Konec hry

Psychologický román s kriminální zápletkou ze života současných slovenských umělců a intelektuálů.

https://www.databazeknih.cz/img/books/98_/98207/konec-hry-98207.jpg 3.917
Romány, Literatura slovenská
Vydáno, Československý spisovatel

Koniec hry, 1984

Kniha Konec hry

tazkykamen

Hneď po prečítaní som si povedal, že táto mysteriózna slovenská krimi je skvelý materiál na film. Mystifikačnou scénou vypočúvania by mohol začínať a samotnou vraždou končiť. Mitanova novela samotný zločin vysvetľuje cez podvedomie a osudový zhluk náhod. Vystavaná je pomocou kontrapunktu dvoch časových pásiem, ktoré súčasne rozvíjajú rozličné nálady okolo hlavných postáv (najmä matky), ale aj v rámci ich dialógov a vnútorných úvah. Samotná pointa o zločine bez trestu, ktorý MUSEL! nasledovať po predchádzajúcich trestov bez zločinu vykonaných na jeho otcovi a pradedovi je naviac dosť nezrozumiteľne zamotaná s ich odlišnými morálnymi postojmi. Hlavný hrdina tu v konfrontácii so svojimi predkami vyznieva ako pekný hajzlík )

tesar_dali
20.05.2014

Kniha nebola zla, ale cital som cesky preklad, ktory bol podla mna dost ovplyvneny cenzurou KSC (1983). Neviem ako na tom bola slovenska verzia, ale urcite by to chcelo porevolucne vydanie.

bookworm
01.01.2012

Trochu neprávom je tento Mitanov román menej známy, ako jeho ostatné diela. Príbeh je mnohovrstevnantý, plný prekvapení a dobre sa číta. Každá sonda do života hlavnej postavy niečo odkrýva a často rúca čitateľom nadobudnutú predstavu či očakávanie, hlavne pri dokazovaní vraždy. Čítala som len vydanie z r. 1984 a v niektorých miestach bolo cítiť, že komunista vo vydavateľstve trval na niektorých "výchovných" vložkách. Zvlášť nepresvedčivo pôsobil príbeh otca hlavnej postavy a dôvodov, prečo sa priznal k zločinu, ktorý nespáchal. Som zvedavá na nové vydanie s pôvodným textom.

Stalo se prvního září
Stalo se prvního září