Konkláve

Konkláve https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360159/bmid_konklave-i0t-360159.jpg 4 190 72

Papež je mrtvý. Za zavřenými dveřmi Sixtinské kaple se okamžitě roztáčí soukolí katolické mašinérie. Sto a osmnáct kardinálů k tomu z celého světa zasedne, aby během následujících hodin zvolili příštího nejmocnějšího duchovního vůdce planety. V jejich rozhodování je má provázet boží vůle a Jeho hlas jim má odhalit, kdo je ten pravý. Avšak i když jsou kardinálové oslavování jako muži ctností a víry, jsou to především lidé. Každý z nich má své touhy, své rivaly. A také hříchy, které už nyní nedokáží skrývat…... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Knižní klub

Conclave , 2016

Elsinor024
14.08.2020 5 z 5

Tahle kniha se mi opravdu líbila. První, co jsem od Harrise četla.
Autor musí mít talent, aby udržel pozornost čtenáře v podstatě jen na dvou místech s partou protivných a jízlivých seniorů :) Důvěrná sonda do nitra státu, který je prý "poslední zemí, kde smí hlavu státu volit pouze muž".
Myslím si, že děj není daleko od pravdy, pokud se týká množství přebujelého ega a s tím se pojící touze po moci u mnoha špiček katolické církve. Také intrikaření, pomlouvání a kupčení s hlasy bych si troufla odhadnout jako pravdivé.
Měla jsem možnost mluvit s bývalým opatem řádu "bílých bratrů". Říkal, že chlapi, které měl na starosti, na sebe celkem nebratrsky donášeli, pomlouvali se a soupeřili spolu.
Prostě žádní svatí muži, ale obyčejní lidé jako my. Tedy velká většina, abychom zůstali spravedliví.
Docela mě pobavilo, když před pár měsíci kardinál Duka označil film s podobnou tématikou - Dva papežové - za "nepravdivý, urážlivý a pomlouvající".

Jeden z mých nejoblíbenějších autorů A. de Mello byl bývalým papežem Ratzingerem rozpoznám jako kacíř a posmrtně vyobcován z církve. Já těmhle tématům poodhalujícím zákulisí Vatikánu prostě musím fandit :o)
Kvůli knize jsem si i vyhledala informace o zajímavých papežích, jako byl Jan XXIII. a Jan Pavel I. Vnášeli do zatuchlých prostor trochu čerstvého větru. Ale podle mého názoru je to stále málo.

Lagander
21.06.2020 4 z 5

Príjemné čítanie, zaujímavý záver.

ajaworld
11.06.2020 2 z 5

Autor tam tak trochu nacpal svoji vizi o možném šťastném světě, pokud by papežem byl liberál, rozvolňující všechny tradiční hodnoty na kterých stojí základy naší civilizace. To mě dost zklamalo. Závěr je překvapivý, ale moc nevybočuje z výše uvedeného. Pro tyhle vize se totiž náš tradiční svět hroutí.
Některé pasáže - pro mne, církevního neznalce - byly méně pochopitelné. Ale nebylo jich moc. Po počátečním zmatku z jmen se to vytříbilo, zůstalo pár hlavních postav a přestala jsem se ztrácet.
Zajímavé informace, jak probíhá volba. Až bude příště, tak si připomenu, kolik nejrůznějších intrik (vč.korupce) za volbou papeže může být. Nedělám si iluze.
Knihu jsem četla ve slovenštině a bylo to fajn.

mistrikova
03.02.2020 5 z 5

Kdo má rád Řím, Vatikán a zajímá ho fungování nejvyšších pater katolické církve, tak je to ta pravá kniha pro něj. Kniha jistě čerpá z reálných pramenů, ačkoliv závěr je dost nevěrohodný a spíše vyzní jako groteskní výsměch církvi jako demagogické instituci. Nechybí intriky, které se klidně během reálného konkláve mohly objevit, stejně jako hříchy kardinálů porušujících desatero přikázání...Kardinál Lomeli není světec, ale skromný, vnitřně o své víře pochybující duchovní, kterému od začátku knihy držím pěsti. Knihu jsem přečetla za 1.5 dne. A doporučuji.

