Konec hodokvasu

Historický román z předbělohorské doby popisuje čtyři desetiletí pestrých osudů české vládnoucí aristokracie až k roku 1620. Štědře rozmáchlý děj pokrývá čtyřicet let českých dějin: dobu vlády Rudolfa II., korunovaci jeho bratra Matyáše, Rudolfovu smrt, pražskou defenestraci a stavovské povstání, to vše ukončeno osudným datem bělohorské bitvy. Na pozadí dějinných událostí a mocenských zájmů se odvíjí útržky ze života několika šlechtických rodů (Lobkoviců, Rožmberků...), zejména jejich ženské poloviny, jíž nahlédneme až do lože. Dramata se odehrávají většinou v Praze v blízkosti císařského dvora, ale i na dalších aristokratických sídlech. Román hýří jmény známých osobností a autorce se přitom podařilo obestřít mnohokrát publikovaná historická fakta pelem ženské intimity. I při svém značném rozsahu jde o poutavé čtení....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12428/konec-hodokvasu-12428.jpg 4.316
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Mladá fronta
1. vydání originálu:2007
Počet stran:420
Jazyk vydání:český
Ilustrace/foto:René Decastelo
Autor obálky:René Decastelo
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:978-80-204-1571-4, 80-204-1571-8

Kniha Konec hodokvasu

Kimon
28.03.2017

Mé první setkání se spisovatelkou Zorou Beránkovou dopadlo na výbornou. Velmi čtivý historický román však z mého pohledu postrádal trošku více akčnějšího spádu. Proto jen ty čtyři hvězdy. Ale byl jsem spokojen a nyní čtu volné pokračování s názvem "Marné návraty".

Ranuncul
10.01.2017

Velice čtivě napsaná kniha, ve které jsou vylíčeny události,
které předcházely bitvě na Bílé hoře.I přes to,že jsem věděla jak bitva dopadne,musela jsem fandit Matyášovi z Thurnu.Také v ní bylo výborně ukázané,jak už tehdejší vládnoucí třída šla po penězích a úředníci byli možná horší než dnes,viz Slavata s Martinicem.

irousek9
20.10.2016

Naprosto skvěle napsaná kniha, krásně a čtivě popisuje běh našich dějin,veducích k bitvě na Bíle hoře...díky za ni...

orinka3
05.06.2016

Kniha má bohatý obsah a živé postavy. Dvůr Rudolfa II. mi sice místy až příliš připomíná obrázky z oblíbené pohádky o císařově pekaři, ale to už je autorovo právo. Můžu doporučit každému, koho rudolfínská doba zajímá a kdo potřebuje získat informace o událostech, které provázely Rudolfův skon a co následovalo po něm. Smutná doba pro naši zem.

alnahu
23.07.2014

Skvělá kniha i když jsem si přehodila díly-nevadilo to. V tomto historickém rozsáhlém románu je zachyceno čtyřicet let před bělohorskou bitvou za vlády Rudolfa II. Rukopis byl odměněn v roce 2005 cenou Františka Langra.

miriama
27.09.2013

Velmi poutavě napsaný historický román. Hlavními hrdiny jsou sice Polyxena z Pernštejna a Jindřich Matyáš Thurn, ale kromě románového líčení jejich osudů nám autorka přibližuje dobu českých dějin od panování Rudolfa II. až po porážku stavovského povstání a popravu jejich hlavních vůdců na Staroměstkém náměstí.. Historické postavy, které zde vystupují, jsou popisovány jako živí lidé se svými radostmi, starostmi, nadějemi i prohrami. Zájemcům o historii a hlavně bouřlivé období 17. století mohu jen doporučit.