Konec punku v Helsinkách

Konec punku v Helsinkách https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46848/bmid_konec-punku-v-helsinkach-sq9-46848.jpg 4 642 102

Ole toho od života už moc nechce. Je mu čtyřicet, kouří, pije a večer stojí za pultem malého zaplivaného baru Helsinky v jednom východoněmeckém velkoměstě. Otlučený bar je poslední oázou pro jeho staré kamarády, lásky i potrhlé štamgasty. Hlavního hrdinu pronásledují zakouřené vzpomínky a oči mladé dívky, která svou soukromou revoluci v rytmu punkových písní zaznamenává do autentického deníku. Román o popraskaných vztazích, neustávající touze a míjení, o světě, který se tak rychle proměňuje, že jsme mu už dávno přestali rozumět.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Labyrint

Druss
23.05.2016 5 z 5

A kdybysme se už nikdy neviděli, bylo to krásný.

misantroop
15.05.2016 5 z 5

Román o čtyřicátnické deziluzi z života i o náctileté touze se vzepřít světu a nikdy se nestát jedním z nich. V románu se objevuje zmínka o Mírovém koncertu Olofa Palmeho z roku 1987, který se odehrál v Plzni - Lochotíně.

Metcheque
10.01.2016 3 z 5

Kniha je literárně kvalitním počinem autorsky vyspělého spisovatele, potud bez debat... ale pro člověka, který věří, že punk ještě nezemřel (jakkoli mohou některé objektivní skutečnosti napovídat o opaku), tato kniha není. Zvláště, je-li vám přes třicet a v pogu vám vykají...

Konec punku v Helsinkách je zkrátka ztělesněná depka současné subkultury a i když obsahuje určité poselství, naději, symbolizované navrácené mládí... nebyl jsem schopen se k němu skrze počáteční kapitoly prokousat.

smuma
09.01.2016 1 z 5

černočerné a depresivní a ta náctiletá blběna - no future póza. Vtipné je, že mi to doporučila známá jako oddechovku...

LajkaVonSputnik
24.12.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších, možná i nejlepší kniha, co jsem kdy četla. Co dodat..

Brianag
15.11.2015 5 z 5

Tahle kniha mě absolutně nadchla. Stejně jako všechny postavy v ní. Některé části z okolí Helsinek mi přišli trochu zdlouhavé. Ale vždy tu ponurou atmosféru ze světa 40 letého chlápka, který už vlastně v nic nedoufá, rozbila na kousky svérázná Nancy a její deník plný mladických radostí, starostí a naivních snů :)

Ladys
18.09.2015 5 z 5

Neměl jsem co číst. Neměl jsem chuť číst. Zkusil jsem Hru o trůny. Nic. Teda skoro nic. Asi ji ještě zkusím. Zatím nic.
Měl jsem doma z knihovny Konec punku v Helsinkách. Týden. Nic. Dva týdny. Pokus. Rozpaky. Odloženo. Žádná pecka v dohledu.
Nový pokus. Zaplaťpánbůh, že mě něco osvítilo a že jsem Rudiše zkusil znovu.
Je to pecka všech pecek. Punková. Syrová. Čtivá. Atmosféra jako prase. NDR, ČSSR, Berlín, Plzeň, Jeseník, šeď, nuda, voser, policajti, dědictví Černobylu, bary, chlast, vztahy
a vzpomínky a holky.....
Punk, punk, punk.
Takže díky moc, pane Rudiš

MP91
27.07.2015 5 z 5

Nejlepší od Rudiše. Kniha, po které sáhnu kdkyoliv znovu. Ať už jde o Nancy a její život v panelákové šedi Jesu nebo Oleho melancholie a pohled na život. Zkrátka za mě špica.

Hustoles
29.10.2014 5 z 5

Was für ein Buch. I zevlové můžou být hrdiny.., dám si prášek proti smrti..

Franklin
01.10.2014 5 z 5

Perfektní knížka, která lehce plyne svým dějem a postupně graduje.
Autor používá osobitý styl psaní, který mě uchvátil.
Protože tahle knížka je punk!

