Kopretiny pro zámeckou paní

Kopretiny pro zámeckou paní https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/816/bmid_kopretiny-pro-zameckou-pani-scq-816.png 4 854 160

Prázdninová komedie o holkách krásně praštěných. Patnáctiletá Kateřina Krásná žije se svými rodiči - kastelány na hradě Krabonoši. Je otrávená pomyšlením, že stráví svoje prázdniny v neútulné pokladně hradu. její - podle jejího názoru - nudný život na Krabonoši je narušen příchodem studenta Petra, který by měl na hradě dělat průvodce. Katka se do něj zamiluje a marně se snaží upoutat jeho pozornost a to opravdu všemi způsoby...... celý text

Knihochod
14.01.2023 2 z 5

Trošku ľutujem, že som sa vo svojich čerstvých teenagerských rokoch knížkám podobného rázu vyhýbala, pretože mám pocit, že ich teraz nedokážem adekvátne ohodnotiť.

Rovnomenný film sa mi od mala veľmi páčil a aj teraz si ho rada pozriem, a tak, keď som na databáze kníh objavila knižku v elektronickej verzií, rozhodla som sa, že si ju skúsim prečítať.

Ako som už napísala, vzhľadom na môj vek mi to síce pripadalo milučké, avšak aj dosť naivnučké a už som sa akosi nedokázala stotožniť so správaním a myšlienkovými pochodmi hlavnej hrdinky. I keď viem, že v štrnástich rokoch som asi nebola priveľmi odlišná.

Príbeh je to kratučký, takže čítanie veľa času nezaberie a veru to nie je žiaden literárny skvost, ktorý by mal tendenciu posadiť ma na zadok. Vlastne môžem povedať, že je knižný dej s filmom takmer identický.

Myslím si, že pokiaľ ste videli film, knižku čítať nemusíte. Pokiaľ si ju ale chcete prečítať, určite môžete, no veľa od toho neočakávajte. I keď moje dvanásťročné ja by z toho iste bolo nadšené a aj hodnotenie by bolo vyššie.

Nofar197
08.01.2023 4 z 5

Prázdninový příběh budoucí opticky Kateřiny, dcery kastelána na hradě Krabonosi, a studenta historie Petra patří dnes už ke klasice. Ve svém věku má Kateřina sice jakési právo být "prastena pavlaci", ale už by také mohla vědět, že žena se mužům zásadně nevnucuje, a pokud už tolik touží upoutat jeho pozornost, pak nějakým pozitivním výkonem. Během večeře by se mohla aktivně účastnit diskuse o historii, pozadat Petra o doporučení vhodných knih....... Jenže podle knihy se mi zdá, že Kateřinu nic nezajímá, aspoň není nikde ani zmínka, že by měla nějaké koníčky. Tento typ holek - a lidí vubec- mi leze dost na nervy.

dee7
05.01.2023 5 z 5

Krásná.. Kateřina Krásná.. Krabonoš..
Kateřino, Ty jsi tak krásně praštěná pavlačí, holka, co ty všechno nevymyslíš – ne vlastně, Ty nepřemýšlíš, ale rovnou realizuješ :-) To jsou bláznivý nápady. I když, na druhou stranu, on ten Petr je fakt zabedněnej ;-) Ale jednu věc Ti těžce závidím ještě dnes - život na zámku!
Kouzelná vzpomínka na doby, kdy nám bylo sladkých -náct, a knihy od pana Rudolfa jsme doslova hltaly - po kilech :-)

Beruska18
31.12.2022 4 z 5

Knihu jsem četla v době, kdy jsem byla cílová skupina, což už je pár let. Tento příběh jsem měla moc ráda, stejně jako film, na který se ráda podívám i nyní.

katpas76
05.11.2022 4 z 5

Četla jsem do výzvy (autor mého dětství). Miluju film, kniha se lehoučce liší v detailech, ale jinak prostě nostalgie let dávno minulých. Styl St. Rudolfa mi pro dnešní dívky a děti už přijde lehce zastaralý. 15ti letá dcera by tuto literaturu dobrovolně nečetla (ale Rudolfa měli jako povinnou četbu). Čtyři hvězdy za to, že se mi nelíbilo náhlé a bezdůvodné skákání ve vyprávění mezi časem minulým a přítomným. Jinak celá kniha je srdcovou záležitostí, pořízená v antiku a určitě doma zůstane.

momo.kg
12.10.2022 4 z 5

Četla jsem znovu po 15ti letech kvůli čtenářské výzvě... a pamatovala jsem si to úplně jinak :D.
Pěkná nostalgická

Pebra
23.09.2022 5 z 5

Ta holka mi kdysi pila krev, ale zámek jsem jí záviděla :).

