Koně se přece střílejí

Koně se přece střílejí https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7803/bmid_kone-se-prece-strileji-oiU-7803.jpg 4 254 45

Přestože o zfilmování novely Koně se přece střílejí měl již ve třicátých letech zájem Charles Chaplin, McCoyovo svižné dílko se převodu na stříbrné plátno dočkalo až roku 1969, a to zásluhou režiséra Sydneyho Pollacka. Vyprávění nás zavádí na taneční maratón — na zvláštní velkoměstskou zábavu, mezi válkami oblíbenou diváky, organizátory i účastníky. Těm prvním přinášela frenetickou zábavu, když na parketu vyčerpáním umdléval jeden pár za druhým, těm druhým finanční zisk a pro ty třetí znamenala vidina vítězství v soutěži východisko z neutěšených sociálních poměrů hospodářským propadem zmítané Ameriky. A právě takoví jsou hlavní hrdinové prózy, Gloria a Robert — s nasazením všech sil se upínají k tomu, aby v maratónu obstáli, neboť jedině klamný cirkusový úspěch jim může přinést dosažení životních snů. Avšak čím větší je jejich naděje, tím drtivější je tragické vyústění, kterým příběh končí. Navzdory tomu, že autor se ve své knize zaměřil pouze na prostředí jedné podivné atrakce, shodují se vykladači jeho díla, že taneční maratón, který lze v mnohém považovat za předobraz moderních televizních reality show, dal McCoyovi záminku k vykreslení něčeho mnohem obecnějšího — lidské potřeby bavit se a touhy po obyčejném, a přesto nedosažitelném štěstí.... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

They Shoot Horses, Don't They? , 1935

Bedrich84
24.02.2024 5 z 5

Skvělá kniha, celý příběh se odehrává na tanečním maratonu, zvláštní meziválečná atrakce, hlavní hrdinové se ho účastní hlavně z důvodu stravy zdarma po celou dobu účasti. Oba se snaží prorazit v Hollywoodu, oba zatím neúspěšně. Jejich situace je poměrně neutěšená, ale každý to nese úplně jinak. Během soutěže se odehrají různé bizarní scénky a situace a vyústí až v brutální konec, který překvapí i když čtenář už v průběhu ví, že happy end asi nebude..

zdenek3042
30.06.2023 3 z 5

Myslím, že si postava Glorie zasloužila rozepsání trochu více do hloubky, aby měl čtenář víc možností pochopit její chování. Kniha není přiliš dlouhá, prostor by na to byl. Autor dobře zachytil atmosféru doby. Čte se to dobře, závěr je už čistá depka, doporučuji nečíst, když na tom člověk není zrovna nejlíp.

Andrea K.
16.03.2023 odpad!

Nejdřív jsem viděla film (jako jeden z pěti nejdepresivnějších filmů) a tak jsem očekávala od knihy něco víc. Ale bohužel.

Šebestová3
13.01.2023 5 z 5

Vynikající - kniha i film a těším se na zpracování ve zlínském divadle.

ber-tram
08.09.2022 3 z 5

Pojem reality show nezazní v textu ani v doslovu, přesto z nich pocitově čiší. Filmová adaptace nijak průrazná nebyla, ale aspoň ji připomněla nijak průrazná literární předloha. 28/22

AdamPycha
13.05.2022 5 z 5

(SPOILER) S touto knihou jsem se poprvé setkal v roce 2007 a stala se z toho láska na celý život. Četl jsem vydání z edice Světová literatura, kterou vydávaly Lidové noviny. Je to opravdu krásný nakladatelský počin, čítající 60 svazků. Do dnešních dní má čestné místo v mé knihovně.

Koně se přece střílejí je velmi krátkou novelkou. Necelých sto stran máte přečteno za slabou hodinu, ale mohu slíbit, že to bude hodina nezapomenutelná. Autor na minimálním rozsahu rozehrává komorní drama, které ožívá s každou větou a dokáže budovat naprosto jedinečný přátelský, až milostný vztah dvou lidí, spíše v životě přežívající, než skutečně žijící. To vše je doplněno velmi netradičním prostředím tanečního maratonu. A tím bych rád začal, protože se jedná o divadelní scénu, kde autor následně mistrně režíruje svůj záměr.

Spíše než taneční soutěž sledujeme v knize boj o holé životy. Soutěžící desítky hodin trpí na tanečním parketu a to pouze pro potěchu nenasytných diváků. Odměna je lákavá. 1500 dolarů je v době ekonomické krize opravdu slušný balík, který může změnit život. Navíc se těchto maratonů často účastní lidé od filmu, stále fungujícího jako nablýskaný americký sen. Možná si vás zde někdo všimne, možná spíše ne.

