Konec léta

Strhující krimidrama z pera oceňovaného švédského bestselleristy Anderse de la Motte. Za soumraku na konci léta roku 1983 prolezl pětiletý Billy Nilsson dírou v plotě ze zahrady do kukuřičného pole – a nevrátil se domů. V poli našli jen jednu jeho botu. Příbuzní, policie i sousedé po něm několik dní marně pátrali. Příběh ze zapadlé jihošvédské vesnice obletěl celou zemi, zdevastoval rodinu Nilssonových a po čase se na něj zapomnělo. A pak, dvacet let poté, potká Billyho starší sestra Veronica na skupinové terapii ve Stockholmu mladíka, který začne vyprávět o svém zmizelém kamarádovi. O tom, jak si s ním hrál v zahradě. O skrýších, které důvěrně znala i Veronica… a které měly zůstat neodhaleny. Stejně jako pravda o tom, co se stalo onoho horkého večera....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/360518/konec-leta-qoV-360518.png 4.174
Originální název:

Slutet på sommaren (2016)

Žánr:
Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Euromedia
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (33)

Přidat komentář
Kalina
předevčírem

Příběh jako takový byl napsaný velice pěkně a čtivě. Ovšem kniha měla části, které podle mne byly zdlouhavé a s vlastní zápletkou neměli nic společného. Popisování cesty domů apod ano, ale ne na několik stránek. Rouzlení překvapující.

MoničkaBerucha
19. března

Příběh zajímavý a jsem ráda že jsem na tuto knihu narazila. Až do konce jsem přesně nevěděla jak to skončí.

Hezky se kniha čte.

ela1972
19. března

Kniha zajímavá a na konci se nedalo knihu odložit.

Jitulle
15. března

Moc hezká kniha, čte se opravdu dobře.

ArwenAragorn
04. března

Přestože jsem to neočekávala, kniha mě bavila. Autor píše čtivě a poutavě. Po asi prvních sto stránkách pomalejšího rozjezdu dostane příběh ten správný spád a napětí. A v závěru se konečně dozvíme, co se s malým chlapcem stalo.

pavlina9305
26. února

.. začetla jsem se, pak nuda, pak znovu začtená...po několika stranách znovu nuda.. tak jsem se prokousávala asi 3/4 knihy.. neříkám, že to bylo špatné, ale bylo to Dobré a nebylo to strhující. Konec knihy byl mnohem lepší. Váhám mezi 3 a 4 hvězdami... :( Konec léta je u mě jak váhy.. nevím na jakou stranu se přiklonit. Možná si ji s odstupem času přečtu ještě jednou a názor se změní, ale nyní dávám tedy jen 3 hvězdy. Využívám alespoň do čtenářské výzvy.

estar23
26. února

Čtivá knížka, poměrně napínavá, i když konec mě trochu zklamal. Stále jsem doufala, že záhada bude nakonec přece jenom trochu překvapivější. Ale jinak příjemné čtení. Navíc jak je níže psáno, prolog nabádal k jinému konci, než který pak doopravdy byl..

Zlatovláska
25. února

Moje první kniha od tohoto autora a jsem mile překvapena, jak moc se povedla. Titul je napínavý od samého začátku a jeho konec je absolutně překvapivý a nečekaný; z mého subjektivního pohledu výborný...
Kniha se četla skvěle; je psána v krátkých kapitolách, tudíž text "ubíhá" čtenáři velmi rychle. Dílo hodnotím na pět hvězdiček a doporučuji k přečtení všem. :-)

DannyBlakely
24. února

Tak bylo to hodně napínavé a čtivé, ale prostě.. byl tam nějaký prolog, že jo.. takže mě konec celkem naštval, páč o čem ten prolog vlastně byl..?! Jedině, aby zmátl čtenáře.

evasamankova
23. února

Konec léta se v mých očích autorovi velmi povedl. Napínavý děj obestřený dvacet let nezodpovězenými otázkami zmizení malého kloučka. Vyprávění plynoucí ve dvou časových úrovních (alespoň do určité části knihy) občas proložené neadresnými milostnými dopisy. Ač to v závěru vypadalo, že se žádné výrazné překvapení konat nebude, opak byl nakonec pravdou. Velmi oceňuji, že to nebyl žádný autorův výkřik do tmy na poslední chvíli, ale vlastně naprosto věrohodné rozuzlení, k němuž nenápadně všechny střípky od začátku s promyšleností směřovaly.

