Koralina

Koralina https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1180/bmid_koralina-2Tg-1180.jpg 4 1409 241

Malá Koralina Jonesová je chytrá a zvědavá holčička, která nenávidí, když si lidé pletou její jméno a oslovují ji Karolíno. Poté, co se rodina přestěhuje do nového domu, musí jej Koralina ihned celý prozkoumat. Objeví dvacet jedna oken a čtrnáct dveří, přičemž jen třináct z nich se dá otevírat a zavírat. Čtrnácté jsou zamčené a zůstávají pro Koralinu záhadou. Když se jí jednoho dne konečně podaří je otevřít, dostane se do jiného bytu v jiném domě, který se tomu jejich náramně podobá. Žije v něm ovšem Druhá matka, s knoflíky místo očí, která Koralinu považuje za své dítě a nehodlá ji pustit zpět...... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Polaris

Coraline , 2002

Luis_Lambo
12.09.2021 5 z 5

Viděl jsem napřed film než četl knihu. Z filmu jsem si doslova sedl na prdel a úplně mě dostal. U knihy jsem se jen průměrně ale příjemně bavil. Moc krásná temná pohádka. Musel jsem si koupit 17cm figurku. Já tu holku prostě zbožňuju :-D

zandu
06.09.2021 3 z 5

Kniha je fajn, ale film je mnohem lepší.

vikaa
01.09.2021 4 z 5

Poměrně útlá knížka, která podněcuje dětskou fantazii. Příběh je určen primárně pro děti, ale i my dospělí si na něm "smlsneme". Fantasy žánr v mírně hororovém kabátku přináší čtenářům nejen dobrodružství, ale i možnost se bát nejen o Koralínu... Viděla jsem film, který bych myslím doporučila o něco starším dětem než knihu. Film byl úžasný a tvůrci příběh dotvořili k lepšímu. Film tentokrát knihu převálcoval, přestože kniha rozhodně nebyla špatná.

twigxi
10.08.2021 4 z 5

I po letech ma sve kouzlo. Precteno do ctenarske vyzvy a porad se mi libi!

Marcela14
26.07.2021 2 z 5

Je to kniha pro děti, ale stejně. Já miluju film coralina a musela jsem si přečíst i knihu, ale ta mě docela zklamala, děj byl velmi stručný a nedokázala jsem si poradně představit některé věci (asi mám málo fantazie). a taky mi tam chyběl coraliny kamarád z filmu.

HerrPilot
21.07.2021 3 z 5

Jako první jsem hodil očkem na film. Byl jsem docela zvědavej, co onen režisér s vzezřením sériového vraha vymyslel pro tenhle titul.
No a teď jsem se dohrabal ke knížce. Ještě včera, před 24 hodinami bych nevěřil, že něco takového dokážu vypotit na své klávesnici, ale tadyhle film převálcoval knížku stejným způsobem, jakým by to učinil parní válec s Večerníčkovou hučkou.
Zatímco film byl asi nejstrašidelnějším dětským filmem s českou jazykovou verzí (přece jen Adventures of Mark Twain jsou kapku ostřejším střelivem), jaký jsem za dlouhou dobu viděl – a zvláště tak poslední 1/4 byl a riadne sädomäso – knížka byla tak nějak... plytká.
Věřím, že číst ji jako první, dal bych asi víc *, ale stalo se jinak.
Porovnávat film a knížku je za normálních okolností blbost (odlišná média, odlišné postupy), přesto u Koraliny to celkem jde. Tvůrci filmu si pouze přidali jednu postavu, lépe rozehráli kontrasty Rodiče x Druzí Rodiče, Druhou Matku urvali ze řetězů a lépe vykreslili Druhý Svět. Gaiman naproti tomu se s tím nepáře, děj rychle ubíhá (stránek je přitom docela pomálu), ale po dočtení jsem neměl ty emoce, jako z filmu. I nějaké ty hlubší myšlenky mi v té knížce nějak zapadly...

3* dávám za svižnost, čtivost a poměrnou originalitu.

SputnikV
06.07.2021

příběh byl opravdu skvělý, velmi dobře zpracován, nicméně je podle mne inspirován jiným příběhem a sice Knihou ztracených věcí, v podstatě stojí na stejných základech - na dětech, které kdysi zmizely, na zemi,která je hned vedle a vede do ní nepostřehnutelný vstup, na aktuálních dětech, které mají problémy s rodiči .....a nic není takové, jak se to nejprve zdálo

Miška74
02.07.2021 5 z 5

Ačkoliv nejsem cílová skupina, musím říct, že kniha se mi velice líbila. Je to moc pěkná a taky pěkně strašidelná pohádka. Není to vůbec náročná knížka a i přes to, že je určena mládeží, dal si autor opravdu záležet na detailech příběhu.

