Konec světa & Hard-boiled Wonderland

Konec světa & Hard-boiled Wonderland https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43253/bmid_konec-sveta-a-hard-boiled-wonderlan-nO4-43253.jpg 4 1094 142

Kultovní román, odehrávající se ve dvou paralelních světech: v současném nočním Tokiu a v jakémsi světě představ, kde neplatí minulost ani budoucnost. Hrdina, specialista na kódování počítačových dat, přijme na první pohled normální zakázku a vzápětí se stane klíčovým prvkem v podivné hře. Netuší, že se už dávno ocitl na okraji propasti a že ta propast je mnohem hlubší, než by čekal. Mrazivé podobenství o cestě do temnot, skrývajících se za nablýskanou reklamní realitou našeho světa.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Odeon

Sekai no owari to hádoboirudo wandárando , 1985

Pett
29.08.2014 4 z 5

Mám tak ráda atmosféru Murakamiho knih...neustále máte pocit, že vám něco uniká... zda tomuhle či tamtomu nebyl propůjčen hlubší podtext či jsou to jen volně plynoucí myšlenky... a vy čtete, přemýšlíte a necháváte se pohltit... mnohdy absurdnem, které vám v jeho podání přijde tak samozřejmé a někdy až téměř geniální...
Qéčko(1Q84)s Kafkou se mi líbily o píď víc, ale ani Konec světa nezklamal..."dokonalý svět" v mysli Tanizakiho mi myšlenkou maloučko připomněl Dárce...úžasná myšlenka!

lenka4434
13.08.2014 5 z 5

Nemám ráda sci-fi apod., ale tato kniha mě nějakým způsobem okouzlila, pohltila a nalákala na další autorova díla

narcisonanis
02.07.2014 5 z 5

Dlouho mě kniha nepohltila tak, jako to provedl Konec světa japonského autora. Sympatická hlavní postava osudu odevzdaného třicátníka, který na sklonku života přece jen zjistí, že ještě nechce tak brzy zemřít. To je podle mě základ dobrého příběhu, aby se čtenář dokázal do protagonisty vžít a byl mu blízký. Dějové linie výborné, zpočátku mi nedávaly moc smysl, avšak postupně s každou další kapitolou se více a více přibližují a začínají se otáček kolečka porozumění.

Murakami píše velice čtivě a poutavě už se nedivím jeho celosvětové oblíbenosti. Pro Evropany netradiční asijské kulisy v tomto díle takřka nejsou rozpoznatelné. V doslovu se píše, že Konec světa není typickou Murakamiho knihou. Nic moc k tomu nemůžu říct, jelikož je to od dotyčného autora má prvotina, poprvé jsem se setkal s jeho tvorbou. Po této zkušenosti však můžu říci, že to není naposledy :)

Muflonius
30.06.2014 5 z 5

Mé první setkáni s panem Murakamim. Dlouho jsem netušil, kterou jeho knihou začnu, nakonec jsem zvolil tuto a nemužů nic jiného než být spokojen s výběrem.

Do děje mne to vtáhlo prakticky hned na začátku. Dvě linie, střidající se ve svižném tempu, s ději, které spolu na první pohled neměly nic společného. Postupem stran člověk začíná tušit a i když už nakonec ví, jak se co má, i tak neví co ho čeká. Celá kniha je prošpikována maličkostmi a body, které ve vás vyvolávaji deja vu (jak to proboha dělá) a donutí vás cítit tu atmosféru. Vyjimečná imaginace se střetává s hromádkami kancelářských sponek.

Toto jedna z těch knih u kterých je vám líto, že ji dočtete.Doporučuji.

opic 12
17.06.2014 3 z 5

Skvělé,zajímavé,zvláštní. Tentokrát u H.M. pul na pul. Něco nadchlo,něco zklamalo. Posledních 8 kapitol,to byla samozřejmě Murakamovka jízda,až do závěrečné stránky :-)
Většina lidských činností je založená na předpokladu,že před vámi leží nějaká budoucnost,a jakmile podobné předpoklady odstraníte,nezbyde vám už skoro vubec nic.

Shampoo
22.05.2014 5 z 5

Jsem fanoušek tohoto autora, tahle kniha mne vtáhla do děje, užila jsem si ji od začátku do konce, výborná.
Našla jsem v ní vše, čím mne pan Murakami dokáže okouzlit.
Ať už jeho láska k dobré hudbě po drobné perličky jako jsou jednorožci :)
Za mne nejlepší kniha

Peda
29.03.2014 4 z 5

Slušný, opět Haruki nechává konec na čtenáři, aby si závěr utvořil sám. Moc zajímavé putování do duše člověka a jeho světa . Každý máme v hlavě město jen pro sebe...

mařinka.vonná
07.02.2014 4 z 5

Pro mě jednoznačně nejlepší Murakamiho kniha.

Anubis
31.01.2014

Podobný konec světa jsem prožíval v době, kdy jsem na tuto knihu narazil. Nemohl jsem se dočkat místa, kdy hrdina přejde do světa nového, resp. jak si v něm bude počínat. Byl jsem si takřka jist, že dostanu návod i do svého života a z ničeho nic byl konec knihy. Tehdy jsem byl velmi frustrovaný a málem bych na knihu zapomněl, kdybych si jí teď nevšiml ve své knihovně. Když se ohlédnu zpět, tak po relativně krátkém čase po přečtení se mi změnil život. Teď už vím, že kniha symbolicky ukončila mé dětství. Šlápl jsem odvážně do prázdna a docela to vyšlo. :)

HankaJosefiova
09.12.2013 4 z 5

Je to kniha která kloubí mnoho žánrů, které by mnohdy leckterý ze čtenářů nikdy nevyhledal, ale vcelku to je velice čtivé a zajímavé.

