Konec Věčnosti

Konec Věčnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12552/mid_konec-vecnosti-Cms-12552.jpg 4 369 62

Po miliony let si pozemšťané vyprávějí zkazky o podivném, nedosažitelném místě, které se nazývá Věčnost. Lidská fantazie opředla bájný svět závojem mýtů a legend – ale pravda je ještě podivnější. Věčnost, to je sídlo všemocné korporace, která ovládá cesty v čase a s fanatickou vírou ve vlastní poslání upravuje lidské dějiny. Každý zásah do historie je veden snahou vymýtit veškeré zlo, zbavit lidstvo válek a utrpení. Andrew Harlan až dosud tomuto úkolu oddaně sloužil. Jenže teď odhalil podivnou chybu v samých základech Věčnosti. Zdá se, že Věčnost vůbec nemohla vzniknout – jak je tedy možné, že existuje…?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Albert

The End of Eternity , 1955

kilometr
24.09.2017 3 z 5

Nejsem kdoví jaký fanoušek sci-fi a tato kniha mě v tom jen utvrdila.Nebyla špatná,ale mě prostě nezaujala.60%.

smazenaryba
08.06.2017 4 z 5

Nádherne premyslené dielo, a splnený mokrý sen každého fanúšika sci-fi. Už len samotný názov vo mne vzbudzoval pocit "toto si musím prečítať". A o čo viac bol potom zážitok skvelý, keď názov zapadol do kontextu. Asimov slová "večnosť", či "nekonečno" použil dosť netradičným, priam revolučným spôsobom. Mnohé novšie diela podobného ladenia (cestovanie v čase, rôzne reality, ľudstvo na ceste technologického pokroku), a je jedno či ide o knihy, poviedky, či filmy, sa k osudovosti a pôsobivosti tohto príbehu približujú len veľmi ťažko. Jediná škoda, že Asimov lepšie nezapracoval na charakteroch svojich postáv.

Mako123123
14.09.2016 5 z 5

Neuveriteľné, super, normálne ma to dostalo. Po prečítaní ságy Nadace (čo sa v rozuzlení ukázalo ako perfektné nadčasové a úžasné) ,,Konec večnosti,, a začiatok ,,nekonečna,, pôsobí o to viac uchvacujúcejšie. Nadace a galaktickú ríšu od Heriho Seldona až po Treviza, vnímam ako interval v širokom rozmedzí čo sa času aj vesmíru (priestoru) týka. ,,Konec večnosti,, je akýsi v prapočiatkoch vzdialený prequel ,,Nadace,, v menšom merítku avšak minimálne rovnako tak dôležitý.... pre budúcnosť ľudstva na ceste ku HVIEZDAM.
Ono sa môže zdať že dej nieje až tak zaujímavý (predsa len ide o románik nejakej kockatej hlavy a extrémne atraktívnej ženy) ale ten záver posolstvo a dopad toho všetkého pre budúcnosť galaktickej ríše o ktorej sa vtedy ani nechyrovalo je priam magický. Preto píšem že je lepšie si najprv prečítať kompletnú ,,Nadaciu,, a až po nej ,,Konec Večnosti,,
P.S: toto je jedna z tých -zázračných knižiek- ktorú by som odporúčal prečítať každému, od prezidenta spojených štátov amerických cez scenáristu nejakého béčkového filmu až po umelca hľadajúceho inšpiráciu. A samozrejme lúzrov ako ja. :D
P.P.S: v prípade žeby som sa niekedy vybral do minulosti a stretol váženého Pána Asimova osobne, určite si s ním chcem podať ruku alebo aspoň jeho autogram. Ten človek JE génius.

Rup
03.06.2016 4 z 5

Oprostím-li se od technické stránky a rozdílného názoru na dobývání vesmíru oním biologickým shlukem, tedy člověkem, i jeho celkové budoucnosti, pak musím uznat, že autor umí klást otázky inteligentně a inteligentně na ně i odpovídat. Za mě 4* i doporučení.

Dinosaur
08.03.2016 5 z 5

(9/10) Tak tahle kniha mě před lety k Asimovovi dostala. Přiznám, že mi zpočátku přišla trochu "těžkopádná", ale pak se děj rozběhl a bylo to čím dál tím zajímavější a zajímavější a pointa se mi také líbila.

martin6849
27.01.2016 4 z 5

Provozní technik Harlan je idiot, jinak se to nedá říct :-). Celou knihu jsem mu vlastně přál, aby to s ním dopadlo špatně, protože si to zasloužil. Z druhé strany všichni obyvatelé Věčnosti jsou magoři, takže se to vsákne. Všichni manipulují se všemi a intrikují na všechny strany a všichni (až na Harlana) si ten konec zaslouží :-).

Poctivé sci-fi, četlo se to super, za 5 to není, ale 4 hvězdy si to určitě zaslouží.