HYPNOS88
14.11.2019 5 z 5

Původně jsem chtěl dát 4* za ten konec, ale říkám si, poslední 3 stránky sper čert.
Kniha přimo pro mě. Vyrůstal jsem v katolické rodině, tak vím o tomto tématu mnoho. Skvělé napsaný příběh. Kardinál Lomeli byl velký sympaťák. Sice jsem od začátku tušil jak to dopadne, ale autor si tak trošku pohrával a tak jsem několikrát zapochyboval. Nebýt toho úplneho konce řekl bych, že by to mohl být příběh dle skutečných událostí. Ale toto se samozřejmě nikdy stát nemůže, proto to beru jako příběh. V tom případě si to zaslouží plný počet. Úžasná kniha.

ivana02
05.10.2019 5 z 5

Velké překvapení. Knihu jsem náhodou zahlédla v knihovně a upoutala mě především svou křiklavou obálkou. Také téma je zajímavé, o konkláve vlastně toho moc nevím. To už se ale změnilo a díky knížce jsem získala základní přehled, jak konkláve probíhá. Příběh sám o sobě je také dobrý, ale popisem průběhu této významné události, jsem byla nadšená a v tomto ohledu mě kniha velice poučila. Například se i dozvíte, kde a jak jsou v době konkláve kardinálové ubytovaní a že rozhodně nejsou v takové izolaci, jak jsem si myslela. Nesmí mít přístup ke zprávám (tv, počítač, mobily), ale chodí k nim jejich asistenti. Na hlasování jezdí do Sixtinské kaple minibusem od hostelu, kde mají veškerý servis. Některá fakta jsem si zkontrolovala na internetu - autor si je hezky zabalil do svého příběhu. Pro mne tak kniha měla i přínos naučný.
Součástí je i mapka Vatikánu.

katka134
29.09.2019 5 z 5

Skvělý román, čtivě napsaný. Pohlédnout za zavřené dveře konkláve bylo moc zajímavé. Kardinál Lomeli mi byl dost sympatický.

Mark
12.07.2019 4 z 5

Zajímavé téma knihy. Četla se sama.

ElfkaEleanor
28.05.2019 4 z 5

Čtivé, propracovaná psychologie postav i dialogy mezi nimi. Oceňuji autorovu snahu zrekonstruovat, co se děje za zavřenými dveřmi, a že knihu neodbyl. Na faktech a prostředí si dal záležet. Pro laika relativně zábavná forma, jak poznat zákulisí volby papeže a v hrubých náčrtech církevní hierarchii.

zuzulka77
24.05.2019 4 z 5

Kniha se četla sama, čtivé, napínavé.......kdo by měl být papežem se ve své podstatě nabízelo od začátku, ale i tak mě konec celkem překvapil.

Jaruš7
20.05.2019 5 z 5

"Konkláve" - několik těchto procedur mám knižně, seriálově a filmově takříkajíc za sebou, tak čím novým se nechám překvapit?
Autor - britský thrillerista si dal záležet, prostředí prostudoval, informace vysondoval a zvyky s příhodami si nechal povyprávět a pak stvořil "Konkláve" - na volbu nového papeže, je třeba zohlednit zásluhy, odpovědnost, charisma, sílu slov a sílu víry.
Nelehký úkol pro letité kardinály, před každým úkonem modlitby, ani náznak vývoje debat a hlasování nesmí uniknout, zabedněná okna, nedostatek denního světla a klaustrofobie v jizbách, pak jen fresky a knihy k rozjímání o úkolu na čí bedra položit tu poctu, nebo kříž?
Stoosmnáct kandidátů všech barev, finanční překvapení, drama v režii historie, citů, násilí, a jen vnuknutí od Nejvyššího má přesvědčit ty co by v duchu svých ambicí chtěli, ať raději nechtějí, a ty co odmítají, aby dostáli své oddanosti víře.
Četba přece jen s napětím, obrazně pestrá, když už víte co obnáší Borgiové, Mladý papež, aj. tak je jasné, že v tomto prostředí není "ve volbě nejmocnějšího duchovního vůdce planety nouze o hřïchy, které nedokáží skrývat".
Autor - do mých *****

Carol96
15.05.2019 3 z 5

Tuto knížku jsem si pořídila v květu a hned po zakoupení jsem se do ní pustila. ... Začetla jsem se do ní od prvních stránek. Autor píše velice čtivě a vůbec ne nudně. Příběh rychle ubíhal a já jsem byla stále napjatá, co dalšího se stane, jaká komplikace se objeví a jak si s ní zúčastnění pořadí ... Celou recenzi si může přečíst u mě na blogu (odkaz jako obvykle v biu)

Četli jste tuto knihu nebo nějakou jinou od tohoto autora? Budu moc ráda, když mi napíšete vás názor. Já se určitě pustím i do dalších autorovo knížek, protože tato byla opravdu povedená.

