Konec starých časů

Konec starých časů https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98072/konec-starych-casu-98072.jpg 4 179 33

Děj se odehrává těsně po první světové válce na zbytkovém statku se zámečkem Kratochvíle. Mezi novodobou agrární smetánku tu přijíždí ruský emigrant Megalrogov, který v prostředí poválečných zbohatlíků vystupuje v roli moderního barona Prášila. Základní téma příběhu, svár starého a nového světa, posloužilo nejen jako živná půda pro vznik nejrůznějších komických situací, ale - a především - jako příležitost pro ověření Vančurova jazykového a vypravěčského mistrovství. Není proto divu, že také tato, s jasným tvůrčím sebevědomím psaná próza se roku 1989 stala Jiřímu Menzelovi námětem pro filmové zpracování.... celý text

Ája27
25.05.2018 4 z 5

Ráda čtu staré texty, starší čeština plná příčestí je mi milá. Kniha mne obsahem nenadchla tak, jak bych čekala.
Nicméně může to být naladěním ducha, možná se k ní jednou vrátím a budu z ní unešená.

Corso
11.04.2018 4 z 5

Moja prva Vancurova kniha. Vedel som do coho idem, uryvky som uz pocital, film som videl. A presne som vedel preco ma tato kniha pritahuje. To vyrazivo! Tie vety! Citam len pre ten pocit. Milucka kniha, vtipna, postava ruskeho barona Prasila je etericka a pritom vulgarne zemita, postavicky ako z karikatur ale vsetko ladi a hra. Krasna vec. Na stoliku caka Rozmarne leto.

1amu
30.03.2018 5 z 5

Kouzelný jazyk autora mne ohromil již v Rozmarném létu. A zde samozřejmě také. Nevím, nevím , ale myslím si, že to co dokázal autor s českým jazykem mu mnoho konkurentů nepřivedlo. Tím je tato kniha úžasná. A pak je zde další kouzelník Jiří Menzel. Určitě má rád s panem Vančurou i pana Hrabala. Zahrál by někdo knížete Megalrogova tak výtečně jako Josef Abrhám ? Ale nejen on - sešla se skvělá parta paních hereček a pánů herců: Labuda, Hanzlík,Hartl,Zázvorková atd.
Je to smutné říci nakonec: co by ještě Vladislav Vančura dokázal napsat, pokud by nedošlo k popravě....

Kebira
23.01.2018

Líbil se mi styl, kterým byla kniha napsána, ale kdybych neviděla film, tak knihu moc nepoberu. Film se vydařil víc než samotná kniha.

Damato
19.02.2016 5 z 5

Byla jsem nadšená z filmu, ale z knihy jsem byla ještě nadšenější. Knížete Abrahama jsem prostě viděla před sebou a začetla jsem se okamžitě. Po přečtení jsem si představila, jak by se asi tvářili zástupci dnešní smetánky ( stačí jen v dnešním maloměstě), kdyby se k nim někdo takhle dostal a z celé své zlomyslné duše bych jim to přála, neboť charaktery českého člověka se po staletí nezměnily a Kocourkov tady máme pořád. Ale kniha si zaslouží plný počet *.

Stolda
11.06.2015 5 z 5

Nejdříve jsem viděl film a pak teprve viděl knihu a oboje bylo supr

123šášá
27.08.2014 3 z 5

Film byl pěkný ,kniha se dala též číst.

učtese
18.03.2014 3 z 5

Film se mi líbí, viděl jsem ho mnohokrát, ale kniha moc ne. Asi bych ji ani nedočetl a nepochopil, kdybych při čtení neviděl scény s Abrhámem, Hanzlíkem, Hrušínskými a Hartlem.

Černorizec
22.02.2014 2 z 5

Pro mě poněkud zklamání.
Jazykově sice zajímavé, občas se objeví úžasná metafora apod., ale příběhově mě tato kniha nenadchla. Nedočetl jsem ji. Snad jindy.
Začínám mít pocit, že pouze Pekař Jan Marhoul byl jedinou knihou, které vdechnul Vančura život.

rakytnik
02.12.2013 3 z 5

Jednoduše ty staré časy byly strašně nadčasové (;o))))

JeKa
19.07.2013 5 z 5

Rozhodně lepší než film! (A to mám ráda Abrháma)

kika 13
13.11.2012 3 z 5

Pěkná knížka já film neviděla,ale ráda bych.

WEIL
11.08.2011 5 z 5

Vždy nějaké doba končí a jiná začíná. Ale zachytává se to umělecky těžko. Konec starých časů je skvělá kniha a báječný film se stejnojmenným názvem.