Šánka
22. února

Téma ztraceného dítěte je noční můrou všech rodičů, ale velmi časté a vděčné téma pro napsání thrilleru, tady spíše psychothrilleru. Někdy se povede lépe, jindy, jako podle mne v tomto příběhu, k dokonalosti něco maličko chybělo.
Příběh je ale napsaný dobře, žádný krvák, jen spousta otázek, co se tehdy na konci léta stalo pětiletému chlapečkovi. Od půlky se kniha dostává do toho správného tempa a vše vystupňuje výborný a myslím si i překvapivý závěr.
Já bych knihu doporučila, pokud nebudete očekávat nějaký thrillerový zázrak.

astra3
21. února

Čtivé, zajímavé, ale předchozí trilogie byla lepší.

iška
20. února

Spíše psychologický román než detektivka či thriller. Četlo se mi to dobře.

SilvieSisinka
18. února

Kniha stojí určitě za přečtení.Není to žádná drastarna.Klasická detektivka,hodně dobře napsaná.Četla se sama od začátku do konce.

Eunike93
15. února

Konec Léta mě oslovil hned od začátku a s napětím jsem pokračovala až do podařeného konce. Bohužel však musím srovnávat a to s knihou Manželé Odvedle, která vyšla dřív a připadá mi, že A.De La Motte se nechal inspirovat. To ovšem ještě nic neznamená a já Konec Léta vřele doporučuji!! :-)

Iwíček
13. února

Tato kniha se mi hodně líbila. Je na ní zřejmé, že autor psát umí. Pohrál si s kompozicí, prolnul umně dvě časová období a ještě ke všemu do svého díla dokázal vměstnat spoustu kontrastů. Co se týče zápletky, autor vás tahá za nos až do úplného konce. V průběhu čtení jsem neměla ponětí, jak všechno dopadne, což je super. Nemám ráda knihy, kde je vrah známý téměř od začátku. Mohu vřele doporučit všem milovníkům detektivek, thrillerů, ale i těm, kteří nad knihami rádi dumají.

rode
13. února

Pro mě teda Konec léta představuje dost velké zklamání. Od autora jsem již četla jeho triologii Game a z té jsem byla naprosto nadšená, proto jsem očekávala víc. Kniha sama o sobě byla čtivá o tom žádná, ale jako ten samotný příběh a to rozuzlení na konci. Co to sakra bylo? Mám rozporuplné pocity, ale převládá spíš vztek, protože to konečné vysvětlení je naprosto přitažené za vlasy a prostě se mi nelíbí.
Kdyby to šlo, ohodnotím 2,5 hvězdičky, víc opravdu ne.

ptoček
13. února

Tak tohle mě bavilo! Velmi čtivé, napínavé až do konce, skvělý námět, skvělé zpracování. Do rozuzlení jsem se svými tipy byla vedle jak ta jedle :-)

Didi15
12. února

Odebírám jednu hvezdičku, protože jsem četla mnohem lepší knihy:). Jinak celkem povedené , čtivé, akorát mě možná mrzelo, že konec -rozuzlení nastalo tak rychle, vysvětlení krátké, uvítala bych asi více.

perpe2a
12. února

Mě se kniha líbila, byla napínavá až do konce a rozhodně nechybělo několik zvratů, které vás trochu zmátly. Za sebe mohu doporučit, i když nějaké chybičky by se našly.

Calibra
11. února

Moc hezká knížka, do děje mě vtáhla hned na začátku a v napětí udržela až do konce, u kterého mě i srdce zabolelo. Přesně takové příběhy mám ráda.

SakuraLuci
11. února

Super příběh, nečekané rozuzlení, super severské krimidrama. Doporučuji a dávám do výzvy č.14 :-)

happy-smile
11. února

Čekala jsem od tohoto autora další špionážní thriller, a tak jsem byla velmi překvapená, že se jedná spíše o příběh z jiného soudku, který se více blíží ostatním severským autorům. Musím říct, že i tento žánr jde autorovi velmi dobře a kniha mě opravdu bavila. Doufám, že podobných knížek napíše více.

Agatha84
11. února

Příběh byl fajn,jeho podání však spíše slabší. Hlavní hrdinka více nesympatická, těžko si hledat bližší vztah ke komukoli ze zmíněných postav. Přesto nelituji a doporučuji!

Illaa
06. února

U výběru knihy mi hodně pomohla obálka, která je moc podařená. Detektivka sama o sobě nepatří mezi nejlepší. Zhruba do půlky knihy se děj odvíjí velice opatrně a pomalu. V posledních pár stránkách se to autor snaží strhat, všechny indicie k odhalení minulosti odkryje najednou. Za přečtení ale kniha stojí.

Peslik
06. února

U této knihy jsem se nechala zlákat davovým šílenstvím po její koupi, a hodnocením na sociální síti, že je to je pecka. No zas taková pecka to pro mě nebyla.
První polovina knihy je soustředěná na minulost a přítomnost po 20-ti letech. Má to něco do sebe a člověk se i orientuje. Pro mě, bych řekla začala být kniha zajímavá až někdy u 240 strany. Hlavní postava se mi líbila, jen její vztah s Leonem byl vysvětlen velmi málo a přesto o něm čtete skoro v každé kapitole první poloviny knihy, no nevadí, asi to mělo svůj důvod. Konec knihy mě dost překvapil, takový jsem jej nečekala.
Kniha je čtivá, na delší cesty jako nenáročné čtení doporučuji. Styl psaní je dobrý.