Středobodem příběhu jsou dvě postavy. Gloria a Robert. Oba dva toužili po úspěchu u filmu, který se zatím nedostavil. Přežívají ze dne na den, hledají práci a jakoukoliv naději. Poznávají se čistě náhodou a je to právě Gloria, která Roberta přesvědčí, aby se účastnil taneční soutěže, byť on zprvu odmítá. A jak soutěž postupuje a náš pár se blíží možnému úspěchu, tak zároveň začínáme odkrývat duši Glorie.

Úmyslně jsem nenapsal, že odkrýváme její životní příběh, protože to by nebylo přesné. S každou další stránkou zjišťujeme, jak bolestivý je pro Glorii život, jak těžké věci zažila a jak kruté může být každé další ráno. A poznává ji i Robert. Robert, který si při prvním pohledu na ni řekl, že je krásná. Stává se jejím přítelem a uvědomuje si, že by ji možná dokázal milovat. Udělat pro ni naprosto cokoliv. A to vše směřuje až do tragického konce. Pro čtenáře nepřekvapivého, protože je odhalen již na první stránce knihy, ale přesto syrového a mrazivého.

Kniha je přiznanou kritikou konzumní společnosti a třídních rozdílů mezi lidmi. Ti umí být krutí, hloupí a k ostatním slepí. Není to ovšem kritika, která z příběhu vystupuje a narušuje ho. Je jeho integrální součástí, naprosto přirozenou a pochopitelnou v období světové ekonomické krize. Ve svém jádru se jedná o intimní portrét dvou lidí, které svedl dohromady osud.

Pokud si knihu užijete, tak jednoznačně doporučuji i legendární filmové zpracování. To spatřilo světlo světa v roce 1969 a bylo režírováno legendárním Sydney Pollackem. Hlavních rolí se zhostili Jane Fonda a Michael Sarrazin. Excelentní byl taktéž Gig Young, za svůj výkon oceněn Cenou Akademie.

kalache
27.03.2022 5 z 5

...nehrála ve filmu hlavní roli Jane Fonda,nebo si to pletu?...

Mirka2778
21.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Knížka má necelých sto stran a bohatě to stačí. Četla se mi velmi dobře, ale vracet se k ní nejspíš nebudu. Tanec chci mít spojený s radostí, ne se zoufalstvím. Po dočtení se mi v hlavě vyrojilo spoustu co by, kdyby..... tak jen pro příklad:
Spoiler, spoiler, spoiler.
Co kdyby se Robert s Glorií znali před maratonem déle? Nejspíš by se do něj spolu nepřihlásili, protože, Kdo by chtěl trávit dvacet čtyři hodin denně s holkou v depresi.
Co kdyby vypadli po pár dnech? Asi by se jen rozešli a víckrát by se neviděli.
Co kdyby hned po skončení soutěže nešli na procházku, ale zůstali mezi ostatními?
Co kdyby soutěž trvala další dny, týdny? Nejspíš by ji zabil přímo na parketu.
Co kdyby knížka byla soudní drama. Robert by dostal excelentního obhájce a ten by díky mnoha svědkům a odborným posudkům dosáhl jeho osvobození?

jitrnic
13.11.2021 4 z 5

Tvrdá sociální nihilistická zpověď, neutěšená zpráva o stavu společnosti, tehdy jako dnes. Zábava musí být, i kdyby na chleba nebylo. A chudoba smrdí. Kdo se s tím odmítá smířit, ať si propálí hlavu a kdo na to nemá, nechť požádá bližního svého.

klarazelena
04.10.2021 5 z 5

Zezačátku jsem se do knihy musela trošku nutit, celé prostředí soutěže mi přišlo nezajímavé a zastaralé, ale vydržela jsem a vyplatilo se. Nadčasový příběh, který nakonec o té konkrétní soutěži vůbec není...

Peyka
30.12.2020 5 z 5

Nadčasová novela, která nejen ve své době ohromila svět. Já mám svoje krásné staré antikvariátové vydání Odeonu z roku 1976.
Příběh z doby "Great depression" v Americe 30. let, kdy se začala rozvíjet konzumní společnost a bohatí se bavili na chudých a zoufalých v podobě tanečního maratonu, a kde slovní spojení reality show nabývalo na novém významu. Film s Jane Fonda byl také vynikající.

jprst
25.11.2020 5 z 5

Jak kniha, tak i film nemají chybu, V době jejího prvního českého vydání byla velkým hitem, který unikl pozornosti tehdejších cenzorů a nebo ho špatně pochopili.

