Kongo

V hlubokém africkém deštném pralese, v sousedství ruin legendárního Ztraceného města Zinj, je v několika minutách brutálně povražděna výprava osmi amerických geologů. Obraz zpustošeného tábora doputuje desetitisíce kilometrů ke Karen Rossové, která má projekt na starost. Videokazeta ukazuje stržené stany, vybavení rozházené v blátě vedle mrtvých těl a v této zkáze jediný pohyb - rozmazaný temný stín postavy. V San Franciscu provádí Peter Elliot, primatolog, pokusy s Amy, nevšední gorilou, která ovládá již 620 posunkových znaků a ráda svými prsty kreslí. Její chování se však poslední dobou stává náladovým. A její obrázky s velkou přesností připomínají stránky z portugalské knihy z roku 1642 popisující starověké Ztracené město. A tak se Amy stává součástí nové expedice do Konga, která zde vstoupí do tajného světa, z nějž cestou ven je patrně jen strašná smrt. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/51_/518/kongo-Xem-518.jpg 3.8134

Congo (1980)

Literatura světová, Dobrodružné, Romány
Vydáno:, Baronet

Luke8

Úžasná kniha. Autor ve knize skvěle vystihuje prostředí africké džungle a čtenáře doslova upoutá svým napínavým dějem. Od chvíle, kdy jsem narazil na tohoto autora, tak zatím každá kniha byla úžasně chytlavá stejně jako tahle. Všem vřele doporučuji :)

Franc
23.10.2016

Moje druhá autorova kniha, která mě opět naplnila pocitem radosti z četby. Autor má v krvi schopnost pobavit a poučit současně tak jednoduše a lehce, jako málo jiných autorů, s nimiž jsem měl tu čest.

Příběh ubíhá svižným tempem, hrdinové řeší nemálo úkolů, které jim plnění cílů klade pod nohy rychleji než komerční televize reklamu v hlavním vysílacím čase. Vše Vám doslova letí před očima. Autorův popis reálií je velmi autentický a od samého začátku Vás připoutá pevně ke knize a nemá ambice pustit Vás až do poslední stránky.

Pokud bych měl být rýpal a něco výtýkat, pak by to asi bylo bylo pár slov ke konci knihy. Přišel tak nějak rychle. Něž jsem stačil dopít kávu, bylo najednou hotovo. Nechci to nikterak zásadně klást k tíži knihy, ale vzhledem k tempu, které nabrala na začátku, mě to krapet překvapilo.

Každý, kdo má chuť z pohodlí domova zažít krapet dobrodružství v neprobádaných houštinách afrického pralesa, nebude dozajista odkládat knihu s tím, že byl o něco ochuzen.

hetzerjoke
04.10.2016

-pokračovaní komentaře, menší překlik:) -
...od ktere jsem kapitolu co kapitolu čekal větu: Amy volá domů...
Vřele doporučuji. Jo a i film se dá.

hetzerjoke
04.10.2016

Crichton mě opět nezklamal. Poté,co jsem přečetl Kouli mě sice Kongo napnulo o newton méně, ale přesto knihu rozhodně řadím k nadprůměrným. Všechny postavy mi byly sympatické ( obzvlášť gorila Amy, od které jsem kap

cantona
20.03.2016

Tak konečně po dlouhé době Michael Crichton napsal knihu, která měla zajímavý děj. Často sice odbočoval do fakt, které narušovaly děj, ale dalo se to vydržet. Příběh byl opravdu zajímavý a krásy džungle byly popsány super. A právem je Crichton králem technotrihlleru. Jen tak dál.

Eldar80
18.01.2016

Kniha byla úplně jiná než jsem si představoval a úplně od začátku mě úplně pohltila. Děj docela dynamicky ubíhá a čtenář je zvědavostí puzen číst dál a dál za postupně se zvyšujícího napětí. Hektické tempo je prokládáno vědeckým pohledem na přírodu, techniku a dějové souvislosti. Krása. Tohle se opravdu povedlo, protože kniha je velmi akční a napínavá skoro celou dobu. Jako obvykle u Crichtona jsou reálie neuvěřitelně přesně popsány a děj se odvíjí zrychlujícím tempem jak moc hlavní hrdinové bojují o čas. Je však možné, že někomu retrospektivní zmínky a odbočky k vědě, budou vadit. Já je naopak zbožňuju. Škoda jen v pozdější fázi některým událostem ve správný čas a nic moc závěr. Kniha se točí kolem průmyslové války korporací o nerostné bohatství v deštných pralesech Konga. Po první výpravě následuje druhá s plánem zjistit co se stalo a zajistit polohu naleziště. Ocitneme se pak uprostřed deštného pralesa a díky občasnému přírodovědeckému popisu se o to víc ponoříme do příběhu. 85%

zimela
17.04.2015

Gorila Amy je plnohodnotnou postavou knihy. Takové lehce žárlivé, fintivé ale i dobrosrdečné děvčátko nárokující si svého ošetřovatele Elliota. Děj je místy příjemně hororový a jeho rozuzlení zas kvalitně Dänikenovské. Mě vyloženě překvapilo..a potěšilo. Průměrné 4****

Mauri
28.12.2014

Kniha začala opravdu zajímavě.Střed byl zdlouhavý a v podstatě o ničem. Zápletka přišla moc pozdě a měla rychlé řešení. Bylo zde spousta zajímavostí,které však někdy ublížili a naprosto odvedli pozornost od děje.
Na druhou stranu ekologicky varovný podtext,popis života původních kmenů a chování goril neskutečně zvyšuje čtivost.

