Kontrapunkt života

Román založený na polemice a konfrontaci dvou životních principů - intelektu a citu.

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/120221/kontrapunkt-120221.jpg 3.726
Vydáno:, Václav Petr

Point Counter Point (1928)

Kniha Kontrapunkt života

tetes
03.08.2016

Zipporah to v predošlom komentári vystihol dokonale, nie je treba ďalší iný :). Akurát snáď dodať, že je tam tiež vykreslené, ako sa mladí správajú k starším a naopak... = krásne zobrazenie "váhy" medzi jednými VS druhými.

zipporah
23.03.2012

Je to vynikajúce po každej stránke a mala by mať kniha 5 hviezd, ale jednu som stiahla za znevažovanie takej osobnosti, akou bol sv. František, aj keď cez ústa Marka Rampiona (=D. H. Lawrence). Keby som sa odosobnila, povedala by som, že tento svätec iba poslúžil do deja, namiesto ďalších iných svätcov, pretože keby autor trochu lepšie poznal život sv. Františka, určite by si vzal na paškál iného svätca. Napokon Rampion by mal byť hrdý na tohto bývalého "aristokrata", ktorý sa zbavil všetkého majetného života... a neriešiť olizovanie nôh malomocných.
Kopec názorov nielen trefných, barbari duše a barbari inteligencie, tam sa nájdete pekne opísaní... každopádne netreba čakať prudký dej, autorovi ide o vyobrazenie bohatších ľudí, ktorí vyšli zo sedliakov, ako my všetci vlastne. Záver sa mi veľmi páčil, pretože kto si rád predstavuje a kto zažil podobný pocit, ako ten, ktorý vychádza z predstavovania si toho, čo je v posledných riadkoch románu, bude mať chuť podať Huxleymu v duchu ruku za to a povedať mu: Keby takéto kráľovstvo nebeské sa mohlo natočiť... alebo keby žil Dostojevskij, rozpísal by týchto pár riadkov na tristo strán a bola by na knižnom svete ďalšia chutná psychologická kávenka.