Hodnocení: 3,5*/5*

Miretti
02.05.2019 5 z 5

Skvělá kniha, která nám dovolila nahlédnout do míst, kam se běžný smrtelník nedostane. Ač jsem ateista, nesmírně jsem si tuto "exkurzi" užívala. Psáno velice reálně, opravdu jsem ve vzduchu cítila tu výjimečnost situace a napětí. Pointa šokující, umím si představit ten šok sebejistych kandidátů.

hajrys
15.03.2019 5 z 5

Skvělé, nečekala jsem, že mě kniha tak pohltí. Tajemný rituál volby papeže. Rituál, na jehož výsledek čeká celý svět. Ať jste, či nejste věřící, stejně Vás dostane. Boj o moc, protože papež je opravdu nejmocnější člověk světa. Intriky, které se v tak zkostnatělé instituci musí dít. Katolická církev, po tisíciletí stará organizace, kde se neustále opakuje boj mezi konzervativci a reformátory. Přesně takto si představuji volbu papeže. A pointa je skvělá!!

Lena79
31.01.2019 5 z 5

Zajímavý pohled do míst, kam se běžný smrtelník nemůže dostat. Machinace, intriky, boj o moc...Mě osobně se líbí rituál s pálením hlasovacích lístků a následný kouř, který signalizuje, zda je zvoleno či nikoli.
Kniha mě, až na trochu šokující závěr, bavila. Ačkoli nejsem věřící, přijde mi téma konkláve zajímavé, doporučuji.

Hathor89
02.01.2019 5 z 5

Téma konkláve je zajímavé samo o sobě. Tajemný obřad. Zápas o moc. Hledání nového řádu. Obrana starých poměrů. To vše se děje za zavřenými dveřmi, kam se běžný smrtelník nedostane. A nebo ano? Neodkrývá se tam tajemství obyčejných lidí, na které ale hledí celý svět? Kniha úžasně vykresluje také prostředí Vatikánu. Každodennost. Umění. Líbilo by se mi vydání s fotografiemi. Takto jsem stále hledala na internetu. Autor má určitě velké znalosti dané problematiky, využíval značně latinu a odborné termíny srozumitelně vysvětloval, za což jsem ráda. Chvíli jsem zvažovala, že dám o hvězdičku méně za konec knihy, přišel mi přehnaný, ale pak jsem si řekla, že člověk nikdy neví …

IYv
28.12.2018 4 z 5

tak tohle jsem si nesmírně užila. Konkláve za zavřenými dveřmi je tajemné samo o sobě. Harris dobře dávkuje (alespoň pro mě) odborné věci. Já mám tohle ráda, neboť mě to nutí vyhledat další a další informace. Miluji historii a teď jsem zase o něco bohatší, třeba vím, proč má klerika 33 knoflíků.
Rozuzlení mě během čtení několikrát napadlo, ale v závěru jsem četla bez dechu a najednou začala Lomelimu fandit. Na úplném konci jsem se však opravdu zasmála. Autor asi netuší, jak zábavnou a ironickou podobnost pro Čechy vytvořil. Pan Svěrák musí být potěšen!

Martina99
26.11.2018 3 z 5

Docela mě zklamal konec. Čekala jsem od počátku, kdo se stane papežem, ale ten závěr už mi přišel jako přehnaný.

Clara del Valle
25.10.2018 4 z 5

Až na tu zbytečně šokující pointu velmi čtivý a zajímavý román.

madem
07.09.2018 5 z 5

Vždy mě zajímalo, jak mohli zvolit právě toho a toho papež. Před volbou jsou známější jména, o kterých se mluví více, sází na ně sázkové kanceláře. A pak se na balkóně ukáže papež a je to někdo zcela jiný. Kniha ukazuje, jak k tomu může dojít. Je plná intrik a špíny Vatikánu. Vše je jinak, než se zdá.
Pro mě jedna z nejlepších knih.