úspěch

martiiinkajjj
29.12.2015 5 z 5

Prostě bomba :) Neil Gaiman je prostě spisovatel č. 1 :) Taková pohádka pro dospělé před spaním :)

trudoš
26.12.2015 4 z 5

Byla nebyla jedna malá holčička jménem Koralina a ta jednoho večera objevila temnou chodbu v místech, kde dřív byla pevná cihlová zeď. Na druhé straně nalezla svět velmi podobný tomu našemu, jen s drobnými rozdíly. Zvířata mluví, lidé mají místo očí knoflíky a stínům se nedá věřit…
Jsou různé druhy pohádek – a ne všechny jsou určeny pouze dětem. A právě Koralina je jednou z těch, nad kterou by i bratři Grimmové potěšeně tleskali nadšením. Nenápadná hororová atmosféra, jednoduchý příběh s rychlým spádem, vypravěčské umění a v neposlední řadě i nízký počet stran jsou zárukou toho, že knihu přečtete skutečně za chviličku. Podobně jako Alenka v říši divů či Malý princ je plná barvitých dialogů, kouzelných postav a krásných scén, což ještě umocňují stylové ilustrace Davea McKeaneho.
Krátká novelka, kterou po dočtení sice založíte do knihovny a zapomenete, ale některé motivy budou v mysli rezonovat už navždy. A takhle to Neil Gaiman hraje v podstatě vždycky.

I_love_books
19.12.2015 5 z 5

Koralina je moc pěkná kniha. Velice originální. Líbilo se mi, jak autor Neil Gaiman psal o strachu, odvaze a o tom, že možnost mít cokoliv není zdaleka tak dobrá, jak se zdá. Ovšem, snad poprvé v životě, musím napsat, že film se mi líbil více. Je více propracovaný a hlavně mi v knize chyběl Hubík (v angličtině Wybie), na kterého jsem byla z filmu tolik zvyklá.
Jinak ale dávám pět hvězdiček za tuhle originální, strašidelnou pohádku pro všechny věkové kategorie.

Aaliyan
12.12.2015 5 z 5

Já nemůžu hodnotit jinak, než všemi pěti *. Zabrala jsem se do knihy a přečetla ji doslova na jeden nádech, občas mě při tom čtení zamrazilo a občas jsem si zafilozofovala spolu s hrdinkou. Jedna z opravdu vydařených knih.