Konečná diagnóza

Konečná diagnóza https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/8376/bmid_konecna-diagnoza-WHY-8376.jpeg 4 693 104

Román Konečná diagnóza, vydaný v roce 1959, se stal prvním skutečným Haileyho bestsellerem. Autor svůj román umístil na oddělení, po jehož vyslovení většině z nás naskočí husí kůže – na patologii. V dramaticky se rozvíjejících a vzájemně se prolínajících příbězích jednotlivých hrdinů plasticky ukazuje klíčový význam tohoto oddělení – nikoli jen jako místa, kde se pitvají nebožtíci, ale především jako pracoviště, jehož hlavním úkolem je stanovit diagnózu pacientů a určit tak i jejich úspěšnou léčbu. Každý omyl může vyústit v tragédii končící mnohdy smrtí… Hlavním hrdinou je starý doktor Joseph Pearson, primář patologie v nemocnici Three Counties, jenž svému oddělení, kterému vládne pevnou rukou, zasvětil celý svůj profesní a po úmrtí manželky i osobní život. Jak se vyrovnává starý rutinér s novými metodami medicíny, jak se mu daří sledovat a aplikovat nové profesní trendy – to jsou klíčové otazníky, které zasahují i do osudů jeho nejbližších spolupracovníků – mladého sekundáře Mika Seddonse a jeho snoubenky „žákyňky“ Vivian Loburtonové či laboratorního technika Johna Alexandera, jeho manželky a jejich dosud nenarozeného dítěte… Jak dopadne od počátku tušený střet dosluhujícího primáře s mladým ambiciózním doktorem Colemanem? Vždyť nakonec snaha všech pracovníků patologického oddělení je určena jedním cílem – stanovit správnou konečnou diagnózu.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Svoboda

The Final Diagnosis , 1959

beveron
30.12.2016 5 z 5

Z teto knihy jsem byla nadsena. Strhla me k dalším románům z lékařského prostředí a ta vášeň se me drzi dodnes. Ale nejsem si az tak jista, zda bych ji znovu dala. Přeci jen doba pokrocila.

Nunynka
27.10.2016 4 z 5

Ze zacatku mi trochu trvalo dostat se do deje. Porad jsem premyslela kdo je kdo. Ale pak jsem se do zacetla a opet me pan Hailey prekvapil. Kdyz si predstavim kolik toho musel nastudovat. Nektete detaily byly za me navic,jako napriklad amputace nohy,ale musim smeknout. Na to,ze se dej odehrava v 50.letech,tak me prijde stale aktualni.

Fififjonka
19.07.2016 4 z 5

Děj je poutavý, ale charaktery už moc ne - všechny jsou typicky Haileyovské. Ti staří jsou zaostalí a pokroku se bránící, ti mladí se snaží pokrok prosadit, milostná vzplanutí ničím nepřekvapí a blíží se okamžik zlomu... Nebýt to v nemocničním prostředí, nejspíš by mě to bavilo o mnoho míň. Jediná postava, která byla zajímavě napsaná, byl doktor Pearson.

Lenka4
10.07.2016 4 z 5

Kniha se dobře čte. Až na doktora Persona jsou postavy vykresleny poměrně šablonovitě. Dá se tedy předvídat, jak se kdo zachová, či jak která událost dopadne. Přesto se autorovi podařilo uchovat určitou míru napětí a předložit i rozuzlení překvapivá.

Jirinamac
29.04.2016 4 z 5

Za komunistů jsme ve čtvrtek čekali fronty před knihkupectvím, aby se na nás dostalo a tato kniha byla v naší knihovně. Jeden výtisk koloval mezi spousty čtenářů. Mám tu knihu ráda, dobře se čte.

beluca
27.04.2016 4 z 5

Knihu jsem četla v mládí, byla hodně působivá a silná!

bookworm007
26.03.2016 5 z 5

Velmi příjemné čtení, stejně jako Letiště. Měla jsem pocit vtažení do děje, téměř jsem cítila pach dezinfekce.

LutherKing
25.03.2016 3 z 5

Standartní Hailey

kuba3954
12.01.2016 5 z 5

Kniha mě opravdu nadchla, bylo to zas trochu něco jiného. Dala mi i pár užitečných informací a jednu dobrou radu do stáří.