Sharrymt
17.06.2021 5 z 5

U filmu jsem se jako malá hodně bála a ráda říkám, že je to první horor, který jsem vydržela. Postupně jsem se k filmu v průběhu let vracela a je to můj oblíbený animák. Když jsem pak zjistila, že je to podle knižní předlohy, musela jsem to přečíst.
Většinou je poměrně snadné rozhodnout se, jestli je film nebo kniha lepší (kniha samozřejmě v naprosté většině), ale tady jednoduše nevím. Z knihy asi nešla taková hrůza jako z filmu (pravda, četla jsem to jako dospělá), ale i to je svým způsobem dobře, vzhledem k tomu, že je příběh určený pro děti.
Pro mě je kniha neoddělitelnou součástí knihovny, která tam už vždy bude mít čestné místo :)

Venny345
12.06.2021 4 z 5

Říkám to málokdy, ale film se v tomto případě neskutečně povedl! Po přečtení této knihy mi jen spadla brada, když jsem si uvědomila, že v jednom z mála případů nedošlo k naprostému znehodnocení knihy filmem.
Originální, tajemné a děsivé!

debreno
28.05.2021 1 z 5

Úplne si nie som istý, či je chyba na mojej strane....uvedomujem si, že ide o detskú knižku, ale zdala sa mi nesmierne nudná, napísaná bez rozmyslu, bez konceptu, bez nejakého vrcholu...autor si sadol a nejak písal a potom sa s tým uspokojil. Viem, že gaiman píše štýlom “sadnem a píšem” bez výraznejšej, predchádzajúcej prípravy, a zdá sa mi, že sa to na tom príbehu odzrkadlilo...myslím, že to môže vadiť aj deťom, niektoré fantazijné miesta sú fajn - hlavne bláznivé postavičky susedov, ale ani náznakom nie je zodpovedaná základná detská otázka - “a prečo?” Ani otázka “ako?”, ale tá sa už týka skôr dospelých. Nehovoriac o niekoľkých nelogickych miestach a opisoch, ktoré popierali samé seba. 2 hviezdičky s veľmi prižmúrenými očami, ktoré majú našité gombíky. (Čítal som originál)

DearJane
23.05.2021 4 z 5

Báječná strašidelná pohádka, kterou jsem zvládla za jeden den :-) ...novější vydání má předmluvu a rozhovor s Neilem Gaimanem o tom, jak vznikl nápad na Koralinu...

Woman
22.05.2021 4 z 5

Zhltla jsem jí za jeden den, je perfektní :-) film je moc pěkný, jen je to trochu něco jiného, špatná není ani audiokniha...

Little.deer
19.05.2021 4 z 5

Četla jsem ji o dost dřív než vznikl film (který se podle mého povedl, i s dobrou hudbou) a slupla jsem jí jedním dechem :-)

ElikaS
15.05.2021 5 z 5

Zatím vše, co jsme četla od Gaimana bylo skvělé, takže další na řadu přišla Koralina. A opět to byl úplně jiný příběh než ty předchozí. Uznávám, že nejsem cílovka a je to spíš pohádka, ale i tak se mi to moc líbilo. Baví mě Gaimanovo vypravěčské umění. Každý svět dokáže krásně vykreslit a ani Koralina není výjimkou.
Navíc jsem se zamilovala do kočky, ty její komentáře byly úplně boží!

Majdoslava
14.04.2021 4 z 5

Útlá kniha, ale pobavila.

andrea7191
10.03.2021 4 z 5

Sice prý pro děti, ale i dospěláka to, myslím, může bavit. Vzhledem k délce příběhu nezabere tolik času a je skvělá na oddechovou chvilku s knihou.

Schamila
28.02.2021 4 z 5

Prý pro děti .... bála jsem se jak malá holka, bylo to vše jako opravdové, moc se mi to líbilo, zase jsem si mohla díky ČV přečíst něco moc bezva, co bych jindy nečetla, moc doporučuji .....

evickakyticka
19.02.2021 4 z 5

Kdo by neznal animované zpracování Koralíny? Dokonce i moje děti tuto strašidelnou pohádku mají rády... Jinak k ději. V knizte najdete všechno, co ke Gaimanovi patří. Nadpřirozeno, zajímavé postavy, netradiční námět na příběh a taky špetku hororu. Skvělé a taky oceňuji ilustrace.

Karolina90
17.02.2021 3 z 5

Knížku jsem přečetla až potom, co jsem viděla film a asi se mi ještě nestalo, že bych dala u nějakého příběhu přednost filmu před knihou, ale v tomto případě je to tak. Přitom Neila mám ráda a jeho Nikdykde bylo naprosto skvělé, ale Koralina je slabší. Myslím ale, že bych hodnotila jinak, kdybych knížku četla jako dítě - určitě bych se bála a celkově by ve mě příběh zanechal silnější dojem.