M.C.
06.11.2014

Nechápu, proč zde má kniha tolik nespokojených komentářů. Od knihy jsem tak čekal slabší zážitek. Ale kniha byla velmi velmi dobrá. Neříkám, že je to úplně úžasná kniha. Plného hodnocení se nedočkala ani u mně, ale byla to dobrá kniha. (79%)

Finskej
01.08.2014

Typický Crichton se svou oblíbenou stavbou románu: zpočátku nechá diváka sledovat zdánlivě nesouvisející linie, aby je pak dovedně spletl dohromady a vše do sebe zapadlo. Co jiným zdá se někdy snad příliš pomalým rozjezdem, mám u tohoto autora docela rád a říkám tomu "a ještě se člověk bokem dozví spoustu zajímavých věcí". Kromě toho se Crichton ve většině svých knih vyznačuje nápaditými a ne vždy triviálními zápletkami, pročež ono poučení je častokrát ku prospěchu věci. Aby čtenář lépe pochopil v šíři a souvislostech - a souvislosti, to "bylo Crichtonovo"... Někdy bych skoro hlasoval, aby pro Crichtona jako autora vznikla nová literární škatulka: thriller naučný :-)

lumpik007
30.12.2013

Moje první Crichtonovka. Na to, že to napsal v roce 1980 se to dalo číst i dnes (žádné předpotopní archaismy). Bohužel po slibném začátku následuje vleklá střední část a jaksi strohý konec. Měl jsem z toho pocit, jakoby se autor nemohl rozhodnout jak to ukončí a pak už ho tlačil čas a bylo to třeba nějak uzavřít.
Kolegové mi Crichtona vychválili jako autora který umí technologické sci-fi tak mu dám ještě šanci a zkusím příležitostně nějakou další knihu.

hardrock
05.11.2013

kniha stupa na kvalite tym, ze nesie dolezite ekologicke posolstvo tykajuce sa zachovania zivocisnych druhov.

Rawen616
14.06.2013

Žádný zázrak to nebyl. Na dobu ve které se to odehrává tam jsou docela užasné technologie i na dnešní dobu a taky mě překvapilo co všechno ta parta táhne sebou. Pořád odněkud vytahují nějaké nové technologické hračky a vybavení. A občas jsem se vážně divil co ty hračky umí, na to že je to z přelomu 70 a 80 let. Nejvíc sympatická postava tam byla ta "mluvící" gorila ( ovládající znakovou řeč ). Film podle knihy nedoporučuju :-)

Fuksinka
02.04.2013

Začátek dobrý a pak nuda, nuda, NUDA..

Shortyna
27.03.2013

Strhujúci začiatok. Pomalý, zdĺhavý stred. Hlavná zápletka, aspoň pre mňa, sa začala riešiť príliš neskoro a bola vyriešená prirýchlo. Záver, v podstate, podľa predstáv. Inak to ani nemohlo skončiť.

Phoenix16.cz
07.01.2013

Asi se touto větou budu opakovat, ale to nevadí. Psal to Crichton, tak je to dobré. To beze sporu. Kdo má rád jeho styl psaní (já), tak si po přečtení Konga určitě nebude stěžovat. Proč tedy hodnotím průměrně? Protože i když je to pěkná čtivá knížka, Michael má na svědomí mnohem lepší kousky. V rámci jeho bibliografie jde o příběh průměrný a místy i rozvláčný až nudný. Michaelův popis věcí z pozadí příběhu bývá většinou poutavý, ale tentokrát mi přišel z větší části zbytečný a na můj vkus trvalo příliš dlouho, než se dostali do džungle, a pak zase strašně dlouho procházeli džunglí, než dorazili k tomu, k čemu potřebovali (k hlavnímu tématu knihy). A když jsem se konečně k hlavní zápletce prokousala, uběhla jako nic a byl konec knihy. Abych to shrnula, nápad zajímavý, ale chtělo to trochu učesat. A co se týče filmového zpracování, co si scénář vypůjčil z knihy je dobré, co si přimyslel, je trapné a celkově mi nějak herci ztvárňující postavy z knihy nesedli.

mariposka
14.06.2012

Kniha se mi moc nelíbila, příliš zdlouhavá a extra nic se tam nedělo. Dle mě slabší crichtonovka.

Monisek.B
07.04.2012

Kniha mne hned po prvních pár stránkách vtáhla do děje a zhltla jsem ji za pár dní. Rozhodně se k ní ještě několikrát vrátím :-) Filmové zpracování ale nedoporučuji, případně až PO přečtení knihy ;-)