1amu
23.09.2020 5 z 5

Nadčasová kniha a také vynikající film Sydney Pollacka z r.1969. Děj se sice odehrává ve 30-tých létech minulého století, kdy v dobách celosvětové krize si mladé páry chtějí vydělat nějaký ten $ navíc v nesmyslné taneční soutěži pod heslem "Kdo vydrží nejdéle-ten vyhraje".
Je to kruté, je to nesmyslné.
Bohužel se cosi podobného přenáší časově. Jednoduše je to byznys a diváci, včetně televizních se tak rádi dívají na utrpení těch druhých, které se zaujetím sledují v pohodlíčku s chlastem a brambůrkami vedle sebe. A když teče ještě krev, tím to je lepší.
Autor viděl hodně dopředu. V roce 1935 zatím naznačoval. Jsme časově o více než 80 roků dále a sledujeme nadšení obdobných týpků, kteří si vsadí na magory, mlátící se do krve v klecích, opět za $$$, ale zde jde již o větší prachy.

Terezka05
05.09.2020 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila. U knihy jsem pocítila snad všechny pocity. Určitě doporučuji.

Wasylka79
27.06.2020 5 z 5

Kniha se mi moc libila,netradiční taneční maraton a děcko které nevi co ze svým životem.Žadnou zápletku ale nečekejte,hned na začátku knihy je jasné co se stane.Kniha je útlá a čtivá.

Corso
31.10.2019 4 z 5

Objavene pri domacej povalovej krabicovej archeologii. Utla knizocka, ktorej nazov mi pripominal nazov filmu nasich rodicov. Hm...a ze Battle Royal, Hunger Games, Survival, je moderny vynalez. Boj o zivot tam kde by ste ho ani necakali. V kulisach, ktore su vlastne zvlastnou gladiatorskou arenou. Dobre a svizne poctenicko.

VikčaV
23.05.2019 5 z 5

Skvěle napsaná kniha od které jsem se nemohla odtrhnout. Výborně zpracované charaktery postav a celé prostředí.

ddkk
05.03.2019 5 z 5

Chléb a hry - stále a možná čím dál víc platí to, co platilo už ve starověku. Děj útlé McCoyovy knihy je sice desítky let vzdálen současnosti, ale podstata jejího obsahu se nemění. Dejte lidu najíst (což v době krize bylo v Americe nejžhavějším tématem) a přihoďte nějakou tu zábavu. Když se obé propojí, tím lépe. Hladová "děcka" jsou ochotna udělat pro peníze mnohé a publikum se velmi rádo pobaví....A do toho falešná očekávání, touha proniknout do velkého světa filmového průmyslu......Tragické vyústění příběhu pak nepřekvapí. Stejně tak, jako Gloriin nekonečný pesimismus:

"Já už jsem tak jako tak vyřízená. Myslím si o tomhle světě, že je to všivárna, a já jsem vyřízená. Mně bude líp, až budu po smrti, a všem ostatním taky. Zničím a zmařím všechno, nač sáhnu..."

mau
01.12.2018 4 z 5

Show must go on i s občasným zaskřípáním. Závěr knihy, je ve své syrovosti, koncem tak přirozeným.....

sgjoli
28.10.2018 5 z 5

Tato kniha je pro mne silná svým tématem. Ta hlavní myšlenka, že lidé by měli mít možnost zemřít, pokud si to opravdu přejí a pokud se pro to svobodně rozhodnou, je dost zajímavá a jistě kontroverzní. Vyvolává to řadu otázek, trochu mi to připomíná otázku eutanázie, která vyvolává dost podobné reakce. Do jaké míry má člověk právo se rozhodnout, jak a kdy ukončí svůj život? A kdo má právo tyto lidi odsuzovat? Máme právě koukat na tyto lidi skrz prsty, pokud se někdo rozhodně odejít z tohoto světa dobrovolně a předčasně? Rozhodně tato kniha stojí za přečtení a určitě moc doporučuju.

americká literatura Hollywood tanec chudoba, bída

Horace McCoy
americká, 1897 - 1955
2005  83%Koně se přece střílejí
1983  85%Měl jsem zůstat doma / Koně se přece střílejí
1999  93%Dej zítřku sbohem

Kniha Koně se přece střílejí je v