Etelea
04.11.2015 4 z 5

Od této knihy jsem po první kapitole neměla vůbec velká očekávání. Hlavní hrdina studený psí čumák, prostředí sterilní, děj chvilkama žádný, ale všechno mě totálně "rozsekalo" v poslední fázi. On je to vlastně příběh o lásce? Cože?! :-) Rafinované, fikané, opět klobouk dolů před Asimovem.

opic 12
26.06.2015 5 z 5

Výtečná Asimovka a scífkoromán zároven. Směle si ho zařadím k těm top osobním počteníčkum v žánru co jsem doposud načítal. Na takovém rozsahu,na kterém se děj odehrává,pusobí zápletka až komorně. Vše je zabaleno do cestovky-časovky,takovým zbusobem,jež by se dalo nazvat jednoduše vyčuraně chytrým. Paradoxy nebudou dlouho čekat,skoro až paranoidně zapletené,jak jinak,když se děj odehrává napříč veškerým časem. Asimov vypravěč to jistí,takže nebudete tolik plavat ve všelijace skrytých z alternativních věčností. Asimuv literární pomník : jednoznačně ano.

MorriconeTheGod
20.03.2015 5 z 5

Asimov byl vždycky můj sci-fi mistr číslo jedna a toto je možná nejlepší, co jsem od něj četl. Ale už je to taky fest dávno, tak kdoví, jak bych to viděl dnes.

Hudis
13.07.2014 4 z 5

Jedině konec mě přesvědčil, že nedám knize 3 ale 4 hvězdy... Takové nemastné neslané. Ale pokud máte rádi Asimova, nutnost přečíst.

piratmartin
25.04.2014 3 z 5

Nebylo to špatné, bavilo mě to, ale chvílema se tam jakoby nic nedělo, prostě to bylo jako na houpačce.

helmiczka
21.01.2014 4 z 5

Vadil mi neodbytný pocit, že všetky tie dejové zvraty boli umelo vymýšľané za behu, aby sa udržalo napätie, ale na súdržnosť príbehu sa moc nehralo. Každopádne finálne posolstvo napravilo dojem :)

LuciusWlk
24.12.2013 4 z 5

Tentokrát bez robotů, ale stejně brilantně vystavěný příběh. Trochu volnější začátek, který ale pozvolna nabírá na zajímavosti, a to až do závěru, který neuhádnete! Asimov byl myslitel a fantasta, kterému hold není rovno.

karvak
19.11.2013 5 z 5

Velmi promyšlená kniha o cestování časem, změnách historie a nečekaných dopadech, které toto zahrávání si, ač neškodně vypadající, může mít v těch nejširších souvislostech. První půlka je spíš statická a obsahuje spoustu úvodních informací. Vysvětluje, jak změny historie probíhají, kdo je provádí a kdo propočítává možné výsledky, popisuje jak cestování časem funguje a jak se žije lidem zdržujícím se ve Věčnosti. Skrze tuto část jsem se tak trochu prokousával, v druhé půlce se však samozřejmě ukáže, že nic z toho nebylo samoúčelné. Děj se začne zaplétat a není nouze o nečekané zvraty a překvapivé rozuzlení. Celkově se jedná o skvělou sci-fi, prostě stará dobrá klasika; jedna z knih, o kterých si troufám tvrdit, že můžou bavit ještě několik dalších generací.

Evus
09.09.2013

Tato kniha ve mně nechala rozporuplné pocity. Přečetla jsem ji skoro na jeden zátah, takže jsem o tom zatím nestihla moc přemýšlet, ale představa nějaké Věčnosti, která se cítí být nadřazená běžným Skutečnostem, a proto o nich může rozhodovat, se mi ani trochu nelíbila. K tomu postava až neuvěřitelně arogantního Harlana, který předčil snad všechny ostatní, aby si léčil svůj komplex méněcennosti, a stačilo mi to. Knížka jako vždy výborně napsaná, ale...

JiříŠkorpík
20.08.2013 5 z 5

Po Nadaci nejlepší Asimův román. Jsou v něm rozvíjeny zajímavé myšlenky spojené s paralelní časovou osou vývoje lidské společnosti a příběh má spád.

Hřibče
10.06.2013 5 z 5

Výborný sci-fi román, který se četl jedním dechem. :)

Marky.F
20.03.2013 5 z 5

Dle mého názoru naprosto skvělá kniha s výborným námětem, ze kterého bylo na počet stránek knihy vydolováno opravdu maximum. Příběh byl zajímavý, stále odpovídal na otázky, které z děje plynuly a pokládal nové. Ačkoli jde o cestování v čase, vše bylo dobře popsané a v ději jsem se neztrácela. Určitě stojí za přečtení.

Oswald
04.02.2013 3 z 5

Asimov nikdy nebyl vynikající vypravěč. Mizerné zpracování dost často zachraňoval výborný nápad...
V této polozapomenuté knize je tomu zrovna tak: Špatně načrtnuté postavy a neuvěřitelné pomalý-rozvláčný děj zachraňuje neotřelá myšlenka...

Phoenix16.cz
03.01.2013 4 z 5

Na této knize se mi asi nejvíc líbilo, jak se mi nedařilo předvídat další děj. Vždycky když už jsem si byla jistá, kam Asimov míří, on zamířil ještě někam jinam. Tím pádem byl pro mě děj velice zajímavý, i když zpětně si uvědomuju, že tento příběh určitě nepatří mezi tvůrcovu špičku, přesto rozhodně stojí za přečtení, minimálně jako oddechovka na dlouhý večer. Do plného hodnocení mi chyběl trochu víc rozvedený děj, vůbec by nebylo na škodu, kdyby kniha měla o sto dvě stě stran víc a čtenář se tak dověděl víc o všech nakousnutých tématech. A že jich tu bylo. Taková utajená století by rozhodně stála za podrobnější probádání.

cestování časem

Isaac Asimov