Mánička178
27.08.2014 4 z 5

Od Rudiše se mi tahle knížka líbila opravdu nejvíc... Zdá se mi tak nějak nejvíc propracovaná, myšlenka nejoriginálnější, osud hrdiny je nejpestřejší... Prostě mě bavila celou dobu :)

dalia1769
23.08.2014 5 z 5

Typický Rudiš a jeho specifický a nezaměnitelný styl. Tato kniha se mi od něj zatím líbila možná nejvíc. Zvlášť se mi líbí, jak se příběhy postupně přibližují, až splynou, podobně jako u Potichu... Závěr je velmi působivý.

lushi
18.06.2014 5 z 5

Když poslední slovo knihy je Start, znamená to, že po přečtení kniha teprve začíná. Jasně, příběh má spád, knihu jsem přečetla během pár dní, ale začala jsem nad ní uvažovat až úplně na konci. Protože závěr tohoto románu je fenomenální.
Většinu času jsem se ptala, co na té knize všichni vidí, že zas tak ohromující není, ale posledních asi 40 stran můj názor docela změnilo. Vše se spojilo a vynořily se nové otázky a nevyslovené myšlenky.

Krisglas
14.06.2014 5 z 5

Všechno souvisí se vším.. ndr s čssr, punk se ztracenou existencí (když si ani nepamatujete, že už vám je čtyřicet), ale jemu je to vlastně jedno, jen si lupnout prášek proti smrti a nezabývat se už průsvitnýma holkama. Rozpadající se šedý město zatížený minulostí, který neutečeš. Ať už jsou to Sudety nebo tvá vlastní punková historie.

Verrrunka
25.04.2014 3 z 5

Tak já vám nevím... Byla jsem docela natěšená, četla jsem kupu pozitivních ohlasů a doporučení, ale nakonec trochu zklamání, protože Národní třída mi přišla o krapet lepší a Grandhotel o hoooodně lepší.
Druhá polovina už byla trochu záživnější, ale celkově mě stejně nejvíc bavila vždycky část "Údolí dutých hlav" a pak "Hezký lidi manifest".
Takže tak no.

Belatris
19.03.2014 5 z 5

Energické, na mnoha místech atmosféra jak kráva, po chvilce zvykání jsem zvládala i rozházenost Údolí dutých hlav. Rudiš překvapil. Obecně nejsem moc na kratší, úsečné věty, které u něj převládají, ale stejně mi kniha zachutnala, takže teď po tom punkovým nářezu zkusím Rudiše i Potichu.

šipek
18.03.2014 4 z 5

dávám čtyři hvězdičky,pohodové příjemné čtení.

hanoule
07.02.2014 4 z 5

prostě klasika Rudiš, co dodat :) fajn kniha

Vesna
28.10.2013

Dobrá knížka. Zas tak "černá", jak tu někteří píší mi nepřipadala. Jsou tam dobré hlášky a vystihuje zároveň šeď té doby. Takže pro mě né černá, ale šedá :-). Líbila se mi, ačkoliv jsem o ní vůbec neslyšela, půjčila mi jí známý a nelituju.

Komls
13.09.2013 5 z 5

Zacatek byl jo a ne. Hrdinove celkem sympaticti, doba a pribeh taky, ale na muj vkus to bylo zbytecne moc popisne (hlavne vnitrni rozpolozeni Oleho, jeho zivot). Od pulky ovsem pribeh nabral smer a zacalo me to bavit. Naprosty vrchol (genialnich 10 stran) prisel v Manifestu hezkych lidi. To byl zlom a zbytek knihy byl jednim dechem...Denik Nancy se povedl, pohled na Jes 80. let me fakt bavil! Takze kecy hrozby zakazy;)

Jinak jsem diky knize zjistil, kdo jsou HNF a jako rodileho jihlavaka moc potesilo...Diky!

punk vzpomínky vzpoura subkultury

Jaroslav Rudiš