Devorah
15.09.2022 5 z 5

Literatura pro děti a mládež, která se dá skvěle číst i v dospělosti. A možná si jí dospělý čtenář vychutná o to lépe, protože už ví, už zná život a všem těm historkám, které se Katce - co by hlavní pubertální hrdince -dějí, se může upřímně zasmát. Anebo naopak s trochou hořkosti mírně a vědoucně pousmát.
Tato kniha je plná skvělých hlášek, člověk se každou chvíli musí smát, i kdyby nechtěl.
Je to prostě nadčasová knížka pro všechny generace. Miluju.

heliiinka
27.07.2022 1 z 5

Pouhých sto stránek a louskala jsem to tak dlouho. Katka je třeštidlo a její trable mě vlastně nezajímaly, nepřirostla mi k srdci. Ani její zamilované potíže nebyly uvěřitelné, vždyť o Petrovi nám autor skoro jic neřekl. Autor píše o zbytečnostech, ale podstatné věci příběhu ne. Nesedlo mi to.

Aivlis
22.07.2022 5 z 5

Zámockú pani milujem, odkedy som knihu dostala za vysvedčenie. A to už je cez 30 rokov. Je správne "trafená" a má občas nápady, že by s ňou človek zatriasol. To je na nej sympatické. Až ma mrzí, že nejaké dobráčisko mi knihu nevrátilo....

boeink
29.05.2022 5 z 5

Poklad z mé dětské knihovničky od milovaného spisovatele. Rudolfovek jsem přečetla mnoho, tato se řadí k těm nejlepším. Film, který byl podle knihy natočen, je také skvělý.

Kory98
15.05.2022 3 z 5

Přiznám se, že knihu čtu poprvé, film jsem viděla několikrát. Mám velice ráda knihy pana Rudolfa, ale tato v mých očích není nejlepší. Co vlastně všechno musí pubertální dívka udělat, aby si jí její vyvolený všiml? Mnou asi trochu nepochopená zápletka, ale zase jsem si užila život na zámku se všemi postavami, které do něj patří. Závěr nechává spoustu místa představivosti.

zdenaR
07.05.2022 5 z 5

Kniha čtená mnohokrát v mládí nezklamala ani ve stáří :-)))

NathalieVerdun
01.04.2022 5 z 5

Bolo tak príhodné prečítať si to na 1. apríl - Katuška má proste bláznivé nápady. Ale je to tak svieže, tak realisticky odrážajúce svet dospievajúceho dievčaťa. A život na zámku ako taká čerešnička - mať tak o pár rôčkov menej, isto by som sršala neprekonateľným nadšením. Ale stále to vyvoláva aspoň úsmevy, veľa úsmevov - bolo to ako preniesť sa v čase a zaspomínať si na svoje dievčenské sny a túžby, ó pošetilost mládí. Len tá posledná stránka ma teda pobavila najviac - ani nie tak kvôli dielu, ale že už aj Kčs je potrebné vysvetľovať...

IvetaZ
01.04.2022 3 z 5

Dívčí klasika a jedna z prvních, co jsem si půjčila ještě z knihovny na základní škole a pamatuji si ji dodnes. Ani film není špatný.

IVANA0123
17.03.2022 5 z 5

Pro mě milé ohlédnutí v čase. Ani se nedivím, že jsme knihy tohoto autora přímo hltaly. Hrdinky rozhodně nejsou dokonalé, spíš trochu praštěné, občas bezradné a trapasy se to v jejich životech jen hemží. A Kateřina je přímo ukázkový případ. Ta těch kopanců zvládá udělat hromadu. A proto byly tyhle knihy tak oblíbené. Každá z nás se v někom našla a hlavně si nepřišla tak marná. Jestli mají co říct i tem našim "drobečkům" si jistá nejsem, ale myslím, že i dnešní mládež se v těch vztazích občas plácá... Ale asi budou hledat ponaučení jinde. Já jsem se ale opět dobře bavila, a i když je Kateřina občas na pořádnou ránu, dávám jí 5*
(3/22)

SiuxBeast
16.03.2022 5 z 5

Tohle se četlo nádherně. Zase jedna z knih, kde jsem znal film ale ke knize jsem se dostal až douho. Moc příjemný příběh dospívající trošku praštěné holky, vrátil jsem se do ranného dětství. Krásné vzpomínky na dobu minulou. Prostě nostalgie. Po dočtení jsem si pustil film abych to mohl srovnat. Přece jen už jsem ho spoustu let neviděl.

jarkaska
17.01.2022 5 z 5

Knihy Stanislava Rudolfa patřily k mým oblíbeným . Takže krásný návrat do dětství.
Pěkný prázdninový příběh Katky.

janii0943
11.01.2022

Krásný romantický příběh. O bezprostředním dětství, ale i touze být dospělí a prožít první velkou lásku. Prostředí českého hradu, který jste nemuseli navštívit ale přijde vám díky hrdince tak blízký.

wendulka321
12.11.2021 5 z 5

Takový malý nostalgický návrat do dob kdy jsem tyhle románky hltala.
Kopretiny pro zámeckou paní je skvělá knížka, bavila mě i po těch všech letech.