Konec světa & Hard-boiled Wonderland

Kultovní román, odehrávající se ve dvou paralelních světech: v současném nočním Tokiu a v jakémsi světě představ, kde neplatí minulost ani budoucnost. Hrdina, specialista na kódování počítačových dat, přijme na první pohled normální zakázku a vzápětí se stane klíčovým prvkem v podivné hře. Netuší, že se už dávno ocitl na okraji propasti a že ta propast je mnohem hlubší, než by čekal. Mrazivé podobenství o cestě do temnot, skrývajících se za nablýskanou reklamní realitou našeho světa....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/1748/konec-sveta-a-hard-boiled-wonderlan-5Cb-1748.jpg 4.4766
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Odeon

Sekai no owari to Hādo-boirudo Wandārando (1985)

Kniha Konec světa & Hard-boiled Wonderland

jxr

Čtenář musí znát Murakamiho knihy, aby dokonale pochopil, jaký význam mají jednotlivé části příběhu, jak dokládá doslov na konci knihy.
Kniha obsahuje dvě dějové linky. Průvodce první linky je zaměstnanec systému, který se živí kódováním informací jako kalkulátor a s nímž si osud pohraje a uvrhne ho do víru událostí, které mu nejsou zprvu milé a které pro něho znamenají „konec světa“. Nakonec se se svým osudem smíří a přijme ho jako něco, co musí nevyhnutelně přijít. Mezi řádky lze vycítit Murakamiho kritický pohled na současnou konzumní společnost. Druhou dějovou linkou nás provází osoba, která se ocitne ve městě obehnaném vysokou zdí na „konci světa“, který byl při vstupu do tohoto tajemného místa zbaven svého stínu a zaměstnán jako čtenář starých snů. Později zjistí, že ztratit svůj stín znamená ztratit svoji duši a žít v zapomnění, rozhodne se proto získat svůj stín zpět a z města uprchnout. Příběh postupně odhalí, že obě dějové linky spolu úzce souvisí.
Knížka je dobře napsaná, zvlášť se mi líbila tajemná až magická atmosféra z města na konci světa, oproti tomu linka kalkulátora, který se smířil se svým osudem, byla na můj vkus ke konci knihy dost táhlá a trochu nudila…

freejazz

ťažké psycho. keď som dočítal, na jednej strane som bol rád, že som sa z príbehu dostal so zdravou kožou, na druhej by som ešte nejakých 500 strán vydržal. famózne prepletanie reality a fantázie, to asi nevie dnes z producentov farbotlačí nikto.

sarka9190

Přiznám se, že mi tak 30 listů do konce chybí, ale dávám rozhodně za 5. Už jsem párkráte zmiňovala - a tady to platí 100%, že v ,,počátcích,, byl Murakami daleko hravější. Hlavní hrdina rozhodnější, wow efekt překvapení - takové to, že čtete a netušíte, která bije asi dvě třetiny knihy. Tak strašně moc mi to u jeho novějších děl chybí - a tady jsem to opět dostala. Byť mě Murakami baví číst, přijde mi, že už tak nějak ví, proč si jej fanoušci kupují a to jim dost šablonovitě dává. Nedivím se mu, ale pak, když se Vám po 1Q40 a Ptáčku na klíček dostane do rukou Konec světa, nebo Hon na ovci, o to víc Vás mrzí, že ty doby už jsou asi pryč a teď už budete od toho autora číst pořád dokola to samé. Co dodat, mám Murakamiho knížky ráda, takže budu číst dál. Jen by se mohl víc odvázat :-) Opravdu krásná knížka.

zazvorek

Přesně po 10 letech jsem se vrátila ke knize, o které jsem si pamatovala jen toliko: je tam hodně tmy a docela se mi líbila, v rámci Murakamiho tvorby tak nějak průměrně. Po druhém přečtení absolutně nechápu, jak se moje pocity z tohohle díla mohly tak ostudně smrsknout. Po všech stránkách úžasné. Tmy je tam ještě víc a z Města na mě padá hluboká tíseň jako z málokterého literárního obrazu.

kitja
04.12.2018

Čtrnáctý Murakami, kterého jsem přečetl. Nejradši mám 1Q84 ale teď mne tohle úplně odzbrojilo a asi je to jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl. Každý si tam může najít svůj příběh, ta alegorie se dá rozvést do jakéholiv rozhodování se, uvědomnění si sebe sama. Spousta rad a mouder, skvělé dialogy, jízda od začátku do konce. Tohle bych doporučoval každému.

Hyaenodon
30.11.2018

Moje první Murakamiho kniha. Část v "reálném" světě mě děsně bavila, obzvlášť skvělá byla ta část s metrem a následujícím podzemím. Část v kalkulátorově mozku mě bavila méně - čekal jsem, že se to nějak vyvrbí, že se dozvím, o co vlastně jde. Ale to jsem ještě Haruki Murakamiho neznal...

krevetinka
24.11.2018

SPOILERY
Kniha pro mě byla spíš zklamání. Ze začátku jsem měla velké očekávání, které, čím dál jsem se v knize dostávala, postupně odpadávalo. Prostředek knihy pro mne byl největším utrpením, zejména část, kdy se hlavní protagonista s obézní dívkou brodili kanálem. Ke konci kniha opět začala dosahovat nějakých kvalit, druhá část se mi tedy četla o něco lépe. I přesto můžu říct, že kapitoly z Konce světa pro mě byly daleko zábavnější a bavily mě ze všeho nejvíce.

Menší výhradu mám ještě k panu překladatelovi Tomáši Jurkoviči, měl by se naučit skloňovat mně/mě. Naprosto zásadní věc, kterou by měl každý překladatel perfektně ovládat a kterou tento pán bohužel vůbec nezvládl.

anna0480
22.11.2018

Tato kniha mě příliš neuchvátila, přesto, že je považována za jednu z autorovo nejlepších.
Román, odehrávající se ve dvou paralelních světech. Jedním z nich je (jak už to tak u Murakamiho knih bývá) současné Tokio a tím druhým je nám blíže neznámé Město, kde neplyne čas a jeho obyvatelé jsou obehnáni vysokou Zdí. Hlavním hrdinou je (ano, opět typicky pro autorovo knihy) člověk průměrný, žijící ne tak úplně uspokojivý život. Najednou se ale stává klíčovou postavou ve "hře", které je součástí (aniž by však sám chtěl).

Kniha je celkem depresivní a člověk z ní má takové smíšené pocity. Ale co se jí nedá vytknout, je skvěle popsaná atmosféra, která vás vtáhne do děje a vy máte pocit, že to všechno zažíváte společně s hlavním hrdinou. Tak jak to má u dobrých knih být.
Kdybych ale měla knihu porovnat třeba s Honem na ovci, tak té se vůbec nemůže rovnat. Za mě tedy tři hvězdičky - neurazí, ale ani nenadchne.