Konečná teorie

Konečná teorie https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37514/konecna-teorie-37514.jpg 4 49 18

Univerzitního profesora Davida Swifta spěšně povolají do nemocnice. Chce s ním mluvit jeho bývalý učitel – profesor fyziky, kterého kdosi v noci brutálně napadl. Profesor na smrtelné posteli nadiktuje Davidovi zdánlivě náhodnou sekvenci čísel, která by však mohla být klíčem k Einsteinovu poslednímu tajemství. Je jím Einheitliche Feldtheorie neboli teorie všeho. Jde o soubor rovnic, které by dokázaly popsat všechny přírodní síly. Tato teorie by mohla úplně změnit naše vnímání vesmíru. Einstein ji však údajně nikdy nedokončil. Anebo snad ano? Na odchodu z nemocnice Davida zatkne FBI a podrobí po výslechu. Na scéně se objeví ruský žoldák ve službách tajemného klienta, který se nezastaví před ničím. I on se snaží zjistit, kdo a kde skrývá klíč ke konečné teorii. Střípky teorie je však třeba nejdříve najít a potom poskládat. Komu se to podaří jako prvnímu? Na podkladě Einsteinovy rovnice E=mc² lidé sestrojili atomovou bombu. Co bychom dokázali udělat s klíčem ke stvoření světa? Kniha je důmyslnou kombinací sci-fi a thrilleru. Autor dovedně proplétá fyziku s historií, politikou a poutavým příběhem lásky. Daří se mu držet čtenáře v neustálém napětí až do dramatického finále.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Sci-fi
Vydáno: , Lucka Bohemia

Final Theory , 2008

woita
07.08.2022 3 z 5

Unitární teorie, či známější jako Teorie Všeho, fascinuje každého jen letmo políbeneho teorii relativity, kvantovou fyzikou, strunovou teorií a dalšími podobnými. Představa, že Einstein došel závěrem svého života poznání a naplnění toho, co lze považovat za svatý grál vědy, je fascinující. Přestože jde o vědeckou fikci, dozvídá se čtenář prostřednictvím knihy a postavy Davida Swifta něco málo o podstatě jednotící teorie, jak ji mohl Einstein zamýšlet i jak je koncipována dnes.
Honba Davida za pravdou a očištěním svého jména je úžasný brak hodný filmového zpracování.
Hlavní postavy, David a Monika, jsou obyčejní maníci (s vysokoškolským diplomem a tituly) a jejích protivníci jsou ruský nájemný vrah, tajemný milionář a vláda USA v čele s agenty FBI, proto bylo mnohdy zatěžko k uvěřeni kolikrát jen tak tak vyhnuli se zajmutí a smrti.
Zápletka je vcelku plytka, dějové zvraty průhledné na míle daleko a akční scény sotva uvěřitelné, přesto je to svižné a zábavné čtení. Kniha nebazíruje na detailech, zbytečně děj nenatahuje, ba naopak tempo a napětí je dobře vyvážené a mílovými kroky zdárně míří k výbušnému závěrečnému antré. Kniha je to skvělá.

princeznaaura
30.07.2022 3 z 5

Je to ctiva kniha, akorat mi vadi jazykova hrubost (zbytecna), dale je to takove prilis absurdni v tech honicich akcich a nakonec na me moc fyziky (nemusi mi byt vysvetleno uplne vsechno,stejne tomu laik nerozumi).

jaroiva
02.04.2021 2 z 5

Hmm, no, vydržela jsem to až do konce. Tak si dávám dvě hvězdy za výdrž :).

paja86
13.01.2021 5 z 5

Na to,že mě fyzika nikdy nezajímala,tak musím říct,že mě kniha opravdu bavila...
Překvapilo mě i dost nečekaných zvratů,které bych nečekala...
Super čtení,mohu doporučit...

majavcelicka
18.06.2020 2 z 5

Já bohužel odložila. Vůbec se mi to po pár desítkách stránek nelíbilo, nelíbilo se mi jakým stylem je to psané. Ale spíše to bude tím, že mám ráda spíše detektivky než thrillery. Věřím, že si to své čtenáře najde a i se jim to bude líbit. Jen u mě to není můj šálek kávy.

evismaior
09.04.2018 3 z 5

65% - Nečte se to špatně, i když teď mám laťku na detektivní příběhy nastavenou o dost výš, takže tohle mi přišlo místy až takové naivní a úsměvné. Zejména mi to ale od samého začátku příběhu připomínalo Šifru mistra Leonarda, až na to, že tady hledaným svatým grálem nebyla Máří Magdaléna a její potomci, ale teorie zahrnující všechny fyzikální zákony platné ve vesmíru, o které se skutečně vedou dohady, zda ji Einstein neobjevil a vědom si jejích důsledků v rukách nesprávných lidí ji raději nezveřejnil. Takže tady máme klasicky partu několika lidí, kterým tu teorii předal a kteří začnou umírat, jednoho chlápka, který nepíše jako Robert Langdon o symbolech, ale příhodně o dějinách přírodních věd a Einsteina a jeho asistenty má tudíž v malíku, jednu půvabnou vědkyni, která mu pomáhá, jednoho zabijáka najatého staříkem, kterému jinak všichni věří (vidíte tu podobnost se sirem Teabingem?), ale tohle snad ani nejde nazývat spoilerem, protože autor sám ho jednou nešikovnou poznámkou čtenáři jako postavu v pozadí, která chce světu vyjevit pravdu, v podstatě hned zpočátku odhalí. A do toho pro jistotu ještě jednoho geniálního autistu (kolikrát už tohle tady bylo?), který se ukáže pro příběh velmi důležitým. A samozřejmě také partu nepříliš schopných agentů FBI, kterým hlavní hrdinové stále unikají. Někdy to působilo opravdu lacině - jak často se vám asi stane, že vezete pustinou zraněného člověka a první barák, na který narazíte, patří doktorovi? Nebo že utíkáte s autistou před federály a první lidi, na které narazíte, mají s sebou také postiženého kluka a vztek na státní instituce, takže vám ochotně pomůžou? Nevím, nakolik té stylistické neobratnosti přidával ještě překlad, ale jisté je, že tolik překlepů v knize jsem už dlouho neviděla. Jako zábava na den s horším počasím dobré, ale tak dlouho jako zmíněná Šifra mi to v hlavě určitě nezůstane.

