Kondotier

Kondotier https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397326/mid_kondotier-vS5-397326.png 5 1 1

Biografie italského kondotiéra Bartolomea Colleoniho, generála Benátské republiky.

Literatura světová , Biografie a memoáry , Historie

Vydáno: , Literární a umělecký klub

Il condottiero

braunerova
18.12.2018 5 z 5

Životní osudy tohoto kapitána štěstěny, přezdívaného Bergaman dle místa narození, jsou zároveň dějinami Itálie poloviny 15.století. Autor je historik a celá kniha je věnována válečnictví té doby. Poznáte slavné kondotiéry - Braccia da Montone, Francesca Carmagnolu, Gianfrancesca Gonzagu, Francesca Sforzu nebo Gattamelatu. Podrobně jsou popsána střetnutí, kterých se Colleone účastnil - krajina, taktika, výzbroj a průběh boje. Přitom jsem si uvědomil, jak radikálně se změnila výzbroj za těch pár let od husitských válek. Mizí rytíři, vzrůstá význam pěchoty - pikenýrů a arkebuzírů a roste úloha dělostřelectva. Hodně prostoru věnuje autor i uvažování kondotiérů. Vzpomněl jsem si přitom na Valdštejnův ústup v bitvě u Lützenu, který je mi nyní nějak pochopitelnější.

"V temném víru bolesti se vynořovala pravda v jeho vědomí: velikost žije na zemi, ale je jiná, než jak po ní lidé touží: je neviditelná, sebe samu nezná a rodí se z oběti."

15. století Itálie Benátky

Autorovy knížky