BlackBlade
06.01.2016 3 z 5

Zaznělo to tu několikrát = perfektní znalost prostředí. Tato kniha mi otevřela oči v tom, co všechno dělá oddělení patologie v nemocnici, ale jinak je to pro mě osobně jen průměrná kniha. Příběhy jsou sice napínavě napsané, ale jinak jsou z běžného života. A to čist nemusím, to zažívám sám :) Mám rád v knihách trochu toho nevšedního, co si moje bujná fantasie musí představovat... a to mi tu chybělo.

3nitka
02.01.2016 5 z 5

Ešte som neprečítala všetky od tohto autora, ale zatiaľ najlepšia. Pre mňa.

Bilky
17.10.2015 4 z 5

Aj trocha zo sentimentality dávam o hviezdičku viac, kedže to za socíku bola moja prvá kniha z lekárskeho prostredia a na strednej škole to bolo o to vzácnejšie, že tam bolo aj kúsok erotiky :)

Príbeh bol napínavý, vrstevnatý, vecný aj dojemný a i keď väčšina kníh A.HAILEYho má identickú štruktúru a vykráda sám seba - tak stále to boli ľahko stráviteľné príbehy so zaujímavým dejom, lebo zmenou prostredia vždy docielil, že svojich čitateľov aspoň trochu "privzdelal" populárno-napínavou formou ;)

ODPORÚČANIE: pre začínajúcich a najmä čerstvo zaľúbených patológov to pravé orechové! 78%

ovpana
06.01.2015 4 z 5

Skvělá kniha z lékařského prostředí

ripo
27.11.2014 4 z 5

Napínavá kniha, ktorá sa za komančov prečítala jedným dychom ...

Zdeňula
17.10.2014 5 z 5

Velmi krásná a napínavá kniha.

Ivan F
17.12.2013

Čím viac som prečítal kníh od Haileyho, tak tým viac mi vadí ich šablónovitosť. Ok, na jednej strane každej knihe predchádza dôkladná príprava, ktorá sa premietne do znalosti prostredia a jeho postupnému opisu, ktoré je nevyhnutnosťou pre rozvíjanie príbehu, akési pozadie, na ktorom je vždy zavesené nasledovné: inteligentný muž v strednom alebo zrelom veku, žena je vždy kočka, ale tak trochu tupá (výnimkou je černošská novinárka z románu Preťaženie), potom je tam prípadne iná žena, takisto je to kus, ale inteligenčne tú prvú neprevyšuje, no a do toho je zamotaný nejaký príbeh, ktorý síce nie je zlý, ale nijako nevyniká. Čiže dôkladná znalosť prostredia mi je fuk, ak je román xtou variáciou na uvedenú schému. Ak si budem chcieť prečítať niečo o patológii, tak siahnem po učebnici, nepotrebujem tú hŕbu detailov v románe.

rose
07.10.2013 4 z 5

Četla jsem ji ještě v minulém století a teď jsem se k ní vrátila. Od té doby medicína hodně pokročila, ale základ se nemění. Lékařská etika, odpovědnost, poctivost... Jen to možná dnes není tak vidět za všemi těmi novými technologiemi a nablýskanými přístroji. Teď už se Haileyho knížky čtou pomalu jako knihy pro pamětníky, ale pořád jsou napínavé a „o něčem“.

Lady Dracula
18.06.2013 4 z 5

V rámci toho,že jsem před touhle knihou dočetla zrovna jednu od Cooka,tak jsem si jaksi neuvědomila fakt,že ne všichni autoři knih z lékařského prostředí,se musí zabývat tématem,že někdo má nějaké nekalé úmysly a že to bude jako detektivka. Pořád jsem čekala,kdy už někdo někoho zabije. A ono nic. Ale zase když pominu tuhle svojí vadu,tak musím uznat,že to bylo velmi pěkně napsané. Dochází tam ke konfrontaci zkušeností a mladické houževnatosti, zbabělosti a uvědoměním..Osudy jsou krásně propletené a dílko se mi velmi dobře četlo...

kapllu
14.06.2013 3 z 5

Jak se o Haieyovi říká, znalost prostředí mu nejde upřít. V této knížce mi ale připadalo, že se o své znalosti snaží přesvědčit až moc. Taky mi přišlo škoda, že se Hailey víc nevěnoval Pearsonovi, trochu víc jeho patologického pohledu by se šiklo :-) Ale jinak je to velmi čtivá knížka, stojí za přečtení.

EJKA
17.02.2013 5 z 5