Artep25
15.12.2017 3 z 5

Není to takové wauuu,nemůžu se od toho odtrhnout ,ale je to kniha ,která má spád a čte se dobře .Děj nedrhne a nestalo se mi ,že jsem se musela ke čtení nutit .3 hvězdičky za to ,že to bylo všechno malinko předvídatelné .

Shindo
04.12.2017 3 z 5

Slabší, fyzikálny odvar Da Vinciho kódu, ktorý mimochodom tiež za bohviečo nestál. Ako oddychovka pri ceste vlsakom však poteší, číta sa rýchlo.

Belforn
09.10.2017

Osobně jsem měl chvílemi pocit, že čtu Šifru mistra Leonarda.. pronásledující psychopat, pronásledující policie, "nečekané změny některých protagonistů" a hlavní postava, která až nápadně připomínala MacGyvera. A v úplném závěru obrovské americké klišé. Za mě spíše zklamání.

hana4834
03.12.2016 3 z 5

kniha je napínavá a máte nutkání ji přečíst naráz až do konce, pokud máte rádi fyziku

soukroma
23.03.2016 3 z 5

Po mě nenaplněné očekávání - o moderní fyzice (ani populárně či na hranici sci-fi) se v knize opravdu mnoho nedozvíte, autor se tomuto klíčovému tématu (teorie strun až teorie všeho) věnuje jen dohromady na několika stranách. Zbytek je zběsilý thriller o vědcích prchajících před nájemným zabijákem a FBI.

Tajnůstkář
05.02.2015 5 z 5

Knihu mohu doporučit. Od nějaké padesáté strany vás kniha už nepustí.
Výhrady, no našlo by se. Příliš rozvláčné popisy málo významných věcí, hlavně na začátku knihy, jako by se autor obával, že naplní málo stránek. Naopak konec vzal úprkem asi s obráceným pocitem. Odborných termínů až nad hlavu, ale to při takovém tématu jinak asi nejde, navíc tu problematiku studoval, takže z pohledu laika, žádné nesmysly. Knížka je ve výprodeji, moc profláknutá není i když dobrá je. Je to osud málo známých autorů, jejich prvních knížek. I když ani ostatní jeho knihy na tom nejsou moc lépe. Škoda. Nebo naopak, můžete je pořídit levně. To naopak, ale nepotěší autora. Není jednoduché přijít na to jak dostat knížku do laufu. Pokud na to někdo máte recept, tak bych ho bral všema deseti, jsem jedno ucho.

daymoon
29.08.2014 3 z 5

Nebylo to špatné, ale pokud se v americké knížce nachází nějaká antiruská nálada, je to vždycky dost nešikovné a krátkozraké.

HonzaT
11.03.2014 4 z 5

Mark Alpert = velice příjemné překvapení! Navíc předmluva D. Preston...Napětí v příběhu již od úvodních stránek, a jen tak nekončí. Kniha má náboj po celou dobu. Lehké thrillerové čtení se zajímavou myšlenkou. Doporučuju. Koupeno za 29 Kč !!!

Oli1104
19.02.2014 5 z 5

Je zajimave, proc nektere knihy spadnou do tech "Levne knihy" obchodu. ( Koupila jsem za 49 Kc )

Konecna teorie se mi libila moc, pro me naprosto srovnatelna s do nebes vynasenym Danem Brownem. Dej byl napinavy, mozna nekde bylo moc "technickych popisu", ale nerusilo to.

Takze za me rozhodne 5 hvezdicek a zkusim od autora najit a precist dalsi dila.

CZpavinka
14.01.2014 5 z 5

Knížku jsem četla náhodou a to když jsem nevěděla v knihovně, co si vzít. Rozhodně nepatří k "profláknutým" Brownovkám, ale rozhodně za nimi tak zásadně nezaostává.

Knížka se mi líbila propojením vědeckého světa s částečně romantickou zápletkou, která je typická a čtivá právě na zmíněných knihách od Dana Browna a to především tam, kde se vyskytuje Robert Langdon.

Určitě doporučuji přečíst.

SimonaC
24.11.2013 4 z 5

Upřímně, do této knihy jsem se začetla jen proto, že jsem si potřebovala dát pauzu od romantiky. Jenže příběh je tak napínavě napsaný, že nešlo knihu odložit. Občas jsem se ztrácela v teorii, občas jsem se krčila napětím ale konec byl pro mě zklamáním. "Všechny zlouny zavraždíme, teorii uchováme a uděláme z toho happy end..." Konec mi do příběhu vůbec nesedí.

Márinka
13.12.2010 4 z 5

Tato symbióza historických reálií s vědeckou fantazií, spekulace o osudu Einsteinovy dcery, ... se čte jedním dechem.