Ben Nevis
30.10.2013 4 z 5

Je to moje první kniha od Murakamiho (a více méně první od japonského autora, nepočítám-li nějaké povídky). Japonci mají odlišné myšlení a hodnotový žebříček, a tak jsem měla strach, že japonské literatuře nebudu rozumět.

Murakami je však jiný. Ani trochu jsem neměla pocit, že jsem Tokyu. Mohla jsem být v kterémkoliv západním velkoměstě. Vůbec mi přijde, že je autor až příliš okouzlen západní civilizací anebo to prvoplánově psal tak, aby se zalíbil na Západě. Prostě mi to saké a čajové rituály chyběly, Boba Dylana či italskou restauraci můžu mít v každé druhé knížce. V doslovu se píše, že to má být kritika konzumní společnosti, ale takový pocit jsem z knížky neměla.

Ze začátku se mi román líbil hodně, protože scifi/fantasy mám ráda. Ke konci jsem začínala být rozmrzelá ze sáhodlouhých líčení putování a rozhořčená z pasivity hrdiny. Asi jsem narazila na kulturní rozdíly. Po dějové stránce je román odbytý. Slibně rozehrané situace jsou zahrány do autu. Román může zklamat, protože inzeruje něco jiného, než pak prodává.
Žádná postava nemá jméno, jako by na nich autorovi ani hrdinovi nezáleželo. Některé postavy jsou sice zvláštní, ale zbytečné (třeba tlustá dívka). Rozhovory jsou taky zvláštní, ale možná se tak v Japonsku mluví.

Co chybí v ději, přebývá ve filosofii. Hrdina čelí novým životním situacím, rozebírá svůj osud, porovnává pro a proti, a to rovnou ve dvou realitách. Jsou zde náměty k přemýšlení podávané zábavnou a nenásilnou formou. Žádný těžký Kafka se nekoná. Autor nám nebuší do hlavy svoji životní filosofii, ale umožňuje, abychom si jeho vytvořený svět vyložili po svém. Rozhodně ještě Murakamiho zkusím, i když dávám přednost dějovým knížkám.

Neo1tex
13.09.2013 2 z 5

Ach, tohle byla bolestná zkušenost s Murakamim... Mám nesmírně rád jeho knihy, ale tohle se nejenže nestrefilo do mých očekávání (moje chyba - nemám očekávat), ale ani do mého vkusu. Příběh se mi často zdál velmi absurdní, zdlouhavý, nezáživný, příliš mnoho zbytečných slov a chvílemi jsem váhal, zda nečtu nějakou parodii na sci-fi nebo něco podobného.
Pokud bych měl jmenovat nějakou část knihy, která mě alespoň trochu zaujala, byl by tú úplný závěr. Posledních pět-šest kapitol. Ale to všechno před tím? Dlouho jsem se u čtení tak netrápil...

krista
25.08.2013

perfektně napsaná kniha - rychle mě vtáhla do děje a hodně dlouho o ní ještě budu přemýšlet.....

MagdaS
06.08.2013 5 z 5

Zajímavá kniha. Četla jsem až po 1Q84, takže jsem čekala dost, a nebyla jsem zklamaná. Kniha se četla dobře, vtáhla do děje a těšila jsem se, co přijde.

CynicalParrot
26.07.2013 5 z 5

První kniha od Murakamiho, kterou jsem dostal do rukou. Čekal jsem, že to bude neobyčejný zážitek, ale samotná zkušenost předčila veškerá očekávání. Příběh plný náznaků (nejen) o lidském nitru, pohybující se na hranici melancholie a deprese, mne uchvátil jako málokterá kniha.

Danalx
26.07.2013 5 z 5

Pro mě zatím NEJ dílo od Murakamiho (ale 1Q84 jsem ještě nečetla)

i-v-u-l-a
24.06.2013 4 z 5

Jak už někteří zmínili, taky sem se trochu ztrácela ze začátku...ae nakonec sem byla mile překvapena a jeho pohled na nitro člověka - pěkné, pěkné :))

Skjaninka
09.06.2013 5 z 5

Precízne vypracované dielo od geniálneho Murakamiho. Typické prelínanie dvoch paralelných svetov, postupné odkrývanie celého príbehu, podané s ľahkosťou, ktorá vás núti čítať jedných dychom. Je to kniha plná fantázie, skvelých myšlienok a samozrejme nechýba koniec, nad ktorým budete ešte dlho premýšľať. Pre mňa jedna z najlepších kníh súčasnosti.

makn
05.06.2013 5 z 5

Pro mě jednoznačně jeden z jeho nejlepších románů. Murakami si opět bere na paškál naši (japonskou) konzumní společnost, lidskou samotu a beznaděj. Závěr knihy je úžasný i když končí tak, jak nejsme u H.M. zvyklí... Skvělá kniha!

Johnpercussion
29.03.2013 5 z 5

Krásná kniha ve které je spoust zajímavých myšlenek a netradičních náhledů na svět a do vědomí - podvědomí člověka. Knihu můžu doporučit každému.