Konec velkých prázdnin

Koupit

Kniha, která vznikala jako předloha scénáře stejnojmenného televizního seriálu, patří mezi nejlepší romány zabývající se fenoménem emigrace. Její děj se započíná v roce 1983, kdy v den letního slunovratu uprchnou nejrůznějšími cestami ze své vlasti do Rakouska dvě rodiny a několik jednotlivců, Čechů i Slováků, aby hledali štěstí ve vysněném svobodném světě. Skoro na dosah domova je očekává jiná planeta, jim cizí, jako jsou oni cizí jí. Projdou táborem pro uprchlíky a čekají pak v jednom z venkovských penzionů, sloužících tomu účelu, na azyl a víza, představující klíče k nové existenci. Náhlé prázdniny v životě, jejichž délku ani výsledek nelze odhadnout, týdny, měsíce a někdy i roky vynucené nečinnosti, nutí k sebezpytnému bilancování, smýkají lidmi mezi nadějemi a zoufalstvím. Ze vzpomínek i představ, ze zážitků tragických i komických vyvstává kaleidoskop obrazů země, kterou opustili, i světa, jemuž se vydali....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345428/big_konec-velkych-prazdnin-EOg-345428.jpg 4.489

Kniha Konec velkých prázdnin

YangJie

Tuto knihu jsem četl jako poslední v mém “Kohoutovském roce”, kdy jsem zvládl většinu jeho beletrie. A byl jsem překvapen. Pavel Kohout ukázal, že se vypracoval v excelentního romanopisce. Nejsem si tím zcela jist, ale mám pocit, že možná rozptýlil až příliš velkou část svého potenciálu v autobiografických dílech. (Která jsou ovšem rovněž skvělá.)
Každopádně jsem se v tomto roce změnil z “Kohoutovského” skeptika a pochybovače na velikého Kohoutova příznivce a šířím jeho jméno jak to jen jde.

zdenaR

Čtivá kniha, zajímavý děj, uvěřitelné osudy.
Jako obvykle mě kniha zaujala více než seriál, i když tento byl také povedený - myslím, že herecky dobře vystihl popsané postavy.

Inutihar

První dvě třetiny výborné, ale ke konci to ztrácelo dech.

Ivaiva

Asi jako většina jsem nejprve viděla seriál a pak četla knihu. Kniha vysvětluje motivy jednání jednotlivých postav a tím se z celého děje stává ucelený obraz. Seriál bych teď po přečtení knihy chtěla určitě vidět znovu. A vlastně bych chtěla i pokračování knihy. Celkem mě mrzely zbytečné překlepy, které kazí čtenářský dojem... Robina/Bobina, Ted/Teď

Eicherik

Nejprve jsem viděl povedený seriál a teď po letech jsem si přečetl i knihu. Oproti seriálu je v knize navíc postava Alchymisty (skláře) a děj je v některých místech rozvinutější. Konec velkých prázdnin je mistrovské dílko plné zajímavých postav a osudů, které stojí za přečtení.

David74

Něco je trochu jinak, přibyla jedna hlavní postava, Lydie s Václavem jsou mi stále nejsympatičtější, stejně jako v seriálu.

Je to velmi silné téma a velmi dobrá kniha.

Gracian1964
30.07.2020

Netušil som, že existuje kniha, videl som televízny seriál, nie raz a ten sa mi páčil. Nuž ale kniha je iná káva, všakáno?! Ako skoro v každom prípade. Číta sa to takmer samé. Omnoho podrobnejšie vykreslené charaktery postáv, ich motivácia, psychológia, minulosť. Dokonca je v knihe postava Karla Markalousa, ktorá sa v seriály nevyskytuje. Je tam toho skrátka viac a hlavne lepšie, niečo je aj inak. Veľmi dobré. Od Pavla Kohouta som nečítal nič iné, tak neviem posúdiť, či je to lepšie alebo horšie od toho ostatného, čo napísal. Som spokojný.

plobpreis
16.01.2019

Ačkoliv má kniha 792 stran přečetl jsem ji velmi rychle. Téma knihy mě velmi zaujalo. V té době jsem znal osobně lidi co emigrovali, ale už jsem se mnohdy nic nedozvěděl o jejich osudech. U hrdinů knihy mě překvapilo, jak byli někteří naivní v očekávání jaké to potom bude. Z dnešního pohledu si nedovedu představit, zda by hostitelské země poskytovali takovou péči emigrantům i dnes.