ElissEm333
04. února

Tak tohle byla jízda! Autorův styl mi sedl a ten příběh je prostě tak záhadný, že vás to nenechá v klidu dokud nezjistíte, jak to teda celé bylo. Jeden z těch opravdu dobrých thrillerů. Rozhodně doporučuji. A hlavní hrdinka má můj obdiv!

Lana33
03. února

Do poloviny knihy jsem se nemohla pořádně začíst. Neustále jsem přemýšlela, jaký je ve skutečnosti autorův záměr. Absolutně mě štvalo, že hrdinčina nedávná minulost s Leonem byla vysvětlena dost vlažně a přesto tam hrála utčitou roli. Body ale dávám za popis událostí z "onoho" léta, to bylo opravdu velmi povedené. Ke všemu jsem v první půliknihy nějak nemohla vystát hlavní hrdinku a to jsem se o ní vlastně ani nic moc nedozvěděla.
Nicméně od druhé půlky knihy to mělo spád, akci a dalo se to číst. Od nějaké 150. strany jsem nebyla ochotná dát knihu z ruky. Vera mi najednou přišla sympatická a obraz celý její rodiny byl dost pošramocený. Myšlenka rodiny poznamenaná ztrátou syna a bratra je najednou braná z jiného úhlu, ale velmi poutavě.
Konec mě velmi překvapil - tedy něco jsem očekávala, ale úplné rozuzlení a detaily mě trošku šokovaly.
Knihy hodnotím nakonec 5 hvězdami, bylo tam všechno, co jsem chtěla - akce, drama, vztahy a nakonec i trocha té romantiky.

mira.l
02. února

Nechal jsem se zlákat na novinku. Víceméně s jedním jasným vědomím - po přečtení ji asi poslat dál. Ano, přesně ten typ knihy to je. Já neříkám, že je to špatné, to ne, čte se to velmi dobře, čtenář je v pokušení číst dál a dál, aby se dozvěděl, jak že to dopadne.
Děj už tu zhruba popsán byl. Takže k dojmům. Nemám nic proti knihám, ve kterých je napětí a jistá dávka tajností uržuje čtenáře ve střehu, ale zase mě úplně nebaví, když ještě za polovinou knihy nevím vlastně nic určitého, co by děj posouvalo nějak dál. Nemám moc rád v knihách nepřiměřeně dlouhé kapitoly, tady je to ovšem skoro druhý extrém, kapitoly jsou dost často tak krátké, že se děj nestačí posunout vůbec nikam, navíc díky až víc jak do poloviny knihy střídajícím se kapitolám ze současnosti a minulosti to působí díky minimálním dějovým posunům trochu až chaotickým dojmem.
Co tedy vím? Hlavní hrdinka Vera nebo Veronica, podle toho, v jakém je zrovna rozpoložení, přesto, že vede duševní terapie, by sama spíš potřebovala cvokaře, její jistou úchylkou je poslouchat bolestné příběhy jiných osob, které přišly o někoho blízkého, protože sama moc dobře ví, jaké to je. Ale čtenář moc neví. Jen pomalu si skládá dohromady to, že v té rodině asi nebude všechno úplně v pořádku už dlouhé roky, že v nedávné době asi ukončila vztah s přítelem (jak to s ním bylo vážné?? - kdo ví??) a psychicky se zhroutila, na ruce má od něčeho jakousi jizvu, o které taky pořád nevíme, jestli má nějaký význam, a tak dále, zkrátka mozaika jejího příběhu se skládá na můj vkus až moc pomalu. Pak se vše objasní doslova na pár stranách, dojde na nějaké to lehké drááámo, trochu překombinované rozuzlení a...a je po všem.
Jak už jsem zmínil v úvodu, kniha je sice čtivá, ale asi není důvod ji dál držet v knihovničce.

ally74
01. února

Pro mě hodně dobrý příběh, místy strašidelný. Prolíná se minulost a současnost. Kniha se četla sama. Mám ráda příběhy plné střípků, které do sebe nakonec zapadnou a vše dává smysl.Štítky

krimi

Autor a jeho další knihy

Anders de la Motte

Anders de la Motte
švédská, 1971

všechny knihy autora

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených11x
v Přečtených88x
v Čtenářské výzvě33x
v Doporučených8x
v Knihotéce76x
v Chystám se číst281x
v Chci si koupit102x
v dalších seznamech1x